Czy można mieć okres w ciąży? / pexels Czy można mieć okres w ciąży? / pexels

Czy można mieć okres w ciąży?

Brak okresu jest jednym z objawów sugerujących ciążę i skłania wiele kobiet do wykonania testu ciążowego. Zdarza się jednak, że niektóre przyszłe mamy uważają, że okres pojawił się u nich w trakcie trwania ciąży. Nie jest to jednak normalna miesiączka. Sprawdź, czy można mieć okres na początku ciąży.

Spis treści:

Ciąża a okres

Zatrzymanie miesiączki to jeden z objawów ciąży. Nie jest ono jednak pewnym dowodem na to, że doszło do zapłodnienia. Zawsze należy to potwierdzić podczas badania ultrasonograficznego w gabinecie ginekologicznym. Wiele kobiet robi jednak test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki. Jest to termin, w którym producenci zalecają wykonanie testu, szczególnie jeśli para stara się o dziecko lub nie stosuje zabezpieczeń podczas współżycia. W czasie ciąży okres nie występuje, ponieważ dochodzi do wzrostu produkcji progesteronu i estrogenów przez ciałko żółte ciążowe. Dochodzi do zagnieżdżenia zarodka, a endometrium nie ulega złuszczeniu.

Miesiączka mimo pozytywnego testu – jak to możliwe?

Niektóre kobiety mające pozytywny wynik testu ciążowego zauważają krwawienie podobne do miesięcznego. Wynika to najczęściej z faktu zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy. Jest to określane jako tzw. krwawienie implantacyjne. Jeśli pojawia się miesiączka, to mimo pozytywnego testu należy pamiętać też o możliwym ryzyku poronienia czy wystąpienia ciąży pozamacicznej. Najlepiej w takiej sytuacji skonsultować się zawsze z lekarzem lub udać się na izbę przyjęć, aby potwierdzić prawidłowe umiejscowienie ciąży i czynność serca dziecka.

Ile trwa okres w ciąży?

Polecamy

Ile trwa okres w ciąży?

Pojawienie się okresu jest typową oznaką, że kobieta nie zaszła w ciążę. U niektórych ciężarnych niedługo po zapłodnieniu występuje jednak krwawienie, które może zostać błędnie uznane za miesiączkę. Jak odróżnić krwawienie po poczęciu dziecka od menstruacyjnego? Ile trwa taki „okres” w ciąży?

Czytaj

Czy można mieć okres na początku ciąży?

Z fizjologicznego punktu widzenia okres nie występuje w czasie trwania całej ciąży. Tak zwany okres na początku ciąży to wspomniane wcześniej krwawienie implantacyjne. Jest ono zazwyczaj dużo bardziej skąpe niż normalna miesiączka. Co więcej, nie wszystkie kobiety w ciąży go w ogóle doświadczają. Najczęściej krwawienie implantacyjne występuje w terminie spodziewanego okresu, dlatego kobiety mylnie uznają je za miesiączkę. Innymi objawami pojawiającymi się podczas zagnieżdżenia zarodka są: 

  • bolesność i tkliwość piersi, 
  • mdłości, nudności, wymioty,
  • nadmierna wrażliwość na smaki i zapachy,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • bolesność okolicy podbrzusza.

Czy można mieć okres w ciąży?

Okres jest efektem złuszczania się błony śluzowej macicy. W procesie przygotowania do implantacji zwiększa się jej ukrwienie i grubość. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, błona ulega złuszczeniu i rozpoczyna się kolejny cykl miesiączkowy. Gdy zaś do zapłodnienia dojdzie, zarodek zagnieżdża się w jamie macicy, a okres się nie pojawia. Jest to jeden z objawów sugerujących ciążę. Okres w trakcie ciąży z fizjologicznego punktu widzenia nie jest więc możliwy. Dlatego też jeśli wystąpi krwawienie podczas ciąży, należy szukać innych możliwych przyczyn. 

Ból brzucha jak na okres w ciąży

Niektóre kobiety odczuwają ból brzucha jak na okres w ciąży. Najczęściej pojawia się on na samym początku ciąży i jest objawem implantacji zarodka w jamie macicy. Może być również symptomem związanym z rozciąganiem się macicy oraz jej więzadeł w trakcie trwania ciąży. Należy jednak pamiętać, że jeśli kobieta ciężarna odczuwa silny ból brzucha, to powinna udać się na izbę przyjęć, aby wykluczyć groźne przyczyny takie jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego czy też ciążę ektopową lub poronienie. 

Krwawienie w ciąży

Każde krwawienie w ciąży budzi niepokój kobiety ciężarnej. Może być ono bowiem oznaką niektórych powikłań ciąży. Wśród możliwych przyczyn takiego krwawienia wymienia się wspomniane poronienie oraz ciążę pozamaciczną, a także łożysko przedwcześnie oddzielające się lub łożysko przodujące. W większości przypadków krwawienie lub plamienie w czasie ciąży pojawia się na skutek stosunku seksualnego czy też zbyt niskiego stężenia progesteronu we krwi przyszłej mamy. Mimo to w każdej takiej sytuacji należy skonsultować się ze specjalistą, który wykluczy najgroźniejsze możliwe przyczyny krwawienia w ciąży.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź