14 tydzień ciąży - rozwój dziecka w brzuchu 14 tydzień ciąży – rozwój dziecka w brzuchu

14 tydzień ciąży – rozwój dziecka w brzuchu

Spis treści:

14 tydzień ciąży to moment, kiedy twarz dziecka jest już ukształtowana. Pojawiają się na niej brwi i rzęsy. Głowa przestaje już dominować nad resztą ciała, ponieważ w znaczny sposób zaczynają się zmieniać proporcje ciała dziecka.

14 tydzień ciąży – dziecko

Dziecko ma już ok. 9 cm długości, a jego waga osiąga 40-50 gramów. Maluch dzielnie ćwiczy swój układ pokarmowy i wydalniczy poprzez połykanie znacznych ilości wód płodowych.

14 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

W 14 tygodniu ciąży dziecko ma w pełni wykształcone łożysko, które jest odpowiedzialne za funkcje oddechowe, odżywcze oraz wydalnicze. Warto wiedzieć, że łożysko jest ochroną dla naszego dziecka przed najróżniejszymi infekcjami i wirusami. Do tego jest ono odpowiedzialne za przekazanie przeciwciał od matki do dziecka oraz za utrzymanie ciąży i rozwój dziecka w brzuchu.

Samo dziecko ma bardziej skoordynowane ruchy, które u wieloródek mogą być już powoli wyczuwalne.

W 14 tygodniu ciąży na ciele dziecka pojawia się lanugo, czyli meszek płodowy. Objawia się on pod postacią włosków na całym ciele płodu. Mają one za zadanie ogrzać płód oraz chronić skórę przed wodnym środowiskiem, w jakim się znajduje. To nadmierne owłosienie zniknie dopiero ok. 26 tygodnia ciąży.

14 tydzień ciąży to czas, kiedy na twarzy dziecka można zauważyć już kości policzkowe. Uszy są ukształtowane i znajdują się w swojej ostatecznej pozycji. Do tego nos jest już bardziej zaznaczony, a oczy delikatnie przesuwają się ku przodowi twarzy na swoje stałe miejsce.

Ze względu na to, iż dziecko ma już ukształtowane nerki, to siusia do wód płodowych. To również etap, kiedy narządy płciowe w dalszym ciągu się rozwijają.

14 tydzień ciąży – kobieta

14 tydzień ciąży jest oznaką wejścia w II trymestr. Większość kobiet na tym etapie nie ma już żadnych nudności i może spokojnie cieszyć się odmiennym stanem. Trzeba jednak wspomnieć, że są kobiety, które nadal mogą męczyć się z takimi dolegliwościami, jak wymioty itd.

W 14 tygodniu ciąży sama macica waży 250 gramów. Tyle samo waży znajdujący się w niej płyn owodniowy. Macica znajduje się 8 cm poniżej pępka i można już ją delikatnie wyczuć.

Macica zaczyna także coraz mocniej naciskać na sąsiadujące organy, m.in. na pęcherz moczowy. Częste wizyty w toalecie staną się dla ciężarnej normą do momentu rozwiązania.

W 14 tygodniu ciąży występować mogą również obrzęki nóg. Jeżeli są one naprawdę mocne, to warto tę sprawę skonsultować z lekarzem. W ten sposób mogą objawiać się choroby układu krążenia groźne na tym etapie ciąży.

Osoby z uwarunkowaniami genetycznymi mogą mieć również żylaki na nogach. Jeżeli seniorka rodu również je miała, to prawdopodobieństwo, że dalsze pokolenia będą je miały jest naprawdę duże.

W 14 tygodniu ciąży ból w pachwinach może być nadal bardzo mocno dokuczliwy, ponieważ powiększająca się macica uciska na swoje więzadła.

Błony śluzowe naszego nosa są mocniej ukrwione, przez co może dochodzić do liczniejszych krwotoków z nosa.

14 tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta nie odczuwa jeszcze regularnie ruchów dziecka. Jest to spowodowane tym, że dziecko w brzuchu jest jeszcze za małe i nie zawsze da kobiecie znać o swojej aktywności. Z tygodnia na tydzień ciężarnej będzie jednak łatwiej zauważyć pory w jakich dziecko jest najbardziej aktywne.

Wiele kobiet w 14 tygodniu ciąży notuje zwiększenie ilości energii. Mają więcej chęci do życia, ponieważ przykre dolegliwości minęły. Warto skorzystać z tych dodatkowych sił, dopóki można, ponieważ już niedługo ta energia może zniknąć pod wpływem coraz większego brzucha.

Infografika: Jakie urlopy i świadczenia przysługują świeżo upieczonym rodzicom?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź