Ciążowy strój kąpielowy - czym się kierować przy wyborze? Ciążowy strój kąpielowy – czym się kierować przy wyborze?/ iStock

Ciążowy strój kąpielowy – czym się kierować przy wyborze?

Ciąża to czas, w którym nasze życie się zmienia. Jednak nie jest to powód, aby rezygnować z dotychczasowych zajęć i zainteresowań. Można włączyć też nowe aktywności, np. wodny aerobik, który wzmacnia i regeneruje ciało przyszłej mamy. W czym iść na basen w ciąży? Jak wybrać wygodny strój kąpielowy dla ciężarnej? Sprawdzamy.

Spis treści:

Stroje kąpielowe ciążowe – czym się charakteryzują?

Ciążowe stroje kąpielowe przede wszystkim uwzględniają anatomię ciała kobiety, która oczekuje dziecka. Oznacza to, że część stroju na brzuchu skrojona jest w sposób umożliwiający wygodę i komfort. 

Ciążowe stroje kąpielowe gwarantują odpowiednią przestrzeń dla rosnącego brzucha, ale wcale go nie maskują. Ciążowe stroje kąpielowe zgrabnie podkreślają sylwetkę. Dekolt i linia bioder w strojach ciążowych kąpielowych są ładnie wyeksponowane. Czas ciąży to przecież dla wielu z nas kwintesencja kobiecości.

Jednoczęściowy ciążowy strój kąpielowy

Jednoczęściowy strój kąpielowy dla ciężarnej przyda się szczególnie począwszy od drugiego trymestru. W początkach ciąży można wciąż korzystać z dotychczasowego stroju, gdyż brzuch zwykle dopiero zaczyna się zaokrąglać. To oczywiście indywidualna kwestia i jeśli potrzebujesz, możesz kupić jednoczęściowy ciążowy strój kąpielowy już na początku ciąży. To inwestycja na więcej niż kilka miesięcy. Taki strój z powodzeniem sprawdzi się także po narodzinach dziecka. Ciało, które wraca do formy i figury po porodzie, potrzebuje luźniejszego stroju i po prostu…. czasu, aby wrócić do wymiarów sprzed ciąży. 

Jednoczęściowe stroje kąpielowe dla ciężarnych szyte są w sposób uwzględniający specyfikę kobiecej sylwetki w ciąży. Część kostiumu na brzuchu wykonywana jest z bardziej elastycznych materiałów. Podobne rozwiązania są praktykowane choćby w ciążowych legginsach. 

Wśród przyszłych mam popularne są także modele typu tankini. To połączenie luźnej koszulki z figami od bikini. Tankini może więc „rosnąć” razem z brzuchem. Z powodzeniem będzie służyć aż do rozwiązania ciąży. Przyda się także później, bo wiele modeli dysponuje wiązaniami po bokach. Oznacza to, że dopasujesz swoje tankini do sylwetki także po ciąży.

„Dopada mnie z tego powodu smutek, że nigdy nie pokażę tego brzucha na plaży”. Rozstępy na brzuchu po ciąży – czy to oznacza pożegnanie z bikini?

Polecamy

„Dopada mnie z tego powodu smutek, że nigdy nie pokażę tego brzucha na plaży”. Rozstępy na brzuchu po ciąży – czy to oznacza pożegnanie z bikini?

Wiele kobiet w ciąży martwi się, jak będzie wyglądało ich ciało po porodzie. To, że ulegnie zmianie jest pewne, jednak istotny dla świeżo upieczonych mam jest rodzaj tych zmian i ewentualna możliwość ich zlikwidowania. Czerwone kreski będące widocznym efektem pękania włókien kolagenu i elastyny pojawiają się na brzuchu u ok. 80 proc. kobiet. Czy rozstępy na brzuchu sprawiają, że rezygnują z dwuczęściowego bikini już na zawsze?

Czytaj

Dwuczęściowy ciążowy strój kąpielowy

Czy w ciąży warto kupować bikini? Tak, ale nie po to, żeby opalać brzuszek! Czas ciąży rządzi się swoimi prawami. To okres, w którym opalanie nie jest wskazane. Jeśli jednak kupujesz kąpielowy strój ciążowy po to, by korzystać z basenu, a nie „smażyć” się na słońcu, bikini dla ciężarnej może okazać się doskonałym wyborem. Dlaczego? To proste! Dwuczęściowy strój kąpielowy ciążowy ma tę wyższość na jednoczęściowym, że nie musisz przejmować się rozmiarem brzucha.

Bikini dla ciężarnej – czy to dobry pomysł?

Dwuczęściowy kostium kąpielowy dla ciężarnej sprawdzi się również podczas wakacyjnego wypoczynku. Oczywiście strój kąpielowy ciążowy nie służy w tym przypadku opalaniu. Gwarantuje jednak przewiew, komfort i wygodę, gdy będziesz spędzać czas w przyjemnie zacienionym miejscu. 

Czy dobrym pomysłem jest odsłanianie brzucha w ciąży? Szczęśliwie czasy, gdy przyszłe mamy miały maskować swój stan, dawno odeszły w niepamięć. Żyjemy w ciałopozytywnej rzeczywistości, więc niezależnie od figury powinnaś ubierać się w to, w czym czujesz się wygodnie i komfortowo. Pamiętaj jednak, że ciąża to nie tylko większy brzuszek. U wielu kobiet występuje silniejsza pigmentacja kresy. 

Charakterystyczny ciemny pasek na ciążowym brzuchu to skutek zmian hormonalnych. Odpowiadają one za zwiększone stężenie melaniny, która przyczynia się do pigmentacji skóry. Uważa się, że w związku z tym należy chronić przed promieniami słońca ten rejon, aż do całkowitego zblednięcia kresy po ciąży. W przeciwnym razie powstałe przebarwienia mogą ulec utrwaleniu na skórze. A nie zapominajmy, że można się opalić nawet pozostając w cieniu.

Jak wybrać wygodny strój kąpielowy dla ciężarnej?

Bogaty asortyment strojów kąpielowych dla ciężarnych może budzić wątpliwości: który wybrać? W jakim kostiumie w ciąży będzie wygodnie? 

Przede wszystkim pamiętaj, że jesteś nie „tylko” (aż) w ciąży. Jesteś ciągle sobą. Dlatego wybierz kostium w kroju, jaki lubiłaś przed ciążą. Jeśli bywałaś na basenie tylko w jednoczęściowym stroju, poszukaj odpowiednio skrojonego ciążowego wariantu. Jeżeli dobrze czujesz się w bikini, nie ma powodu, aby rezygnować z niego w ciąży. 

Wybierając strój kąpielowy na czas ciąży, rozważ też, do czego ma służyć. Czy tylko do wypoczynku, czy do aktywności na basenie? Zwykle w sporcie lepiej sprawdza się strój jednoczęściowy, który nie przesuwa się podczas ruchu. Jest to jednak też oczywiście kwestia odpowiedniego dopasowania kostiumu. 

To, co decyduje o wygodzie stroju kąpielowego dla ciężarnej, to dobre dobranie rozmiaru do zmienionej sylwetki. Uwzględnij nowe wymiary: obwody bioder, brzucha, biustu i pod biustem. Regulowane, wiązane paski biustonosza czy majtek od kostiumu są dobrym pomysłem, bo pozwalają modyfikować rozmiar wraz ze wzrostem masy i zmianą kształtu ciała w ciąży.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź