Spis treści:
Co czuje się w trzecim tygodniu ciąży?
W trzecim tygodniu ciąży kobieta jeszcze zazwyczaj nie zdaje sobie sprawy, że doszło do zapłodnienia. Jej ciało jeszcze tego nie sygnalizuje, ponieważ dopiero około czwartego tygodnia dochodzi do implantacji zarodka, jego zagnieżdżenia się w macicy, co wiąże się z rozpoczęciem wydzielania się HCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej) do krwi. Hormon zaczyna podnosić swoją wartość, dlatego najwcześniej w drugiej połowie trzeciego tygodnia, a najczęściej w czwartym-piątym tygodniu, badając krew, można na podstawie poziomu beta HCG lub testu ciążowego z apteki określić, czy jesteśmy w ciąży.
Bardzo często to brak spodziewanej miesiączki jest dla kobiety sygnałem, że dobrze byłoby wykonać test. Warto dodać, że zamiast comiesięcznego i obfitego krwawienia, może pojawić się plamienie implantacyjne, związane z naruszeniem endometrium i uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych. Plamienie nie jest jednak tak intensywne, jak miesiączka. To zaledwie kilka kropel lub jasnoróżowy/brązowawy śluz.
Chociaż na tym etapie nie ma mowy o klasycznych ciążowych dolegliwościach, to niektóre kobiety dostrzegają, że w ich ciele zachodzi zmiana. Wiele odczuwa zmęczenie i senność, które trudno wytłumaczyć, dokuczają im także drażliwe, jakby trochę opuchnięte piersi. Bywa, że towarzyszy temu podwyższona temperatura. Najczęściej nie są to jednak symptomy uciążliwe, dlatego łatwo je przeoczyć.
Dopiero po implantacji zachodzą zmiany w gospodarce hormonalnej – zwiększa się wydzielanie progesteronu i estrogenów. To właśnie one odpowiadają za późniejsze dolegliwości.
3 tydzień od zapłodnienia – czy występują mdłości?
W trzecim tygodniu ciąży kobiety nie odczuwają mdłości. Pojawiają się one zazwyczaj między czwartym a siódmym tygodniem, ponieważ powodują je intensywne wzrosty poziomu hormonów. Oczywiście każde ciało w innych sposób reaguje na nowe sytuacje, dlatego istnieje niewielka szansa, że już w trzecim tygodniu pojawią się pewne dolegliwości. W większości przypadków jest to jednak czas nieświadomości, a i ciało nie sygnalizuje, że doszło do zapłodnienia.
Warto wspomnieć, że nie każda kobieta w ciąży odczuwa mdłości i nie u każdej dolegliwość przebiega tak samo i w takim samym momencie. Są panie, które jedynie na początku kiepsko się czują, inne natomiast borykają się z mdłościami nawet do 22. tygodnia ciąży.
Czy w trzecim tygodniu ciąża jest w pełni potwierdzona?
W trzecim tygodniu nie da się w pełni potwierdzić ciąży. Niestety na tak wczesnym etapie nawet najbardziej czuły test może dać nieprawdziwy wynik, ponieważ dopiero po implantacji zarodka (co najczęściej dzieje się około czwartego-piątego tygodnia) w krwi podnosi się poziom hormonów, dzięki czemu ciążę można potwierdzić testem z apteki lub badaniem laboratoryjnym. Najlepiej uzbroić się w cierpliwość i poczekać do dnia spodziewanej miesiączki.
Polecamy
Kiedy następuje zapłodnienie po stosunku?
Z biologicznego punktu widzenia zapłodnienie jest skomplikowanym procesem, którego przebieg i powodzenie determinowane są przez wiele różnych czynników. Nigdy nie da się precyzyjnie określić, kiedy dokładnie następuje zapłodnienie – może do niego dojść kilkanaście godzin lub nawet kilka dni po stosunku. Wyjątek stanowi inseminacja lub zapłodnienie in vitro, gdzie cały proces przebiega w kontrolowany sposób. Co istotne, samo zapłodnienie nie daje żadnych objawów, więc jego rozpoznanie nie jest możliwe.
Trzeci tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Po zapłodnieniu nowo powstała komórka zaczyna się dzielić. W trzecim tygodniu ciąży w macicy dochodzi zatem do tworzenia się zarodka poprzez podział komórek. Na tym etapie można by ten proces obejrzeć jedynie pod mikroskopem. Z językowej perspektywy używamy słowa „zarodek”. Nie oznacza to jednak, że jest to mało znaczący czas. Wręcz przeciwnie. To moment, żeby zwolnić i zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
Po połączeniu jajeczka z plemnikiem zarodek ma tylko 0,1 mm wielkości i waży 0,001 grama, ale połączenie chromosomów już określa, jaki dziecko będzie miało kolor oczu, włosów, czy będzie wysokie czy niskie, jakie będzie miało uzdolnienia i cechy.
W pierwszym trymestrze zarodek jest bardzo wrażliwy na substancje toksyczne, dlatego, jeżeli kobieta podejrzewa, że doszło do zapłodnienia, powinna zrezygnować z alkoholu, papierosów i innych używek (jeżeli nie zrobiła tego wcześniej), ostrożność należy zachować również w kontekście leków. Na późniejszych etapach zatrucie może prowadzić do uszkodzeń płodu i rozwoju zaburzeń, w pierwszy tygodniach grozi to obumarciem zarodka i poronieniem.