Czy można się kochać na początku ciąży?
Spis treści:
Libido w pierwszym trymestrze ciąży
Na początku rozwiewamy wszelkie wątpliwości – jeżeli ciąża przebiega bez powikłań i lekarz wyraźnie nie zaleci wstrzymania się od seksu, jest on jak najbardziej dozwolony, a nawet wskazany! Seks to przecież najlepszy sposób na budowanie bliskości, poprawę humoru i lepszy sen. Na dodatek seks w czasie ciąży ma wiele plusów, których nie ma w innych sytuacjach, choćby brak konieczności dbania o antykoncepcję, pilnowania dni płodnych czy unikania współżycia w czasie miesiączki.
Dużym plusem seksu w ciąży jest przekrwienie stref erogennych u kobiety, co podnosi doznania. Wiele ciężarnych czuje się bardziej atrakcyjnych z większymi piersiami, ładniejszą cerą i włosami. Dodatkowo zwiększona ilość wydzieliny w pochwie ułatwia penetrację i zwiększa przyjemność podczas stosunku.
W czasie ciąży przebiegającej bez powikłań i niezagrożonej nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu ze względów medycznych. Jednak z popędem seksualnym kobiety może być różnie, a aktywność seksualna na poszczególnych etapach ciąży może się zmieniać. Niektóre kobiety mają większą ochotę na seks, a inne wręcz przeciwnie – może to być jedna z ich ostatnich potrzeb.
W pierwszym trymestrze ciąży popęd płciowy jest zazwyczaj niski. Ma to związek z rewolucją hormonalną, którą powoduje rozwijający się płód. To nie tylko inna gospodarka hormonami kobiecymi, ale także całkowita przemiana wszystkich innych hormonów w organizmie. To także czas wielu dynamicznych zmian fizycznych, od innego odczuwania zapachów, zmiany samopoczucia, kondycji fizycznej, po zmianę w psychice.
Nic dziwnego, że czasami sprawa libido schodzi na drugi plan. Odrobimy to jednak z nawiązką w drugim i trzecim trymestrze, kiedy popęd seksualny jest wyraźnie większy. Co ciekawe, tylko gatunek ludzki współżyje w ciąży. Wynika to z faktu, że ludzie nie działają tylko pod wpływem popędu, ale też emocji i uczuć. Jak wynika z badań, najwięcej par uprawia seks w trzecim trymestrze, bo właśnie wtedy sprawia on najwięcej przyjemności.
Polecamy
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja
Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie, a oczekiwanie na dziecko było najpiękniejszym projektem Twojego życia.
Czy w pierwszym trymestrze ciąży można się kochać?
Choć oczywiście w pierwszym trymestrze ciąży można się kochać, możemy stanąć przed dylematem, że nie mamy na to ochoty, bo burza hormonalna w organizmie przygotowującym się do rozwoju nowego życia, sprawi, że ważniejsze staną się inne potrzeby. Wiele kobiet walczy w tym czasie z sennością, zmęczeniem, wyczerpaniem wymiotami czy brakiem apetytu. Do tego dochodzi drażliwość, zmienność nastroju i płaczliwość.
Pierwszy trymetr ciąży to zwykle czas napięcia, a nierzadko także stresów. Wiele kobiet jest zaskoczonych zajściem w ciążę, nowa sytuacja wymaga od nich często życiowych zmian, pojawia się strach przed poronieniem. Dlatego zamiast pytania czy można współżyć na początku ciąży, ważniejsze bywa pytanie, jak teraz będzie wszystko wyglądało i czy ciąża dobrze się rozwija.
Jeśli obecna ciąża przebiega bez powikłań, a kobieta nie ma za sobą problemów z donoszeniem poprzednich ciąż, jeśli partnerzy tego pragną, nie ma przeszkód do współżycia we wczesnej ciąży. Tym bardziej, że nie ma jeszcze problemu z wyborem pozycji seksualnej tak jak później, kiedy wiele utrudnia rosnący brzuszek. Już na samym początku powinno się jednak unikać pozycji, które wymagają głębokiej penetracji.
Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
Wiele osób nie wie, czy można kochać się na początku ciąży, bo wyobraża sobie, że penetracja może coś zrobić maleństwu. Nie ma takiej możliwości – rozwijający się człowiek jest chroniony szczelnie błoną i silnym mięśniem szyjki macicy, a wokół siebie ma płyn owodniowy, który doskonale zabezpiecza go przed wstrząsami i wszelkimi ruchami. Taka poduszka sprawi, że dziecko odczuwać będzie łagodne kołysanie. Czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy chroni ją przed bakteriami, tworząc barierę nie do pokonania. Nawet jeśli w czasie orgazmu ciężarna poczuje skurcze, nie będzie to niebezpieczne. Dlatego seks w ciąży jest bezpieczny dla matki i dziecka. Gdyby jednak podczas współżycia doszło do krwawienia czy wycieku płynu owodniowego, należy zgłosić się do szpitala lub skontaktować z lekarzem.
W czasie ciąży nie jest niebezpieczny stosunek pochwowy czy seks oralny, trzeba jednak unikać seksu analnego z powodu zagrożenia przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy, bo wszelkie infekcje intymne są w czasie ciąży niepożądane. Seks analny nie jest wskazany także ze względu na hemoroidy, które w czasie ciąży mają tendencje do rozrostu i krwawienia.
W pierwszym trymestrze można na ogół uprawiać seks w swoich ulubionych pozycjach. Od drugiego trymestru wybierajmy raczej pozycje, które nie wymagają leżenia na plecach, by uniknąć ucisku na aortę i żyłę główną, może to utrudnić krążenie i spowodować duszności, a nawet omdlenia. W trzecim trymestrze ciąży, kiedy brzuszek jest już bardzo duży, wygodniejsze będą pozycje tylne, boczne lub na jeźdźca. Trzeba uważać z głęboką penetracją i ostrożnie dotykać piersi, które w tym czasie mogą już uwalniać mleko pod wpływem wydzielającej się oksytocyny. Hormon ten wywołuje skurcze macicy i może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Stosunek w ciąży – co jeszcze trzeba wiedzieć?
Nie zawsze ciąża od początku do końca przebiegać będzie książkowo. Jest wiele sytuacji, kiedy lekarz może zalecić powstrzymanie się od seksu już na początku ciąży. To m.in.:
- Zagrożenie poronieniem.
- Niewydolność szyjki macicy.
- Odpływanie płynu owodniowego.
- Łożysko przodujące lub nisko schodzące.
- Krwawienie z pochwy.
- Choroba przenoszona drogą płciową (konieczna prezerwatywa).
- Ciąża mnoga nie jest przeciwwskazaniem, ale zalecana jest ostrożność.
Zdecydowanie najprzyjemniejszym czasem w ciąży jest drugi trymestr. Ustępują wtedy dolegliwości z początku, przybywa sił, poprawia się nastrój, a libido jest czasami nawet większe, niż przed ciążą. Wiele kobiet mówi także, że między 14. a 27. tygodniem współżycie sprawiało im najwięcej przyjemności, a orgazmy były o wiele silniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. To skutek zwiększonego ukrwienia narządów rodnych.
W trzecim trymestrze zainteresowanie seksem ponownie się zmniejsza. To już nie tylko coraz mniej wygodny brzuch, ale także problemy gastryczne, zaparcia, potrzeba częstego oddawania moczu czy bóle kręgosłupa. Obrzęki nóg, rąk i twarzy sprawiają, że przyszła mama coraz mniej się sobie podoba, a coraz większy ciężar powoduje, że wraca zmęczenie i znużenie. Stosunki seksualne w tym czasie mogą wywołać skurcze Braxtona-Hicksa, które objawiają się twardnieniem brzucha, a to może być bolesne i nieprzyjemne.
Współżycie pod koniec ciąży może przyspieszyć poród. Uwalniająca się podczas stosunku seksualnego oksytocyna może wzmóc skurcze macicy, a znajdujące się w spermie prostaglandyny rozpulchniają szyjkę macicy.