Od kiedy dziecko może jeść jajko? \Adobe Stock

Od kiedy dziecko może jeść jajko?

Na etapie rozszerzania diety dziecka nie można zapomnieć o jajkach kurzych, które są cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Sprawdź, kiedy można podać dziecku pierwsze jajko i w jaki sposób je przygotować.

Spis treści:

Wartości odżywcze jajka

Jajko kurze składa się ze skorupki, błon podskorupkowych, białka i żółtka. Przeciętne jajko o wadze 100 g dostarcza około 150 kcal, 13 g białka, niespełna 10 g tłuszczu i 1 g węglowodanów. Jajka są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego przez organizm białka. Białko jaja kurzego zawiera szereg aminokwasów egzogennych, czyli takich, które musimy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem. Zaliczamy do nich np. lizynę, leucynę, tryptofan, argininę, serynę, cysteinę. 

Jajka to bogate źródło witamin A, E, D, K, witamin z grupy B, a także składników mineralnych: potasu, fosforu, wapnia, sodu, żelaza, miedzi, magnezu, selenu i cynku. Dodatkowo w żółtku znajduje się szereg związków uznanych za szczególnie wartościowe:

  • Cholina – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni funkcję podobną do witamin z grupy B. Korzystnie wpływa na rozwój mózgu i rdzenia kręgowego w okresie prenatalnym. 
  • Lecytyna – niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego. Odgrywa istotną rolę w tworzeniu ścian komórkowych.
  • Ksantofile – zaliczane do grupy karotenoidów, odpowiadają za żółto-pomarańczową barwę żółtka. Do głównych ksantofili zawartych w żółtku jaja należy luteina i zeaksantyna, które mają wpływ na prawidłową pracę narządu wzroku.

Od którego miesiąca dziecko może jeść jajko?

Na etapie rozszerzania diety pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Od którego miesiąca dziecko może jeść jajko? Pierwsze jajko można podać niemowlakowi już na początku rozszerzania diety. 

Niemowlę może spożywać jajka w zasadzie od samego początku rozszerzania diety, czyli po skończonym 6. miesiącu życia. Nie ma potrzeby wprowadzania oddzielnie białka i żółtka, bo oba elementy mają wysoką wartość odżywczą, dostarczając nie tylko pełnowartościowego białka, ale również żelaza (żółtko), składnika niezwykle istotnego na tym etapie życia. Jajko podaje się w formie ugotowanej na twardo. Na początku należy jajko dokładnie rozdrabniać np. rozgniatać żółtko widelcem, a białko ścierać na drobnej tarce, z czasem zmieniając konsystencję na coraz bardziej stałą (w zależności od możliwości dziecka)mówi Barbara Dąbrowska-Górska, dietetyczka, która prowadzi poradnię online barbaradabrowska.pl

Do diety dziecka, które jest alergikiem, w pierwszej kolejności można wprowadzić żółtko, a potem w niewielkiej ilości białko, by sprawdzić, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Kiedy dać dziecku jajko na miękko?

Jajko można przygotować na wiele sposobów. Jajko na miękko można podać rocznemu dziecku, a to smażone na tłuszczu dozwolone jest po ukończeniu trzeciego roku życia. 

Jajko przygotowywane dla niemowlaka powinno być całkowicie ścięte. Najważniejsze, by niemowlakowi ani starszemu dziecku nie podawać surowego jajka, ze względu na możliwość zakażenia salmonellą. Choroba wywołana przez bakterie jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci. Do objawów zatrucia salmonellą zaliczymy biegunkę, wymioty, ból brzucha oraz gorączkę.

Kiedy nabiał dla niemowlaka?

Polecamy

Kiedy nabiał dla niemowlaka?

Nabiał jest bardzo dobrym źródłem białka, wapnia i witamin z grupy B. Dlatego pokarmy nabiałowe powinny być jednymi z pierwszych, które podamy naszemu dziecku przy rozszerzaniu diety. Najlepiej rozpocząć od naturalnego jogurtu czy kefiru, ale z podaniem pełnego mleka krowiego wstrzymać się do ukończenia 1. roku życia. Dlaczego? Przeczytaj!

Czytaj

Ile jajek może jeść roczne dziecko?

Jajka to bardzo wartościowy produkt spożywczy, który powinien znaleźć się w diecie każdego dziecka. Zawiera ważne witaminy i składniki mineralne. Zatem ile jajek powinno jeść dziecko?

– W czasie rozszerzania diety podaje się do 2 jajek tygodniowo, potem w kolejnych miesiącach życia można ilość tę zwiększyć do 3-4 jajek tygodniowo. Dziecko wkraczające w wiek przedszkolny może już jeść 1 jajko dziennie. Warto jednak pamiętać, że źródłem jajek są także np. wypieki, naleśnikidodaje ekspertka.

W jakiej postaci podawać dziecku jajka?

Jajko można podać niemowlakowi na wiele sposobów. Najlepiej zacząć od dobrze ugotowanego jajka na twardo lub produktów z jajem, np. placuszków, naleśników czy dobrze ściętej jajecznicy przygotowanej na wodzie. Jajko dla niemowlaka gotujemy 10-15 minut. Dobrze sprawdzą się też muffinki jajeczne, jajko w zupie warzywnej czy domowy makaron z jajkiem. 

Ważny jest nie tylko sposób przyrządzenia jajka, ale i jego pochodzenie. Jajka podawane dziecku powinny pochodzić z kontrolowanych ferm, najlepiej tych ekologicznych.  W sklepach znajdziemy wiele rodzajów jajek oznaczonych cyframi:

  • 0 – jaja z chowu ekologicznego,
  • 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu,
  • 2 – jaja z chowu ściółkowego,
  • 3 – jaja z chowu klatkowego.

Dla niemowlaka i małych dzieci najlepiej wybierać jaka ekologiczne lub te od kur przebywających na wolnym wybiegu. Nigdy nie podajemy dziecku jajka, jeśli mamy wątpliwości co do jego świeżości.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź