Spis treści:
Co może być powodem bólu dziąsła?
Choć zapalenie dziąseł w ciąży może być powodowane przez niewłaściwą higienę jamy ustnej, nie zawsze oznacza to zaniedbanie! Niekiedy wręcz przeciwnie – przyczyną bywa zbyt intensywne mycie zębów, które może doprowadzić do uszkodzeń dziąseł, ale także za mocne szczotkowanie lub stosowanie past wybielających. Wówczas może pojawiać się także krwawienie lub opuchlizna, nadwrażliwość na dotyk, zimno/gorąco, na kwaśny smak itp.
Bóle dziąseł zdarzają się także u osób mających problemy z próchnicą lub stany zapalne błon śluzowych. Odpowiadają za nie często infekcje grzybicze i bakteryjne. Oprócz tego, stany zapalne i dolegliwości bólowe dziąseł bywają skutkiem wad zgryzu, wadliwie dopasowanych plomb czy też zgrzytania zębami na tle emocjonalnym, czyli bruksizmu. Czasem ból dziąsła powodowany jest urazem mechanicznym, np. uderzeniem w szczękę czy ugryzieniem czegoś zbyt twardego lub jedzeniem za gorących posiłków.
U kobiet w ciąży bóle dziąseł mogą nasilać się z powodu częstych wymiotów. Jest to wpływ kwasów żołądkowych i nadtrawionych treści pokarmowych. Podobne dolegliwości zauważają osoby chorujące na refluks, jak również bulimiczki, które inicjują intencjonalne wymioty oraz osoby niedożywione lub cierpiące na anoreksję. Za zły stan dziąseł może być również odpowiedzialnych wiele chorób, takich jak: białaczka, cukrzyca, HIV, liszaj płaski, pęcherzyca, toczeń rumieniowaty.
Bóle dziąsła mogą mieć również związek ze stanami zapalnymi, cofaniem się dziąseł, odłożeniem kamienia nazębnego, odsłanianiem szyjek zębowych (paradontoza).
Zauważono, że stanom zapalnym i dolegliwościom bólowym dziąseł sprzyjają niektóre leki, antykoncepcja hormonalna, palenie tytoniu.
Ból dziąsła w ciąży – jak złagodzić?
Nawet błahe dolegliwości w czasie ciąży mogą niepokoić. Nie wiemy, jakie leki będą skuteczne i co najważniejsze – bezpieczne, dla mamy i dziecka. W dodatku wokół ciąży narosło wiele szkodliwych mitów. Niektórzy wciąż sądzą, że wizyty u stomatologa w czasie ciąży są zabronione. To oczywiście nieprawda.
Jeśli nie wiesz, jak złagodzić ból dziąsła w ciąży, pamiętaj, że należy zachować ostrożność, sięgając po preparaty znieczulające. Niebezpieczne dla ciężarnej mogą być nawet żele, które są dedykowane dla ząbkujących niemowląt. Wynika to z zawartości nurofenu, który nie jest dla nich zalecany. Można natomiast sięgać po środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu – oczywiście po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Zapalenie dziąseł w ciąży wymaga leczenia przyczynowego. Doraźnie i objawowo mogą pomóc domowe sposoby: zimne okłady, kostki lodu lub żele chłodzące. Można stosować również ziołowe płukanki doustne łagodzące ból i stany zapalne.
Zapalenie dziąseł w ciąży – leczenie
Ciążowe zapalenie dziąseł dotyczy średnio co trzeciej przyszłej mamy. Zwykle problem nasila się między 14. a 30. tygodniem ciąży. Po porodzie wiele dolegliwości naturalnie ustępuje, jednak z leczeniem nie należy czekać do rozwiązania. Nieleczone bóle i zapalenia dziąseł w ciąży mogą prowadzić do poważnych komplikacji.
Choć można stosować domowe sposoby na ból dziąseł w ciąży, to pamiętajmy, że działają one jedynie doraźnie. Zmniejszają dolegliwości, ale nie leczą. Sposoby leczenia chorób dziąseł w ciąży to:
- Skaling – ręczne lub ultradźwiękowe usuwanie płytki nazębnej i polerowanie korzeni.
- Farmakoterapia.
- Zabiegi chirurgiczne.
- Szczotkowanie zębów miękką szczoteczką, rano, wieczorem i po każdym posiłku.
- Nitkowanie zębów.
- Płukanie zębów i jamy ustnej.
- Mycie języka szczoteczką.
- W przypadku wymiotów, każdorazowe płukanie ust i/lub mycie zębów.
Polecamy
Jak dbać o zęby w ciąży? Odpowiada dentysta Tomasz Kupryś
Jak kobieta w ciąży powinna dbać o zęby? Jakich zaniedbań powinna unikać? Jak powinna wyglądać dieta kobiety w ciąży? Sprawdź, co na ten temat w rozmowie z Hello Zdrowie mówi Tomasz Kupryś, dentysta i współwłaściciel kliniki Warsaw Dental Center.
Czy ból dziąsła w ciąży może być groźny?
Ciążowe zapalenie dziąseł zawsze wymaga leczenia, ponieważ infekcje, zarówno bakteryjne, jak i wirusowe czy grzybicze, stanowią zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Zapalenie dziąseł w ciąży lub inne problemy stomatologiczne, jeśli nie są odpowiednio leczone, mogą spowodować komplikacje.
– Zmiany hormonalne występujące w ciąży predysponują do chorób przyzębia. Tkanki przyzębia są bardziej wrażliwe na działanie czynników pochodzenia zewnętrznego i wewnętrznego. Ciążowe zapalenie dziąseł jest najczęstszą chorobą przyzębia u ciężarnych, dlatego trzeba dbać szczególnie o higienę jamy ustnej i odwiedzić stomatologa. Czasem zdarzają się nadziąślaki, czyli „guzy ciążowe”, które zazwyczaj pojawiają się w pierwszym lub drugim trymestrze, a po ciąży maleją albo całkiem znikają – zauważa położna Dominika Mazur.
Nieleczone stany zapalne dziąseł mogą przyczynić się do problemów, takich jak: niska masa urodzeniowa, przedwczesny poród, poronienie, stan przedrzucawkowy. Zauważono również, że choroby dziąseł i zębów sprzyjają rozwojowi dolegliwości ze strony układu krążenia. Dlatego kontrola stomatologiczna powinna być jednym z najważniejszych zadań w profilaktyce ciąży.