Borelioza a ciaża – co musisz wiedzieć?
Spis treści:
Czym jest borelioza?
Borelioza, czyli inaczej borelioza z Lyme, to choroba wieloukładowa, wywoływana przez krętki z rodzaju Borellia. Przenoszona jest przez kleszcze z rodzaju Ixodes które wykazują największą aktywność między kwietniem a październikiem. Borelioza może objawiać się w różny sposób, co powoduje, że w niektórych sytuacjach postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie, włączenie odpowiedniego leczenia jest utrudnione lub opóźnione. Nazwa choroby pochodzi od dwóch miast w Stanach Zjednoczonych, New Lyme oraz Old Lyme, gdzie w 1977 roku po raz pierwszy powiązano epizody zapalenia stawów wśród tamtejszej młodzieży z ugryzieniem przez kleszcze.
Skąd się bierze i jakie są objawy boreliozy?
Borelioza, przenoszona jest przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Krętki dostają się do wnętrza organizmu ludzkiego w chwili ugryzienia, a ryzyko zakażenia zwiększa się wraz z czasem przebywania pajęczaka w skórze.
Objawy, jakie mogą współwystępować w przypadku choroby z Lyme to m.in.:
- rumień wędrujący,
- przewlekłe zapalenie stawów,
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz inne postacie neuroboreliozy,
- zapalenie nerwu twarzowego,
- nabyte bloki przedsionkowo-komorowe,
- niespecyficzne symptomy w postaci przemęczenia, zaburzenia koncentracji, pogorszenia pamięci.
Borelioza w ciąży – czy jest groźna?
Wpływ boreliozy na ciążę pozostaje wciąż niejednoznaczny. Istnieją doniesienia naukowe mówiące o potencjalnym ryzyku wewnątrzmacicznego zakażenia w przypadku infekcji w trakcie ciąży. Spotkałem się także z doniesieniami, w których stwierdzano wady wrodzone u płodów lub noworodków kobiet, u których borelioza nie była leczona. Najczęściej dotyczyły one serca i skóry. Stwierdzano także objawy takie, jak: syndaktylia, a więc zrośnięcie palców, ślepotę, wcześniactwo, a w skrajnych przypadkach również poronienie lub zgon wewnątrzmaciczny. Powiązanie tych powikłań z boreliozą w ciąży jest jednak trudne i niejednoznaczne, przez co konieczne są dalsze badania nad wpływem tej choroby na płód.
Polecamy
Kleszcz u dziecka – jak się go pozbyć?
Zauważyłaś kleszcza u dziecka i nie wiesz, co robić? Po pierwsze, zachowaj spokój. Po drugie, postaraj się jak najszybciej usunąć kleszcza za pomocą pęsety, kleszczkarty lub specjalnego lassa – kupisz je w aptece. Po trzecie, zdezynfekuj ranę. Jeśli pozbycie się kleszcza u dziecka sprawia ci trudność, skonsultuj się z lekarzem.
Jak leczyć boreliozę w ciąży?
Choć borelioza w ciąży jest zjawiskiem bardzo rzadkim, opracowano wytyczne co do leczenia. Zakładają one, że w przypadku pojawienia się rumienia wędrującego, leczenie powinno być oparte na typowej dla boreliozy antybiotykoterapii, a w przypadku objawów ogólnoustrojowych, konieczne jest zastosowanie leczenia dożylnego. Wyjątkiem jest przeciwwskazanie co do stosowania doksycykliny w trakcie ciąży oraz u kobiet karmiących piersią. Zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala na znaczące zminimalizowanie potencjalnych komplikacji przebiegu ciąży.
Przebyta borelioza a ciąża
O ile w przypadku świeżego zakażenia boreliozą i potencjalnego wpływu na rozwijający się płód opinie ekspertów są podzielone, o tyle w przypadku przebycia choroby przed ciążą wnioski są jednoznaczne. Przeprowadzone badania wykazały brak wpływu przebycia choroby z Lyme na rozwijający się płód oraz większej ilości wad wrodzonych. Przebycie boreliozy w przeszłości przez matkę nie ma zatem wpływu w późniejszym okresie na ciążę.