14. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie zmiany zachodzą w organizmie matki? 14. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie zmiany zachodzą w organizmie matki? / iStock

14. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie zmiany zachodzą w organizmie matki?

14. tydzień ciąży jest początkiem II. trymestru. Jest to okres w ciąży najbardziej lubiany przez przyszłe mamy, ponieważ mają wtedy najwięcej energii do działania. Dziecko w tym czasie rozwija się i szybko rośnie średnio 5 cm na miesiąc. Jakie objawy ciąży towarzyszą mamie w 14. tygodniu? Ile waży teraz dziecko?

Spis treści:

14. tydzień ciąży - który to miesiąc?

Przyszła mama będąc w 14. tygodniu jest w 4. miesiącu w ciąży. Rozpoczyna się właśnie II. trymestr. Dla wielu kobiet to czas, gdy mijają nieprzyjemne dolegliwości z początku ciąży i mogą wrócić do normalnej aktywności. Dla większości ciężarnych jest to najprzyjemniejszy okres.

14. tydzień ciąży – objawy ciąży

Nudności i wymioty dotykające nawet 70 proc. ciężarnych na początku ciąży zazwyczaj ustępują po 14. tygodniu ciąży podobnie jak ślinotok czy inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe powodowane podrażnieniem układu autonomicznego. Czynnik emocjonalny odgrywa w tym również swoją rolę. Dla początku II. trymestru charakterystyczne są: częste oddawanie moczu, występowanie duszności, rozpoczynające się bóle kręgosłupa, nasilające się wraz z powiększającym się brzuchem. Przyszłej mamie może też trudniej być skupiać uwagę i pamiętać o wszystkim.

14. tydzień ciąży – zmiany w organizmie matki

W trakcie trwania ciąży w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian przystosowujących do samej ciąży oraz porodu. Zwiększa się rzut serca oraz zatrzymywanie wody i sodu, co prowadzi do wzrostu objętości krwi krążącej i obniżenia ciśnienia tętniczego. Dlatego też kobiety w ciąży są częściej narażone na omdlenie.

– Nawet 70 proc. przyszłych mam doświadcza duszności nie wynikającej z wysiłku fizycznego. Nasila się najczęściej w pozycji siedzącej i wynika ze zmian objętości poprzez uniesienie przepony. Do wielu zmian dochodzi również w układzie moczowym. Zwiększa się wielkość i objętość nerek oraz filtracja. Ponadto w poszerzonych miedniczkach nerkowych i moczowodach dochodzi do zastoju około 300 ml moczu, co sprzyja gromadzeniu się bakterii i występowaniu odmiedniczkowego zapalenia nerek – tłumaczy dr Robert Jędra.

Co ciekawe, dość duża liczba kobiet noszących soczewki, w czasie ciąży odczuwa dyskomfort z tym związany. Nietolerancja soczewek, które zakładały przed ciążą, wynika między innymi z faktu pogrubienia rogówki w trakcie trwania ciąży. Jest to spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie i obrzękami.

14. tydzień ciąży – jak się rozwija płód?

Płód w 14. tygodniu ciąży waży zazwyczaj 120 g i ma długość około 12 cm. Już od tego momentu można zaobserwować jego ruchy oddechowe, świadczące o prawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu jest możliwa efektywna wymiana gazów i składników odżywczych między płodem a mamą. Nerka ostateczna wydziela mocz, który następnie jest połykany przez maluszka. W oczach można wyróżnić już czopki i pręciki, a w jego mózgowiu cztery płaty: czołowy, skroniowy, ciemieniowy i potyliczny. Dwa tygodnie wcześniej pętle jelitowe tworzące przepuklinę pępkową cofnęły się do jamy brzusznej. Serce płodu w 14. tygodniu bije około 155 razy na minutę.

14. tydzień ciąży – badania

Między 6. a 14. tygodniem ciąży można wykonać pomiar długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL), który w tym okresie jest najdokładniejszym badaniem umożliwiającym precyzyjne określenie wieku ciążowego. Wynika to z faktu, że w pierwszych tygodniach ciąży wszystkie dzieci rozwijają się identycznie, dzięki czemu na podstawie ich długości lekarz ginekolog jest w stanie podczas badanie USG określić ich wiek.

– Jeśli wiek ciąży różni się między tym wyliczonym na podstawie ostatniej miesiączki, a tym na podstawie pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej i różnica ta jest większa niż 7 dni, termin porodu ustala się na podstawie CRL wykonanego podczas badania USG między 8. a 14. tygodniem ciąży- tłumaczy dr Robert Jędra, ginekolog z UCZKiN WUM.

Należy pamiętać, że do 14. tygodnia ciąży należy wykonać badanie USG I. trymestru mające na celu zbadanie ewentualnych aberracji chromosomowych u płodu. Z tego też powodu badanie ultrasonograficzne wykonywane między 11. a 14. tygodniem ciąży nazywa się „USG genetycznym”. Podczas tego USG lekarz ginekolog bada również przezierność fałdu karkowego (NT) oraz obecność kości nosowej. Można również wykonać test podwójny, podczas którego oznacza się dwa markery biochemiczne: PAPP-A i hCG, dzięki czemu można określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź