Ciąża to stan umysłu, czyli dlaczego koncentracja w ciąży bywa problemem? /fot. iStock Ciąża to stan umysłu, czyli dlaczego koncentracja w ciąży bywa problemem? /fot. iStock

Ciąża to stan umysłu, czyli dlaczego koncentracja w ciąży bywa problemem?

Wiele ciężarnych zauważa u siebie objaw określany jako „baby brain”. To nieco żartobliwe określenie oznacza stan rozkojarzenia, rozdrażnienia i braku skupienia na zadaniach wymagających logicznego myślenia. Koncentracja w ciąży rzeczywiście może być gorsza i ma to naukowe wyjaśnienie. Czym jest pregnezja i jak można ćwiczyć umysł podczas ciąży?

Spis treści:

Jak ciąża wpływa na organizm?

W trakcie ciąży dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Najczęściej mają one na celu zapewnienie jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka przez kolejnych 9 miesięcy. Niestety, część z tych zmian uprzykrza codzienność przyszłej mamy. Wśród nich jest chociażby konieczność częstszych wizyt w toalecie. Jednym z często wymienianych problemów są też wahania nastroju w ciąży. Są one głównie spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie. Najbardziej dokuczliwe są na początku ciąży. Przyszłe mamy zauważają u siebie także problemy z koncentracją w ciąży.

Ciąża a umysł

Nie do końca znane są mechanizmy odpowiadające za to, jak ciąża i rozwijające się dziecko wpływać mogą na umysł kobiety ciężarnej. Mimo to wiele przyszłych mam zauważa u siebie problemy z koncentracją w ciąży, a także ze snem. Dużo kobiet ciężarnych dostrzega również roztargnienie oraz zaburzenia pamięci. Istnieją doniesienia naukowe sugerujące, że takie objawy związane są ze zmniejszającą się ilością istoty szarej w mózgu kobiet ciężarnych, jednak wymagają one dalszych badań. 

Problemy z koncentracją w ciąży

Wiele kobiet zauważa, że koncentracja w ciąży jest u nich znacznie słabsza niż wcześniej. Przyszłym mamom dużo trudniej jest się skupić się na obliczeniach czy przypomnieniu sobie różnego rodzaju faktów. Żartobliwie jest to określane jako „baby brain” i może być związane z całkowitym skupieniem się na stanie, jakim jest ciąża i oczekiwanie na narodziny dziecka. Problemy z koncentracją w ciąży mogą również być wywołane przez zaburzenia snu. 

Wahania nastrojów w ciąży

Wahania nastrojów uznawane są za jeden z wczesnych objawów ciąży, ustępujący najczęściej do 16. tygodnia. Nie wymagają one interwencji farmakologicznej, ale jeśli są nasilone, konieczna może być psychoterapia. Za wystąpienie wahań nastrojów odpowiadają hormony, a także nowa, często stresująca sytuacja, w jakiej znalazła się kobieta. 

Pregnezja, czyli amnezja ciążowa

Problemy z pamięcią w ciąży określane są przez niektórych naukowców jako pregnezja (amnezja ciążowa). Objawia się ona najczęściej zapominaniem imion czy tego, co chciałyśmy kupić, idąc do sklepu. Z reguły mija kilka tygodni po porodzie. Wynikać może z faktu, że mózg kobiety w pełni skupia się na nowych czynnościach oraz potrzebach dziecka, zaniedbując pozostałe obszary. 

Problemy ze snem i dziwne sny w ciąży

Problemy ze snem w ciąży są często zgłaszane podczas wizyt u lekarza ginekologa. Część przyszłych mam skarży się na nadmierną senność i ciągłe zmęczenie, a z drugiej strony jest spora grupa kobiet ciężarnych cierpiących na bezsenność lub pojawiające się dziwne sny w ciąży. Warto w tym okresie dbać o higienę snu, unikać drzemek w ciągu dnia oraz korzystania ze smartfona w łóżku. Wprowadzenie stałych godzin snu może także zmniejszyć problemy z zasypianiem czy bezsennością.

Ciążowe wpadki – norma czy powód do niepokoju?

Najczęściej ciążowe wpadki to zapominanie tego, co się planowało kupić w sklepie, czy też miejsca, w którym na parkingu zostawiło się samochód. Jeśli roztargnienie w ciąży nie prowadzi do niebezpiecznych sytuacji, np. podczas prowadzenia samochodu lub związanych z opieką nad dzieckiem, nie powinno to stanowić powodu do niepokoju. Gdy zaś dochodzi do pomyłek mogących mieć groźne konsekwencje, warto poprosić najbliższych o pomoc w codziennych obowiązkach. Pomocne może być tworzenie listy zakupów czy też planu dnia, aby niczego nie pominąć i nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach takich, jak np. zaplanowane USG.

Jak ćwiczyć umysł w ciąży?

Jeśli przyszła mama zauważa problemy z koncentracją lub nadmiernym roztargnieniem, może próbować pomóc sobie w prosty sposób. Kalendarz w torebce czy smartfonie zmniejszy liczbę spraw narażonych na to, że wylecą z głowy. Co więcej, sprawi, że kobieta w danym momencie będzie musiała spamiętać mniejszą liczbę rzeczy do zrobienia. Złagodzić problemy mogą również: odpowiednia ilość snu, odpoczynek, a także relaks w postaci uprawiania jogi czy czytania książki. Wyciszenie się i ograniczenie bodźców może mieć pozytywny wpływ na umysł przyszłej mamy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź