baloniki 23 23. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak wygląda rozwój dziecka?/fot. iStock

23. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jak wygląda rozwój dziecka?

Minął już półmetek ciąży. Rozpoczyna się czas szybkiego wzrastania masy i rozmiarów dziecka. W 23. tygodniu brzuch kobiety ciężarnej jest już zazwyczaj widoczny, a kopnięcia i ruchy płodu mogą zacząć być gwałtowne i intensywne. Jakie jest samopoczucie przyszłej mamy w 23. tygodniu? Ile waży wtedy dziecko?

Spis treści:

23. tydzień ciąży - który to miesiąc?

Kobieta będąc w 23. tygodniu ciąży, jest w jej 6. miesiącu. Oznacza to również, że trwa II. trymestr. Do terminu porodu zostało jeszcze 17 tygodni.

23. tydzień ciąży - waga i rozwój płodu

Płód w 6. miesiącu waży między 600-700 g, a długość CRL (siedzeniowo-ciemieniowa) wynosi około 23 centymetrów. Płód pokryty jest cienką warstwą skóry, przez którą prześwitują jego naczynia krwionośne. Jest to skutek braku tkanki podskórnej. Skóra jest pomarszczona i przezroczysta.

Płód otacza płyn owodniowy, który chroni go w jamie macicy, a także umożliwia wymianę substancji odżywczych. Dziecko najbardziej aktywne jest w czasie, gdy mama odpoczywa lub śpi. Podczas chodzenia jest kołysane i na skutek tego zazwyczaj zasypia. Jego trzustka produkuje glukagon i insulinę. Płód nie jest jeszcze gotowy, aby samodzielnie żyć poza ciałem mamy, chociaż opisywane są przypadki uratowania takich wcześniaków. Wynika to z faktu, że ich układ oddechowy i nerwowy nie są dobrze rozwinięte.

23. tydzień ciąży - badania w ciąży

Według schematu opisanego w Standardzie Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej w tym czasie zaleca się wykonać ocenę czynności serca płodu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała kobiety. Jak podczas wszystkich innych wizyt lekarz ginekolog powinien porozmawiać z kobietą o zdrowym stylu życia. Ocenia również w trakcie wizyty ryzyko ciążowe. Może zlecić badanie ogólne moczu oraz badanie poziomu przeciwciał anty-D u kobiet Rh-ujemnych. Jest to też ostatni moment na wykonanie nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA, które jednak nie należy do badań refundowanych i obowiązkowych.

23. tydzień ciąży - jak się zmienia brzuch kobiety

W 23. tygodniu ciążowy brzuch powinien już być widoczny. U kobiet szczupłych lub spodziewających się bliźniąt pojawia się on wcześniej. Zależy to również od indywidualnych predyspozycji przyszłej mamy.

– Każda kobieta ciężarna w tym czasie czuje już ruchy swojego dziecka. Kopnięcia mogą być na tyle silne, że widać je gołym okiem, kiedy się patrzy na skórę brzucha kobiety. Płód jest wtedy stosunkowo mały i ma dużo miejsca. Aby kontrolować dobrostan dziecka warto obserwować i liczyć jego ruchy, szczególnie po posiłkach, leżąc na lewym boku około 30 minut. Jeśli przestaniesz je odczuwać, powinnaś najpierw zjeść coś słodkiego i zmienić pozycję. Jeżeli nie przyniesie to pożądanego efektu, należy zgłosić się na izbę przyjęć lub do lekarza ginekologa – tłumaczy mgr Natalia Barska, położna ze Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny w Warszawie.

W drugim trymestrze pojawić może się na brzuchu przebarwienie biegnące od spojenia łonowego do pępka – Linea nigra. Im kobieta ma ciemniejszą karnację, tym barwa kresy brunatnej jest również  ciemniejsza. Aby uniknąć przebarwień na skórze, pojawiających się często w ciąży, zaleca się unikać działania promieni słonecznych.

23. tydzień ciąży - samopoczucie przyszłej mamy

W drugim trymestrze ciąży kobiety zazwyczaj czują się dużo lepiej niż na początku jej trwania. Nie zgłaszają już dolegliwości, takich jak nudności czy wymioty. Może zaś pojawić się chrapanie w nocy, obrzęki nóg czy bóle kręgosłupa. Częste są również zaparcia czy wzdęcia.

Stosunkowo częstą dolegliwością dotykającą przyszłe mamy w drugim trymestrze są infekcje pochwy oraz dróg moczowych.

– Bardzo dużo przyszłych mam cierpi w trakcie ciąży na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Pojawiają się zmęczenie, nietolerancja wysiłku czy omdlenia. Skóra jest blada, a włosy kobiety ciężarnej wypadają. Przez cały czas trwania ciąży należy pamiętać o zbilansowanej diecie i spożywaniu produktów bogatych w żelazo, takich jak szpinak, buraki czy bób. W przypadku zbyt niskiego poziomu hemoglobiny stosowana jest suplementacja żelaza pod kontrolą lekarza – przypomina położna N. Barska.

 

 

 

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują rodzicom zaraz po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

Ekspert:

Natalia Barska– położna, absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zdrowiu WUM. Obecnie pracuje w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny na ul. Madalińskiego w Warszawie. Jej zdaniem ogromnie ważne w położnictwie jest zapewnienie pacjentce komfortu i szacunku, który uważa za absolutną podstawę dobrego startu w macierzyństwo. W pracy z pacjentkami skupia się na aspektach związanych z połogiem – tematem, który dziś potrzebuje tyle samo uwagi, co sam poród. Do spektrum jej zainteresowań należy również tematyka porodu naturalnego – porodu w wodzie, czy też porodu domowego. Prywatnie zajmuje się projektowaniem koszul do porodu, co jest dla niej dużą odmianą od szpitalnego trybu pracy. Instagram: koszule_en_tulle.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź