Czy na początku ciąży brzuch jest twardy? Czy na początku ciąży brzuch jest twardy? / Zdjęcie: Pexels

Czy na początku ciąży brzuch jest twardy?

Wiele kobiet w ciąży doświadcza twardnienia brzucha. Może być to zjawisko fizjologiczne, ale niekiedy sygnalizuje problemy z ciążą, które wymagają pilnej interwencji lekarza ginekologa. Czy twardy brzuch na początku ciąży zawsze jest powodem do niepokoju i jak można sobie z nim radzić?

Spis treści:

Czego spodziewać się w pierwszym trymestrze?

Pierwszy trymestr ciąży obejmuje czas pomiędzy datą ostatniej miesiączki, a początkiem 14. tygodnia ciąży. W tym okresie przyszła mama dowiaduje się, że jest w ciąży. Jest to czas bardzo burzliwy, gdyż jej ciało musi przejść szereg przemian, które umożliwią rozwój dziecka przez 9 miesięcy w jej brzuchu.

Szczególnie charakterystyczne w pierwszych tygodniach ciąży są nudności i wymioty, które niekoniecznie muszą występować rano, a które dotykają nawet połowy przyszłych mam. Ich powodem jest narastające stężenie m.in. gonadotropiny kosmówkowej. Innym objawem mogącym wystąpić w I. trymestrze ciąży są zaparcia. Szacuje się, że dotyczą one od 16 do 39 proc. ciężarnych i związane są przede wszystkim z podwyższonym stężeniem progesteronu w ciąży.

Do objawów wczesnej ciąży spoza układu pokarmowego zalicza się m. in. bolesność piersi, spowodowaną rozrostem gruczołów w nich się znajdujących, konieczność częstszych wizyt w toalecie, za co odpowiedzialna jest większa objętość krwi krążącej, a co za tym idzie, zwiększona filtracja nerkowa. Bardzo charakterystyczna jest również szczególna wrażliwość na pewne zapachy i pokarmy, co niekiedy eliminuje niektóre dania z diety przyszłej mamy. Większość wymienionych objawów ustępuje do 16. tygodnia ciąży, a kobieta ciężarna zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej.

Twardy brzuch na początku ciąży – jakie są przyczyny?

Twarde podbrzusze na początku ciąży zawsze powinno zwrócić Twoją uwagę, mimo iż nie musi wcale oznaczać, że z maluszkiem dzieje się coś niedobrego. Jego wystąpienie mogą powodować m.in.:

  • Zaparcia.
  • Nadmierny wysiłek fizyczny w ciągu dnia.
  • Zaburzenia elektrolitowe.
  • Rozciąganie więzadeł podtrzymujących rosnącą macicę.

Jeżeli uczucie twardniejącego brzucha pojawia się w późniejszym okresie ciąży, może być to związane z występowaniem skurczów Braxtona-Hicksa oraz Alvareza. Pojawiają się one niekiedy ok. 20. tygodnia ciąży, a więc w II. trymestrze i są manifestacją fizjologicznej aktywności skurczowej macicy. Skurcze te są nieskoordynowane i maja małą amplitudę. Mogą być odbierane przez ciężarną jako chwilowe twardnienie podbrzusza i nie należy się nimi niepokoić, jeżeli nie towarzyszą im ból lub plamienie.

Pamiętaj jednak, że jeżeli doświadczasz twardnienia podbrzusza na początku ciąży, powinnaś poinformować o tym swojego ginekologa podczas najbliższej wizyty kontrolnej. W oparciu o swoją wiedzę lekarz podejmie decyzje o dalszym postępowaniu.

Czy twardy brzuch w pierwszym trymestrze może być powodem do niepokoju?

Twarde podbrzusze w pierwszych tygodniach ciąży może niestety świadczyć o tym, że ciąża nie rozwija się prawidłowo. To, co przede wszystkim powinno zwrócić twoją uwagę, to czy wraz z twardniejącym brzuchem pojawia się również ból lub plamienie z dróg rodnych. Jeżeli tak, koniecznie udaj się na ginekologiczno-położniczą izbę przyjęć, gdyż mogą to być objawy poronienia lub ciąży ektopowej. Są to dwa stany, które wymagają pomocy lekarza, a które niekiedy mogą dawać objawy tzw. ostrego brzucha i wymagać interwencji chirurgicznej, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia matki.

Twardniejący brzuch w ciąży – czy i co można z tym zrobić?

Jeżeli twardnieniu podbrzusza na początku ciąży nie towarzyszy ból, plamienie czy też gorączka, najprawdopodobniej nie ma powodów do stresu. W takiej sytuacji przyszła mama powinna przede wszystkim dużo odpoczywać, prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną dolegliwości mogą być nieprawidłowości związane z elektrolitami, może zalecić częstsze picie wody mineralnej lub zażywanie specjalnych preparatów zawierających np. magnez lub potas. Pamiętaj jednak, aby nie przyjmować tego typu suplementów na własną rękę, a jedynie po konsultacji z lekarzem ginekologiem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź