Czy niacynamid w ciąży jest bezpieczny?
Spis treści:
Co to jest niacynamid?
Niacynamid jest substancją znaną pod kilkoma nazwami: witamina B3, witamina PP, niacyna, zaś chemicznie jest to amid kwasu nikotynowego (nikotynamid).
W przeciwieństwie do pozostałych witamin z grupy B niacynamid jest związkiem naturalnie produkowanym przez nasz organizm. Są to jednak niewielkie ilości i aby w pełni skorzystać z jego dobroczynnego działania i uniknąć niedoborów – które mogą prowadzić do rozwoju pelagry – zaleca się jego uzupełnianie poprzez odpowiednią dietę lub suplementację.
Witamina B3 jest jednak związkiem, który nie tylko wspomaga nasz organizm w prawidłowym funkcjonowaniu, ale wykazuje także wszechstronne działanie na skórę i stanowi ceniony składnik w kosmetologii.
Na co niacynamid?
Witamina B3 jest związkiem o szerokim, wielokierunkowym działaniu na ludzki organizm i skórę, a także jest prekursorem koenzymów NADP i NADPH, które biorą udział w przemianach energetycznych komórki. Na co pomaga niacynamid i dlaczego jest taki ważny?
- Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i spowalnia procesy ich starzenia się.
- Wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.
- Pobudza syntezę kolagenu i keratynocytów, wspierając regenerację skóry.
- Reguluje syntezę ceramidów i wzmacnia barierę ochronną skóry.
- Chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
- Hamuje transfer melaniny do keratynocytów, łagodząc przebarwienia.
- Ogranicza nadmierne wydzielanie sebum i zwęża pory.
Kosmetyki z niacynamidem – na co pomagają?
Opisane właściwości czynią niacynamid cenionym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do każdego rodzaju cery. Kosmetyki z niacynamidem mogą być stosowane zarówno przez osoby o cerze dojrzałej, które docenią ich działanie przeciwstarzeniowe, jak i osoby zmagające się z problemami skórnymi i cerą trądzikową.
Witamina B3 wykazuje też skuteczność w niwelowaniu przebarwień i zapobieganiu ich powstawaniu. Ponadto, jako związek działający ochronnie na skórę i wzmacniający jej barierowość, niacynamid działa także nawilżająco, łagodząco i ujędrniająco.
Polecamy
Ekologiczna ciężarówka, czyli kosmetyki w ciąży
W ciąży warto szczególnie uważnie dobierać zabiegi pielęgnacyjne i czytać etykiety kosmetyków. Chemia w nich zawarta może negatywnie wpływać na płód. Nie warto ryzykować. Z czego lepiej zrezygnować, a co sobie zafundować w zamian? Jakie kosmetyki w ciąży sprawdzą się najlepiej?
Niacynamid w ciąży – czy można stosować?
Witamina B3 bez wątpienia jest związkiem, którego stosowanie może być bardzo korzystne dla skóry. Jednak czy można stosować niacynamid w ciąży? Jak wiadomo okres ten stanowi przeciwwskazanie do stosowania wielu leków i produktów naturalnych. Niacynamid jest jednak związkiem w pełni bezpiecznym.
Co więcej, japońscy naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w opublikowanej w 2018 roku pracy przeglądowej wskazują także na potencjalne korzyści płynące z suplementacji niacynamidu w ciąży. Witamina B3 jest nie tylko korzystna dla matki i rozwoju płodu, ale, jak sugerują Japończycy, mechanizm jej działania mógłby być także przydatny w zapobieganiu prowadzącej do poronień preeklampsji – stanu przedrzucawkowego.
Niacynamid na przebarwienia w ciąży
Najpopularniejszym zastosowaniem niacynamidu jest jednak wykorzystanie go w kosmetykach przeciwstarzeniowych i niwelujących przebarwienia. Działanie rozjaśniające skórę i zapobiegające powstawaniu odbarwień wiąże się przede wszystkim z wpływem witaminy B3 na syntezę melaniny – naturalnego barwnika odpowiedzialnego za koloryt skóry i włosów.
Poprzez hamowanie nadmiernej produkcji i transportu melaniny do komórek naskórka (keratynocytów) zapobiega powstawaniu przebarwień pod wpływem działania promieni UV. Szczególnie cenione jest działanie niacynamidu na przebarwienia w ciąży, kiedy skóra jest na nie szczególnie narażona – zmiany hormonalne i podwyższony poziom estrogenu nasilają produkcję melaniny.
Kosmetyki z niacynamidem w ciąży – co wybrać?
Po jakie kosmetyki z niacynamidem sięgnąć w ciąży? Witamina B3 wykazuje korzystne działanie na skórę już w bardzo niskich stężeniach – 1-5 proc. Chociaż na rynku znajdują się też zalecane w leczeniu trądziku produkty o znacznie wyższych stężeniach – nawet do 20 proc. – należy pamiętać, że są one przeznaczone tylko do stosowania punktowego na zmiany zapalne. Aplikowane na większą powierzchnię mogą działać na skórę drażniąco.
Źródła:
- Boo JC. Mechanistic Basis and Clinical Evidence for the Applications of Nicotinamide (Niacinamide) to Control Skin Aging and Pigmentation, „Antioxidants” 2021, 10(8).
- Matts P, Oblong JE, Bissett DL. Review of the Range of Effects of Niacinamide in Human Skin, „JFSCC Magazine” 2002, 5(4), s. 285–289.
- www.refreshskinscience.com/wp-content/uploads/2021/08/Niacinamide-Case-Study.pdf [dostęp 13.09.2022]
- Takahashi N, Li F, Fushima T [ET AL]. Vitamin B3 Nicotinamide: A Promising Candidate for Treating Preeclampsia and Improving Fetal Growth, „Tohoku Journal of Experimental Medicine” 2018, 244, s. 243–248.