Jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie?\ AdobeStock

Jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jedynie 5 proc. kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Data porodu ma charakter orientacyjny, umożliwiający określenie wieku ciąży. Wiele kobiet trafia do szpitala już po terminie. Sprawdź, jak wygląda procedura.

Spis treści:

Czy przyjęcie do szpitala po terminie to powód do stresu?

Duża grupa kobiet wymaga pomocy personelu medycznego w rozpoczęciu akcji porodowej, kiedy dziecko nie spieszy się na świat. Przyjęcie do szpitala w takim momencie daje rodzącej i personelowi optymalny czas, by warunki porodu były bezpieczne i w miarę możliwości komfortowe. Ciężarna będzie tam monitorowana za pomocą KTG, wykonywane będzie badanie USG, które określi szacowaną masę dziecka oraz jego położenie. Jest także czas, by podjąć decyzję o przebiegu porodu, np. podpisać zgodę na założenie cewnika Foleya czy podanie oksytocyny. Jeśli będą ku temu wskazania, może zapaść decyzja o rozwiązaniu ciąży drogą cięcia cesarskiego. 

Przyjęcie do szpitala po terminie pozwala wykonać wszystkie te czynności bez pośpiechu i pod pełną kontrolą. Wiele kobiet trafiających do szpitala po terminie uważa wręcz, że decyzja ta pomogła im uporać się ze stresem związanym z przedłużającą się ciążą.

Czy poród po terminie jest niebezpieczny dla dziecka?

Jak się określa, poród w terminie dotyczy rozwiązania ciąży między 37. a 42. tygodniem. Wcześniej mamy do czynienia z porodem przedwczesnym i możliwymi powikłaniami wcześniactwa. Po 42. tygodniu rośnie z kolei ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. 

Aby nie dopuścić do wystąpienia możliwych powikłań, poród może być indukowany jeszcze przed ukończeniem 40. tygodnia ciąży. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo i jest fizjologiczna, poród wywołuje się po 41. tygodniu. Najpierw stosuje się najczęściej metody preindukcji, a następnie indukcji.

Ciąża po terminie – co musisz wiedzieć?

Jeśli ciąża przebiega fizjologicznie, a dobrostan płodu jest zachowany, a więc zapisy KTG są prawidłowe, nie ma przeciwwskazań, aby rodzić po terminie porodu. Wywoływanie porodu ma wówczas miejsce już po przyjęciu do szpitala. Są też domowe metody polecane kobietom ciężarnym po 40. tygodniu ciąży. Wśród nich wymienia się: współżycie (jeśli nie ma innych przeciwwskazań), stymulację sutków, aktywność fizyczną czy jedzenie ostrych potraw. Są to sposoby, które mogą przyspieszyć poród, choć ich skuteczność może być różna.

Jak przyspieszyć poród? Czy są na to zdrowe metody?

Polecamy

Jak przyspieszyć poród? Czy są na to zdrowe metody?

Słyszałaś o tym, że tylko 5 proc. kobiet rodzi w terminie porodu określonym w czasie trwania ciąży? Wiele z mam nie może doczekać się narodzin dziecka i nie czekając na indukowanie porodu przez lekarzy w szpitalu, szuka sposobu, który może bezpiecznie zastosować będąc w domu. Czy naturalne metody w ogóle działają? Czy są bezpieczne dla nas i naszego dziecka?

Czytaj

Jak wygląda przyjęcie do szpitala?

Jeśli ciąża jest niepowikłana i nie wystąpią żadne oznaki porodu większość szpitali przyjmuje kobiety ciężarne na oddział tydzień po planowanym terminie porodu. Wcześniej wiele przyszłych mam zgłasza się na badanie KTG i wtedy otrzymuje skierowanie na oddział patologii ciąży. Z takim skierowaniem zgłasza się na izbę przyjęć lub SOR szpitala położniczego. Ma wykonywane badanie KTG i badana jest przez lekarza ginekologa. 

Przy przyjęciu do szpitala kobieta powinna mieć ze sobą kartę ciąży, wyniki badań USG z I., II. oraz III. trymestru, a także wyniki badań laboratoryjnych, w tym w kierunku wirusów z grupy TORCH. Wiele szpitali prosi także o wynik grupy krwi kobiety. Listę potrzebnych podczas przyjęcia do szpitala rzeczy znaleźć można na stronie internetowej oddziału szpitala, w którym planujemy rodzić.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź