11. tydzień ciąży – który to miesiąc? 11. tydzień ciąży – który to miesiąc? / iStock

11. tydzień ciąży – który to miesiąc?

11 tydzień ciąży, czyli trzeci miesiąc, to koniec pierwszego trymestru. Co zmienia się w organizmie mamy? Jak rozwija się dziecko? Dowiedz się wszystkiego o 11. tygodniu ciąży.

Spis treści:

11. tydzień – który to miesiąc?

11. tydzień ciąży to trzeci miesiąc ciąży. 11. tydzień ciąży to zarazem końcówka pierwszego trymestru ciąży. To bardzo ważny czas, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.

 Jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety w 11. tygodniu ciąży?

11. tydzień ciąży towłaśnie moment, w którym ciążowy brzuch może zaczynać być widoczny. Szczególnie dolna część brzucha ulega zaokrągleniu, wskutek powiększenia macicy. Masa ciała przyszłej mamy nie powinna znacząco wzrosnąć – najwyżej o 1-2 kilogramy. Niektóre kobiety np. wskutek zmian apetytu lub uciążliwych mdłości, w pierwszym trymestrze nawet nie tyją.

Jednocześnie u kobiet mogą powoli już mijać uciążliwe ciążowe dolegliwości. Silna senność czy wymioty i nudności, charakterystyczne dla pierwszego trymestru, ustępują. Wkrótce, w drugim trymestrze, prawdopodobnie poczujesz przypływ energii.

Co się dzieje z organizmem matki w 11.tygodniu ciąży?

  • Możesz czuć często parcie na mocz. To wynik wzrostu macicy i „rozpychania się” dziecka w środku.
  • Zmęczenie i senność to efekt zmian hormonalnych. W drugim trymestrze powinno być lepiej!
  • Dolegliwości pokarmowe: niestrawność, zaparcia, mdłości, wzdęcia, wzmożony apetyt i słynne ciążowe zachcianki.
  • Sporadyczne bóle głowy, zawroty głowy (Jeśli przybiorą niepokojące natężenie, skonsultuj się z lekarzem).
  • Powiększone piersi, tkliwe i bolesne.
  • Zmniejszone libido – to efekt zarówno zmian hormonalnych, jak i pogorszonego samopoczucia.
  • Poprawia się stan skóry, włosów, paznokci. W ciąży wskutek zmian hormonalnych włosy nie wypadają zgodnie z naturalnym rytmem. Dlatego właśnie przyszłe mamy często mają piękne, gęste fryzury w tym czasie (co niestety zmienia się po porodzie i włosy niektórym osobom wypadają bardzo intensywnie. Nie ma na to skutecznych sposobów, trzeba przeczekać aż organizm wróci do normy).
  • Bóle głowy wskutek zmian ciśnienia tętniczego krwi i zmian hormonalnych.
  • Osłabienie, a nawet omdlenia – mogą pojawiać się wskutek zmian w funkcjonowaniu układu krążenia. Mogą również być skutkiem  anemii, dość częstej u ciężarnych.

Jak dbać o siebie w 11.tygodniu ciąży?

  • Pamiętaj o właściwej suplementacji. W zestawie witamin i minerałów nie może zabraknąć kwasu foliowego, jodu, witaminy D3, magnezu, witaminy B6 i żelaza. Pamiętaj, że poziom poszczególnych witamin z grupy B wpływa na siebie nawzajem.

Dlatego zażywaniu kwasu foliowego, czyli witaminy B9, powinna towarzyszyć witamina B12. Niedobór witaminy B12 również może być przyczyną anemii, która jest częstym problemem u ciężarnych.

– Spożywając więcej folianów, możemy zamaskować niedobór witaminy B12. To spowoduje nasilenie zaburzeń metabolicznych – podpowiada dietetyczka Katarzyna Trafisz. – Kupując preparaty z witaminą B12, zwróć uwagę na jej postać. Najlepsza jest metylokobalamina. Metylowana witamina B12 jest najlepiej przyswajalna. Często w preparatach występuje cyjanokobalamina – zwraca uwagę specjalistka.

  • Zwolnij tempo życia. Śpij, jeśli jesteś senna. Ufaj intuicji. Pozwalaj, aby organizm podpowiadał ci, kiedy jaką aktywność podejmować. Jeśli źle się czujesz w ciąży, nie pracuj za wszelką cenę.
  • Jedz zdrowo! Unikaj tłuszczy, słodyczy, wzdymających potraw. Zrezygnuj z produktów, które mogą drażnić układ pokarmowy, skutkując zgagą.
  • Nie jedz za dwoje!

– Jemy “dla dwóch”, a nie “za dwoje”- zwraca uwagę fizjoterapeutka ciężarnych Ewelina Gocłowska. – Są określone granice, ile możemy przytyć – w I trymestrze nie więcej niż 1,6 kg.

  • Dużo pij. Najlepiej, jeśli będziesz sięgać po czystą wodę, ewentualnie z miętą, cytryną lub imbirem. Zrezygnuj z kawy i mocnej herbaty. Te napoje dodatkowo odwadniają, a kofeina może mieć niekorzystny wpływ na ciążę. Unikaj również napojów gazowanych. To źródło ogromnych ilości cukru. Poza tym mogą zwiększać wzdęcia.
  • Nie zażywaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
  • Dbaj o swoje kończyny, aby zapobiegać żylakom i obrzękom. Możesz sobie ulżyć stosując chłodzące balsamy. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży docenisz je bardziej.
  • Nie stresuj się! Pod koniec pierwszego trymestru znacząco zmniejsza się ryzyko poronień. Jeśli dotarłaś do tego momentu w „dwupaku” (lub większym „pakiecie”, jeśli jesteś w ciąży mnogiej) to znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem ciąża będzie przebiegać właściwie. (Oczywiście stale powinnaś zostawać pod opieką lekarza).

11. tydzień ciąży a rozwój dziecka

W 11. tygodniu ciąży większość organów dziecka jest już ukształtowana. Od teraz będą rosnąć i rozwijać swoje funkcje. To doskonały moment, by po raz pierwszy wykonać USG przez powłoki brzuszne. Masa dziecka to ok. 7 g, a długość nieznacznie przekracza 4 cm.

  • Wygląd dziecka w 11. tygodniu ciąży

Zmieniają się proporcje płodu: tułów się wydłuża – choć wciąż głowa i tułów mają zbliżoną długość. Zmieniają się proporcje ciała i twarzy, wyraźniejsze są szyja i podbródek. Rosną kończyny. Skóra wciąż jest bardzo cienka, prześwitują przez nią naczynia krwionośne.

Jest to dopiero pierwszy trymestr, a już pojawiają się takie szczegóły, jak łożyska paznokci, mieszki włosowe, struny głosowe, formują się małżowiny uszne, rozwijają gałki oczne, choć powieki są wciąż zamknięte. (U skrajnych wcześniaków może się zdarzyć, że nawet po narodzinach powieki będą wciąż zarośnięte). Płód może już nawet wysuwać i chować język.

  • Narządy dziecka w 11. tygodniu ciąży

Serce płodu jest w pełni ukształtowane. Zaczyna się praca trzustki, mineralizacja kości. Jelita są wyścielone błoną śluzową. Guzek płciowy, identyczny dla obu płci, różnicuje się – penis u chłopców się wydłuża.

Jakie badania w 11. tygodniu ciąży?

  • Między 11. a 14. tygodniem ciąży –badanie USG tzw. USG genetyczne. Jest bezbolesne, nieinwazyjne. Pozwala wykryć np. przepukliny (brzuszne, rdzeniowe), wady serca, małogłowie. Pomaga szacować ryzyko wystąpienia zespołów: Downa (trisomia), Pataua (trisomia 13.), Edwardsa (trisomia 18.);
  • Między 11. a 14. tygodniem ciąży w uzasadnionych przypadkach i u kobiet w wieku 35+ refundowany jest test PAPP-A. Rekomendowany jest jednak wszystkim ciężarnym. To badanie nieinwazyjne dla płodu. Polega na pobraniu krwi żylnej od matki.

Koszt – bez refundacji – to ok. 250-400 zł. Jest to tzw. test podwójny. Ocenia stężenie białka PAPP-A i beta-Hcg. Zaleca się wykonanie badania jednocześnie z oceną przezierności karkowej na USG;

  • Test Becka – 21. pytań. Odpowiedziwskazują na ewentualne ryzyko depresji u ciężarnej;
  • Badania krwi i moczu ciężarnej;
  • Pomiar ciśnienia tętniczego krwi;
  • Pomiar masy ciała;
  • Ocena pHwydzieliny z pochwy;
  • Badanie ginekologiczne przez pochwę.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź