Dziecko nie chce jeść w żłobku – co zrobić?
Spis treści:
Czemu dziecko nie chce jeść w żłobku?
Niechęć do jedzenia w żłobku pojawia się szczególnie w pierwszych dniach adaptacji. Początki nie są łatwe, budzą w dzieciach lęk i niepokój. Odmowa jedzenia jest normalną reakcją na stres i rozłąkę z rodzicami. Maluchowi trudno pogodzić się z tym, że zostaje w nowym miejscu sam, bez bliskich, którzy dawali mu poczucie bezpieczeństwa. Stres wywołany rozstaniem z mamą powoduje u dziecka brak apetytu.
Niechęć do jedzenia pojawia się również w przypadku pogorszonego samopoczucia lub w trakcie ząbkowania. Małe dzieci mogą mieć problem z jedzeniem łyżką, a pomoc nowej i nieznanej im osoby jest dla nich niekomfortowa i stresująca. Zdarzają się sytuacje, że małe dzieci wyrażają szczególną niechęć do spożywania posiłków. W takim przypadku mówimy o neofobii, czyli niechęci lub lęku przed spróbowaniem nowej, nieznanej żywności.
Sposoby na niejadka, czyli jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Pierwszym dniom w żłobku towarzyszy głównie stres związany z nową sytuacją i rozstaniem z mamą. Nowe okoliczności, niepewność i brak zaufania do nowego miejsca sprawiają, że małe dzieci nie chcą jeść. Niektóre uszczkną tylko kilka kęsów, inne nawet nie tkną posiłku. Problemy mogą pojawić się nawet u maluchów, które w domu nie miały żadnych problemów z jedzeniem. Niechęć do jedzenia nie powinna potrwać długo, jednak jeśli sytuacja się powtarza, warto poszukać rozwiązania. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Sposoby na niejadka:
- Nie naciskaj, nie zadawaj dziecku zbyt wielu pytań, chyba, że samo będzie chciało opowiedzieć. Wytłumacz, że rozumiesz nerwy i zagubienie. Przytul.
- Nie krytykuj – nie pogłębiaj negatywnych emocji. Nie mów do dziecka, że są z nim same problemy i nie będzie miało siły, jak nie zje obiadu. Stres nie sprzyja zdrowemu apetytowi.
- Zaczaruj menu – przed zaprowadzeniem dziecka do żłobka lub już w placówce przeczytaj jadłospis na dzisiejszy dzień. Puszyste ziemniaki, mięsko z czarodziejskim sosem i kolorowa surówka. Nie podkreślaj, że dziś będą rzeczy, za którymi dziecko być może nie przepada. Zapytaj, czy maluch opowie ci po powrocie do domu, jak smakował mu obiadek.
- Nie porównuj – nigdy nie porównuj dziecka do innych rówieśników. „Ania zjada ładnie obiady, a ty zawsze wszystko zostawiasz”. Dziecko może poczuć się gorsze i odtrącone, co na pewno nie pomoże w rozwiązaniu problemu.
- Baw się jedzeniem – po powrocie ze żłobka zaproś dziecko do kuchni na wspólną zabawę. Pozwól wsypać mąkę, zamieszać jajko czy doprawić warzywa. Nadaj warzywom i owocom supermocy, spraw, by dziecko chętnie po nie sięgało. Wspólne przygotowywanie posiłków być może odczaruje niechęć do jedzenia.
Warto porozmawiać z paniami w żłobku. Być może ich pomoc i zaangażowanie okaże się skuteczne. Ważne, by dziecko miało zaufanie do nauczycielek i w nowym miejscu czuło się bezpiecznie. Jeśli mimo upływu czasu dziecko nie ma apetytu, zarówno w żłobku jak i w domu, warto poprosić o pomoc specjalistę.
Polecamy
Żłobek - plusy i minusy puszczenia dziecka do żłobka
Wielu rodziców staje przed trudną decyzją: żłobek, niania czy może urlop wychowawczy? Niektórzy nie mają wyboru – urlop nie wchodzi w grę, a niania to zbyt duży koszt. Żłobek pozostaje jedynym rozwiązaniem, by móc wrócić do pracy.
Jak ułatwić dziecku adaptację w żłobku?
Adaptacja w żłobku związana jest z przyzwyczajeniem dziecka do nowego środowiska i pogodzeniem z rozłąką z rodzicami. W okresie adaptacji dziecko potrzebuje od najbliższych dużo cierpliwości i wyrozumiałości. Proces ten dotyczy wszystkich maluchów i trwa zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni. Jak ułatwić dziecku adaptację?
- Opowiedz dziecku o nowym miejscu, pokaż salę, zabawki i zapoznaj z paniami. Trudności w adaptacji często związane są z tym, że dziecko w żłobku czuje się obco, nic nie jest mu znane.
- Najtrudniejsze są pożegnania, dlatego ważne jest, by trwały jak najkrócej. Zbyt długie przytulanie i całowanie sprawia, że dziecku jeszcze trudniej rozstać się z rodzicami.
- Kiedy dziecko pójdzie na salę, wyjdź z placówki. Nie idź za nim i nie upewniaj się, że wszystko jest w porządku.
- W pierwszych dniach, pobyt dziecka w żłobku powinien być krótki. W miarę możliwości odbierz je już po obiedzie. Jeśli obiecasz, że przyjdziesz po obiedzie, dotrzymaj słowa.
- Pozwól zabrać dziecku do żłobka ulubionego misia czy inną zabawkę, która będzie kojarzyła mu się z domem i zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa.
- Wraz z upływem dni stopniowo wydłużaj pobyt dziecka w żłobku, ale wyjaśnij, że dziś odbierzesz je troszkę później. Nigdy nie okłamuj dziecka.
- Dzieci doskonale odczytują emocje dorosłych. Jeśli wyczują niepewność i zdenerwowanie, trudniej będzie im rozpocząć nową przygodę. Pozytywne nastawienie rodzica jest bardzo istotne.