11 tydzień ciąży 11 tydzień ciąży – rozwój płodu/ iStock

11 tydzień ciąży – proces ciąży i rozwój dziecka

Spis treści:

11 tydzień ciąży to koniec I trymestru. Dziewięć tygodni po zapłodnieniu płód ma cały czas podkurczone nogi. Na badaniu USG zauważymy, że głowa jest tak duża jak reszta ciała.

11 tydzień ciąży – dziecko

W 11 tygodniu ciąży płod waży już około 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi około 45 mm. Przez to, że dziecko ma podkurczone nogi, nie ma możliwości zmierzenia całej długości jego ciała.

11 tydzień ciąży to okres, kiedy wykonuje się takie pomiary jak:

Ciekawostką jest fakt, że w ciągu tygodnia długość ciemieniowo-siedzeniowa może zwiększyć się nawet o 5 cm. Dziecko rośnie nieustannie z dnia na dzień.

Od 11 tygodnia ciąży mózg dziecka będzie również bardzo mocno się rozwijał. W ciągu jednej godziny w jego głowie powstanie około 15 milionów neuronów. Do tego dochodzi do rozwoju tkanek mózgu odpowiedzialnych za zmysły płodu.

W 11 tygodniu ciąży następuje rozwój wytworzonych wcześniej narządów. Do tego sam płód zaczyna być bardziej aktywny w brzuchu. Jednak jest on na tyle mały, że przyszła mama nic nie jest w stanie wyczuć na chwilę obecną.

11 tydzień ciąży to również moment, kiedy wątroba zaczyna swoją pracę i rozpoczyna produkcję krwi płodu. Jeszcze chwila i ta funkcja zostanie przejęta przez szpik kostny.

Trzustka przejmuje funkcję wewnątrzwydzielniczą. Oznacza to fakt, że będzie ona wydzielać insulinę do serca. Błona śluzowa pokrywa światło jelit.

Od 11 tygodnia ciąży dziecko potrafi już wystawiać język i go chować. Ciekawostką jest fakt, że płód jest już wrażliwy na dotyk. Do tego ma on już wykształcone strony głosowe i receptory powonienia.

11 tydzień ciąży to moment zamknięcia powiek przez płód. Otworzą się one dopiero około 20 tygodnia ciąży, kiedy gałki oczne będą w pełni wykształcone.

Zaczyna się już proces tworzenia się zaczątków zębów mlecznych.

11 tydzień ciąży – kobieta

Od 11 tygodnia ciąży kobieta stanie się częstym bywalcem toalet, ponieważ zwiększy się u niej potrzeba oddawania moczu. Spowodowane jest to macicą napierającą na pęcherz moczowy.

Pod wpływem zmian hormonalnych w 11 tygodniu ciąży u kobiety może dojść do zwiększenia ciepłoty ciała. Do tego struktura samej skóry może się zmienić. Objawiać się to będzie przez nadmierną suchość, pieczenie i swędzenie.

Na ciele kobiety powinna pojawić się już linea negra, czyli ciemna linia biegnąca wzdłuż brzucha. Miejsca koncentrujące w kobiecym ciele melaninę mogą w znacznym stopniu przybrać ciemniejszy kolor.

W okresie ciąży system krążenia znacznie się zwiększa. W 11 tygodniu ciąży może to powodować silne zawroty głowy i omdlenia, dlatego kobiety powinny bardzo mocno uważać na siebie. Niekontrolowane upadki mogą być groźne nie tylko dla samej kobiety, ale również dla jej dziecka i spowodować poronienie.

Ciężarna powinna również pamiętać o spożywaniu małych i regularnych posiłków, dzięki czemu uniknie zachorowania na cukrzycę ciążową. Do tego dziecko będzie miało wspaniałe warunki do rozwoju.

W 11 tygodniu ciąży łożysko może mieć już wielkość bardzo dużego jabłka, przez co sam brzuch będzie już bardziej widoczny.

Jest to także okres, kiedy powinno zostać wykonane pierwsze badanie USG, ponieważ ewentualne wady rozwojowe płodu mogą być już doskonale widoczne. To również moment, kiedy lekarz z całą pewnością może określić, czy jest to ciąża pojedyncza, czy też mnoga. Na tym etapie ciąży lekarz może zaproponować kobiecie wykonanie badań prenatalnych. To, czy kobieta się na nie zgodzi – zależy tylko od niej. Warto jednak je wykonać, jeżeli jest się w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych.

Infografika: Czy wiesz, jakie są benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka?

benefity dla rodziców po urodzeniu dziecka

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź