Spis treści:
Co to jest cholina?
Cholina jest organicznym związkiem chemicznym. W naszym organizmie występuje pod postacią związków fosfolipidowych (lecytyna, sfingomielina). Dawniej cholinę nazywano witaminą B4, dziś mówi się o niej jako o substancji witaminopochodnej.
Cholina jest syntetyzowana w organizmie, jednak ta ilość nie jest wystarczająca do pokrycia dziennego zapotrzebowania, dlatego ważne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem. W 1998 roku amerykański Instytut Medycyny (Institute of Medicine, obecnie National Academy of Medicine) oficjalnie uznał cholinę za niezbędny składnik odżywczy.
Cholina odgrywa istotną rolę w naszym organizmie, pełniąc wiele funkcji metabolicznych. Wspomaga m.in. pracę układu nerwowego, mózgu i wątroby. Cholina jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.
– Cholina w ciąży odpowiada również za poprawę przepływu krwi do łożyska, a także zapobiega pojawieniu się stanu przedrzucawkowego. Organizm ludzki tylko w niewielkim stopniu wytwarza cholinę samodzielnie, dlatego tak ważne jest spożywanie odpowiednich produktów i w razie potrzeby suplementacja – mówi dr n. med. Alicja Ceran, specjalistka ginekologii z Centrum Medycznego Damiana.
Cholina – występowanie w pożywieniu
Źródła choliny to m.in.:
- żółtko jaja kurzego,
- podroby,
- kiełki pszenicy,
- nasiona roślin strączkowych,
- ryby,
- orzechy,
- drożdże.
Zapotrzebowanie na cholinę
Ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na cholinę? Polskie normy to:
- niemowlęta do sześciu miesięcy – 125 mg,
- niemowlęta od sześciu do 11 miesięcy – 150 mg,
- dzieci od roku do trzech lat – 200 mg,
- dzieci od czterech do sześciu lat – 250 mg,
- dzieci od siedmiu do dziewięciu lat – 250 mg,
- chłopcy od 10 do 12 lat – 375 mg,
- chłopcy od 13 do 15 lat – 550 mg,
- chłopcy od 16 do 18 lat – 550 mg,
- dziewczynki od 10 do 12 lat – 375 mg,
- dziewczynki od 13 do 15 lat – 400 mg,
- dziewczynki od 16 do 18 lat – 400 mg,
- mężczyźni od 19 lat – 550 mg,
- kobiety od 19 lat – 425 mg,
- kobiety w ciąży – 450 mg,
- kobiety karmiące piersią – 550 mg.
Negatywny wpływ na wchłanianie choliny mają m.in. alkohol, cukier czy kawa, a pomocne są foliany, witamina A, witamina B12 oraz witamina B8.
Jak działa cholina?
Cholina bierze udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie. Ma ona wpływ nie tylko na jego prawidłowe funkcjonowanie, ale i wzrost – dlatego tak duże jest znaczenie choliny w ciąży.
Funkcje choliny
Cholina ma znaczenie nie tylko dla naszego układu nerwowego czy wątroby, pełni wiele istotnych funkcji. To m.in.:
- synteza neuroprzekaźników,
- przekazywanie sygnałów przez błonę komórkową,
- transport międzykomórkowy.
Niedobór i nadmiar choliny w organizmie
Niedobór choliny może powodować stany lękowe, a także bóle głowy, dolegliwości sercowe oraz zaparcia. Może mieć także wpływ na uszkodzenie mięśni oraz rozwój niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Z kolei nadmiar choliny skutkuje m.in. poceniem się, biegunkami czy spadkiem ciśnienia.
Polecamy
Suplementy w ciąży – przyjmować czy nie?
Czekając na dziecko, chcesz zadbać o nie jak najlepiej. Twój organizm także wymaga odpowiedniego przygotowania do wyzwania, jakim jest ciąża. Sprawdź, czy i jakie suplementy i witaminy zażywać w ciąży. Jakie są najważniejsze witaminy w ciąży? Poznaj ranking lekarzy!
Czy stosować cholinę w ciąży?
W czasie ciąży mamy zwiększoną zdolność do syntezy choliny, jednak zapotrzebowanie na ten składnik przewyższa podaż. Również w czasie laktacji zapotrzebowanie na cholinę jest szczególnie wysokie – ludzkie mleko jest bogate w tę substancję.
Cholina ma znaczenie w utrzymaniu i przebiegu ciąży, odgrywa kluczową rolę w rozwoju płodu – obniżając ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej czy wpływając na prawidłowy rozwój układu nerwowego i mózgu.
Cholina a rozwój płodu
Cholina jest dostarczana do płodu przez łożysko, a jej stężenie w płynie owodniowym jest 10-krotnie większe niż we krwi matki. Cholina wpływa na rozwój płodu – szczególnie mózgu i rdzenia kręgowego, ma potencjał epigenetyczny oraz znaczenie w minimalizowaniu wad cewy nerwowej. Niedostateczna podaż choliny może mieć wpływ na prawidłowy rozwój płodu, ma także związek z aberracjami chromosomowymi (jak zespół Downa czy zespół Edwardsa). Niedobory choliny w ciąży mogą mieć także związek z przedwczesnym porodem.
Cholina ma znaczenie nie tylko dla rozwijającego się organizmu, ale i dla matki. Korzystnie wpływa na jej wątrobę, a w związku z tym, że poprawia przepływ krwi do łożyska, zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
Jaka cholina w ciąży?
W czasie ciąży i karmienia piersią zapotrzebowanie na cholinę zwiększa się, jednak pamiętajmy o tym, aby suplementów nie stosować na własną rękę. Przygotowując się do ciąży, wybierz się do lekarza ginekologa. Cholinę suplementuje się podobnie jak kwas foliowy – przed ciążą oraz w pierwszych jej tygodniach (do 12 tc.). Suplementacja jest kontynuowana w czasie laktacji – po konsultacji z lekarzem.
Na co zwracać uwagę, wybierając suplement diety z choliną? Przede wszystkim na skład i pokrycie dziennego zapotrzebowania. Na półkach znajdziemy zarówno produkty jednoskładnikowe, jak i takie, które oprócz choliny mają w składzie np. kwas foliowy, DHA czy żelazo. Ma to znaczenie, jeśli przyjmujesz inne suplementy zawierające te substancje.
O lekarzu:
Dr n. med. Alicja Ceran – specjalistka ginekologii z Centrum Medycznego Damiana, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistka II stopnia z zakresu ginekologii i położnictwa. Wieloletni pracownik Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Wielokrotna uczestniczka międzynarodowych zjazdów i sympozjów. Autorka kilkudziesięciu prac publikowanych w naukowej literaturze krajowej i zagranicznej.
Źródła:
- Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. [red.], Normy żywienia dla populacji polskiej i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny 2020 https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/normy_zywienia_2020web.pdf
- Zeisel S.H., da Costa K.A., Choline: An Essential Nutrient for Public Health, Nutrition Revievs, 67(11): 615-623 htps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2782876/t