Czy bierne palenie w ciąży jest szkodliwe? / iStock

Czy bierne palenie w ciąży jest szkodliwe?

Palenie papierosów to nie tylko mało estetyczny, ale przede wszystkim niezwykle szkodliwy dla naszego organizmu nałóg. Równie szkodliwe okazuje się też tzw. bierne palenie. Na czym to polega i dlaczego tak ważne jest, aby unikać dymu tytoniowego, zwłaszcza w ciąży?

Spis treści:

Na czym polega bierne palenie?

Bierne palenie (z ang. exposure to environmental tobacco smoke) to sytuacja, w której dym tytoniowy wydychany przez osobę palącą jest wdychany przez innych, przebywających w pobliżu, także niepalących. To zjawisko określa się także mianem pochłaniania środowiskowego dymu tytoniowego.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, bierne palenie jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny niż ten wdychany przez palaczy

Szczególnie niebezpieczne jest przebywanie w zadymionych pomieszczeniach i bierne palenie w ciąży. To ryzyko uszczerbku na zdrowiu przyszłej mamy i malucha.

Jak uniknąć biernego palenia w ciąży?

Mając świadomość skutków, jakie niesie ze sobą bierne palenie, bezwzględnie należy podejmować działania zapobiegające narażaniu siebie i dziecka na takie sytuacje.

Jak uniknąć biernego palenia?

  • Jeśli przebywasz w gronie osób bliskich lub znajomych, poproś o niepalenie w domu lub pobliżu miejsca, w którym wspólnie się znajdujecie. Możesz poprosić o niesięganie po papierosa w czasie spędzanym wspólnie.
  • Negatywny skutek może mieć także bierne palenie w ciąży podczas jazdy samochodem – choć pozornie zachowana jest cyrkulacja powietrza, jest to zdradliwe i złudne rozwiązanie. Lepiej zrezygnować ze wspólnej podróży lub w poprosić o całkowite zrezygnowanie z tytoniu w czasie jazdy. 
  • Udając się w miejsce publiczne, dobrze jest wybrać te, w których obowiązuje całkowity zakaz palenia. Jeśli nie ma takiej możliwości – dobrze jest zadbać o przebywanie w strefie dla niepalących, jak najdalej oddalonej od części dla palaczy.
  • Dbaj o dystans od osób obcych, w pobliżu których się znajdujesz, a które sięgają po papierosa. Mowa tu na przykład o paleniu przez obcą osobę w pobliżu przystanku autobusowego.

Czy bierne palenie szkodzi zdrowiu?

Oczywiście, że bierne palenie (w ciąży i nie tylko) szkodzi zdrowiu. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, bierne palenie, a więc wdychanie dymu wydychanego przez palaczy, wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia wielu chorób u osób niepalących.

Dym tytoniowy wdychany przez biernych palaczy jest źródłem związków kancerogennych. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uznała je za jeden z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Zawiera on wiele substancji alergizujących, powodujących między innymi:

Zauważono także, że bierne palenie osłabia zdolność do pracy, zmniejsza wydajność, demobilizuje i pogarsza samopoczucie.

Związki znajdujące się w dymie tytoniowym wpływają na naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko udaru mózgu i zawału serca u osób niepalących. Szacuje się, że bierne palenie może zwiększać ryzyko chorób serca nawet o 25 proc. Ze statystyk wynika, że bierne palenie prawie o 1/4 zwiększa także ryzyko zachorowania na raka płuc, nawet u osób, które nigdy same nie paliły. Wdychanie dymu to również większe ryzyko nowotworów krtani, gardła, zatok nosowych, mózgu, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy czy też piersi.

To także zmiany w obszarze górnych dróg oddechowych i zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, takich jak: zapalenie oskrzeli, astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Czy styl życia może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę?

Polecamy

Czy styl życia może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę?

Problem niepłodności dotyka coraz więcej par. O niepłodności mówi się wtedy, gdy pomimo odbywania regularnych stosunków płciowych przez co najmniej rok kobieta nie zachodzi w ciążę. Problem może leżeć zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, a jego przyczyny mogą być bardzo różne.

Czytaj

Skutki biernego palenia w ciąży

Bierne palenie w ciąży negatywnie oddziałuje na dwie osoby, ponieważ dym tytoniowy z łatwością przenika przez łożysko. Kiedy przebywamy w zadymionym pomieszczeniu, biernym palaczem jest nie tylko matka, ale także dziecko. 

Niestety z dostępnych w sieci danych wynika, że prawie co czwarta kobieta jest narażona na bierne palenie w ciąży – w pracy, w domu, wśród przyjaciół i znajomych.

Bierne palenie w ciąży może prowadzić do:

  • poronienia,
  • wystąpienia wad wrodzonych płodu,
  • niskiej masy urodzeniowej,
  • zgonu z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Bierne palenie w ciąży może także powodować zmiany epigenetyczne u płodu. To odmienności w sposobie działania genów i ich regulacji. Mogą one prowadzić do wystąpienia zaburzeń rozwojowych oraz nowotworów u niemowląt i dzieci.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK224469/
  2. https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/what-epas-position-childrens-exposure-environmental-tobacco-smoke/
  3. https://cancercontrol.cancer.gov/sites/default/files/2020-08/m10_complete.pdf/
  4. http://www.archiwum.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/uzaleznienia/tyton/bierne-palenie/
  5. http://jakrzucicpalenie.pl/bierne-palenie-w-ciazy-a-zmiany-epigenetyczne/

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź