Jakie herbaty można pić w ciąży? Podpowiadamy

Niezależnie od preferowanego rodzaju herbaty, każdy lubi od czasu do czasu sięgnąć po filiżankę (lub kubek) tego napoju. Niestety, oczekując na dziecko, musimy pamiętać, że nie wszystko, co smaczne, jest dobre dla jego prawidłowego rozwoju. Jakie herbaty można pić w ciąży, a których należy unikać?

Spis treści:

Czy można pić herbatę w ciąży

Wiele mówi się o konieczności zrezygnowania w ciąży z picia alkoholu i kawy, czasami zapomina się jednak o tym, że herbata w ciąży też może być niebezpieczna. Zawiera wszak, podobnie jak kawa, spore ilości kofeiny. Dodatkowo herbaty owocowe i ziołowe, pite zarówno dla smaku jak i w celu złagodzenia różnych dolegliwości, mają także przeciwwskazania i skutki uboczne. Do picia herbaty w ciąży należy więc podchodzić z ostrożnością. 

Obecna w herbacie kofeina w ciąży powinna być przyjmowana z umiarem, nie należy przekroczyć dawki 200mg/dzień. Herbatę w takich ilościach pije się jednak przeważnie w krajach takich, jak: Korea Południowa, Chiny czy Japonia, w Polsce niewiele osób przekracza ten limit. 

Dr hab. Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia w pracy opublikowanej w 2019 roku wskazuje, że wśród stu przebadanych ciężarnych „średnie spożycie kofeiny wynosiło 68 ± 51 mg/dzień. Jedynie dwa procent badanych przekraczało zalecaną dawkę 200 mg/dzień”.

Herbata może jednak także zaburzać wchłanianie niektórych składników odżywczych i w ciąży nie powinna być pita podczas posiłków. Wysokie spożycie herbaty grozi między innymi niedoborem żelaza (mogącym skutkować anemią) oraz niższym poziomem kwasu foliowego. Należy także wiedzieć, jaka herbata w ciąży jest bezpieczna, a jakiej lepiej unikać.

Jaka herbata w ciąży

Herbata jest napojem, po który sięgamy zarówno z powodu jego przyjemnego smaku i aromatu, jak i właściwości zdrowotnych. Jaką herbatę w ciąży można pić, aby było to jednocześnie bezpieczne dla oczekiwanego dziecka i korzystne dla naszego zdrowia?

Herbata biała i zielona

Tak herbata biała, jak i herbata zielona są uważane za napój bezpieczny w ciąży, o ile nie przekraczamy dziennego limitu spożycia kofeiny. W porównaniu z herbatą czarną zawierają one mniej kofeiny, a znacznie więcej prozdrowotnych składników – polifenoli będących silnymi przeciwutleniaczami, a także witamin i składników mineralnych. Spożywanie herbaty zielonej i białej w ciąży jest więc bezpieczne dla dziecka, a także pozytywnie wpływa na nasz organizm.

Herbata czerwona (rooibos w ciąży)

Napojem bezpiecznym i niekiedy wręcz zalecanym w ciąży jest też herbata rooibos. Chociaż bywa ona nazywana herbatą czerwoną, jest tak naprawdę naparem ziołowym sporządzanym nie z liści herbaty, a z uprawianego w Południowej Afryce czerwonokrzewu. Sięgając po rooibos w ciąży, możemy skorzystać nie tylko z zawartego w nim bogactwa przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych, ale także z działania przeciwwymiotnego – szczególnie docenianego przez kobiety zmagające się z porannymi mdłościami.

Herbaty ziołowe i owocowe

Przy łagodniejszych dolegliwościach i chorobach warto także sięgać po herbaty owocowe i ziołowe, które w tym okresie bywają bezpieczniejsze od popularnych leków. Do szczególnie polecanych herbat ziołowych w ciąży należą:

  • herbata z liści maliny – tradycyjnie zalecana w trzecim trymestrze jako napar przygotowujący macicę do porodu, badania wskazują, że jej picie pozwala nieznacznie skrócić czas porodu;
  • herbata imbirowa – wzmacnia odporność i działa przeciwwymiotnie;
  • herbata rumiankowa – działa uspokajająco i przeciwbakteryjnie, w ciąży należy ją jednak pić z umiarem, gdyż spożywana w dużych ilościach może powodować skurcze macicy;
  • herbata miętowa – tradycyjnie stosowana w bólach brzucha, łagodzi wzdęcia i zgagę;
  • herbata z melisy – działa uspokajająco i wspomaga zasypianie.
Biała herbata w ciąży - czy można ją pić?

Polecamy

Biała herbata w ciąży - czy można ją pić?

Herbata jest (zaraz po wodzie) drugim najczęściej spożywanym napojem w Polsce. Oprócz klasycznej herbaty czarnej dużą popularnością cieszą się jej inne odmiany: zielona, biała i czerwona, które także cenione za korzystny wpływ na zdrowie. Jakie herbaty można pić w ciąży?

Czytaj

Herbaty niewskazane w ciąży

Należy jednak pamiętać, że nie każda herbata jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Część z nich, np. herbatę czarną, można spożywać z umiarem. Jednakże niektóre herbaty ziołowe w ciąży są stanowczo przeciwwskazane i nie powinny być pite nawet okazyjnie.

Herbata czarna

W Polsce herbata czarna cieszy się największą popularnością. Niestety, spośród najczęściej pitych rodzajów herbaty ta jest najmniej wskazana. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby od czasu do czasu wypić filiżankę czarnej herbaty w ciąży, nawet z cytryną czy imbirem. Nie należy jednak spożywać jej w dużych ilościach, a najlepiej zastąpić ją bezpieczniejszą herbatą zieloną, białą lub czerwoną. Wysokie spożycie czarnej herbaty w ciąży (>1,5 litra) może być przyczyną słabego przyrostu masy ciała ciężarnej, a także niskiej masy urodzeniowej oczekiwanego dziecka. Ten rodzaj herbaty charakteryzuje się też wysoką zawartością kofeiny i garbników, które negatywnie wpływają na przyswajanie niezbędnych składników odżywczych.

Herbaty ziołowe

W ciąży przeciwwskazane są także niektóre herbaty ziołowe, których spożywanie może negatywnie wpływać na rozwój płodu lub wiązać się z ryzykiem poronienia czy przedwczesnego porodu. Do ziół, których napary są stanowczo przeciwwskazane w ciąży, należą:

  • szałwia,
  • koper włoski,
  • senes,
  • kozieradka,
  • pluskwica groniasta.

Infografika: Jak zdrowo odżywiać się w ciąży

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Źródła:

  1. Bebitoglu B.T., Frequently Used Herbal Teas During Pregnancy – Short Update, „Medeniyet Medical Journal” 2020, nr 35(1).
  2. Hinojosa-Nogueira D. [I in.],, Green and white teas as health-promoting foods, „Food & Function” 2021, nr 12.
  3. Jasim S.K., Al-Momen H., Alqurishi A.K., Effects of excessive tea consumption on pregnancy weight gain and neonatal birth weight, „Obstetrics & Gynecology Science” 2021, nr 64(1).
  4. Wierzejska R., Jarosz M.,Wojda B., Caffeine Intake During Pregnancy and Neonatal Anthropometric Parameters, „Nutrients” 2019, nr 11(4).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź