Spis treści:
Poród – piękny i trudny zarazem
Poród to bez wątpienia jedno z wydarzeń, które kobieta pamięta do końca swojego życia. To moment niezwykle piękny, jednak również trudny i wymagający. Nie ma chyba kobiety, która nie bałaby się porodu. Z tego też powodu bardzo ważne jest wsparcie, nie tylko ze strony położnych i lekarzy, ale także męża oraz właśnie douli.
Pomoc przy porodzie
Wielu bliskich zastanawia się, jak pomóc kobiecie przy porodzie. Narodziny dziecka siłami natury trwają niejednokrotnie kilkanaście godzin. Aby przyspieszyć i usprawnić poród, ciężarna powinna spacerować, może także skakać na piłce, stać przy drabinkach, a nawet brać ciepły prysznic. W tych wszystkich czynnościach przydaje się pomoc osoby bliskiej. Partner lub doula mogą pełnić funkcję pośredników pomiędzy rodzącą kobietą a personelem medycznym. Jak więc widać, pomoc przy porodzie osoby bliskiej w pewnych sytuacjach jest nieoceniona.
Kto może asystować przy porodzie?
Na sali porodowej mogą przebywać jedynie określone osoby. Przy każdym porodzie obecna powinna być położna. To ona, jako wykwalifikowany pracownik medyczny, posiada odpowiednią wiedzę, aby pomóc kobiecie w porodzie, jeżeli ten przebiega w prawidłowy sposób. Jeżeli natomiast pojawiają się jakiekolwiek komplikacje, do interwencji przystępuje lekarz położnik, który w danym momencie może zadecydować np. o rozwiązaniu ciąży poprzez cięcie cesarskie. Doula, choć z reguły nie posiada wykształcenia medycznego, również może w realny sposób asystować rodzącej. Doula przy porodzie może pomóc kobiecie w odpowiednim oddychaniu, a także służyć jej wsparciem psychicznym.
Kto to jest doula?
Wiele ciężarnych zastanawia się, kto to jest doula i czym tak naprawdę się zajmuje. Doula to określenie kobiety, która pomaga ciężarnej zarówno w trakcie trwania akcji porodowej, jak również w okresie poporodowym. By zostać doulą, nie trzeba mieć wykształcenia medycznego, ponieważ jej główną rolą jest dbanie o potrzeby emocjonalne i społeczne ciężarnej. Bardzo często doula to kobieta, która sama już rodziła i wie dokładnie, jak wygląda cały proces. Nie jest to jednak konieczność, gdyż aby zostać doulą, trzeba przejść specjalne szkolenie, które przygotowuje do pełnienia tej funkcji.
Czy warto skorzystać z opieki douli?
Doświadczenie douli może sprawić, że poród przebiegnie spokojniej i będzie mniej męczący. Według niektórych badań porody, przy których asystowała doula, były krótsze nawet o 40 proc. w porównaniu do tych bez ich udziału, zmniejszało się ryzyko porodu zabiegowego, a rodzące kobiety rzadziej wymagały podania środków znieczulających.
Dla niektórych osób obecność douli może być jednak czynnikiem rozpraszającym, przez co akcja porodowa będzie jeszcze trudniejsza. Co więcej, personel medyczny niekiedy nie zgadza się z opiniami douli i kwestionuje je, co nie wpływa pozytywnie na przebieg porodu.
Co robi doula?
Doula odpowiada przede wszystkim za psychiczne wsparcie kobiety podczas porodu. Podczas porodu może także:
- Pomóc ci w takich aktywnościach jak kąpiel, skakanie na piłce, stanie przy barierkach.
- Na twoją prośbę wykonać masaż pleców.
- Jeżeli tego chcesz, zadbać o odpowiednie oświetlenie, muzykę czy też prowadzić aromaterapię.
- Być łączniczką między tobą a personelem medycznym.
- Stanowić pomoc dla partnera i razem z nim wspierać cię w porodzie.
Ile kosztuje usługa douli?
To, ile kosztuje doula, zależy przede wszystkim od rodzaju usługi, na jaką podpisałyście umowę. Inna będzie cena, jeżeli doula ma jedynie towarzyszyć ci podczas porodu, a inna, kiedy ma wspierać cię również w okresie przed porodem oraz tuż po nim. Ceny za jej usługi z reguły wahają się między 300 a 2000 zł.
Doula przy porodzie – czy warto?
Jak wszystko w medycynie, tak również obecność douli podczas porodu ma swoje zalety oraz wady. Z pewnością jest to osoba, która dysponuje większym doświadczeniem porodowym niż ciężarna rodząca po raz pierwszy oraz jej partner. Może dawać również niezwykle ważne wsparcie psychiczne w kluczowych momentach porodu. Niekiedy jednak jej obecność może bardziej rozpraszać niż stanowić realne wsparcie. Z tego też powodu powinnaś sama na spokojnie zadecydować o tym, czy skorzystać z usług douli.