Zabawy w piasku – jak wpływają na rozwój dziecka?
Spis treści:
Zabawy w piasku – co ciekawego można robić z roczniakiem
Wydawać by się mogło, że tylko ciepłe dni i letnie miesiące sprzyjają zabawom w piaskownicy. Nic bardziej mylnego! Próbowaliście kiedyś wspólnie robić babki ze śniegu? Ale po kolei…
Roczne dziecko jest już fantastycznym kompanem spacerów. To także wiek, w którym wspólne wyjście na plac zabaw może być frajdą dla obu stron. Maluch w tym wieku, często chodzący już samodzielnie, rozwija swoje umiejętności społeczne – spotyka się z dziećmi i uczy wspólnych zabaw. W ten sposób, spędzając czas na świeżym powietrzu, spożytkowuje nagromadzoną wcześniej energię.
Jedną z atrakcji najchętniej wybieranych przez rodziców rocznych dzieci jest piaskownica. Zabawy w piasku potrafią pochłonąć na dłuższy czas. Maluszki poznają w ten sposób strukturę piasku i jego właściwości. Uczą się go przesypywać, grzebią w nim patyczkiem, starają się robić babki.
Gdzie możliwe są zabawy w piasku?
- Na placu zabaw. Na większości osiedli można znaleźć piaskownice. Wiele z nich znajduje się pod daszkiem chroniącym od słońca lub mżawki. Popularne jest także zostawianie zabawek służących wszystkim odwiedzającym obiekt.
- Na plaży – zarówno nad morzem, jeziorem, jak i przy niewielkich zbiornikach wodnych w miejskich parkach. wybierając na spacer, warto spakować kilka foremek i łopatkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.
- We własnym ogródku lub… na balkonie. Wystarczy mały dmuchany basenik wypełniony piaskiem. Cały zestaw można bez problemu zakupić w większości marketów budowlanych lub przez Internet.
Zabawy piaskiem kinetycznym
Nie zawsze jednak zabawa na świeżym powietrzu jest możliwa. Wydaje się, że w przypadku zabaw w piaskownicy nie sprawdza się reguła, iż nie ma złej pogody, a są tylko nieodpowiednie ubrania. Silny wiatr czy deszcz sprawiają, że spędzanie czasu w piaskownicy nie jest przyjemne. W takiej sytuacji można przenieść się do domu i wykorzystać pomysły na zabawy piaskiem kinetycznym.
Piasek kinetyczny przypomina zwykły piasek – to bowiem jego podstawowy składnik. Sekretem, który sprawia, że masa nabiera wyjątkowej konsystencji, jest dodatek polimeru. Dzięki niemu piasek nie jest do końca sypki, ale jednocześnie nie jest twardy – przypomina odrobinę plastelinę. Nie przesypuje się przez ręce, a daje możliwość formowania kształtów. Przypomina odrobinę mokry piasek na plaży.
Jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie brudzi rąk, jest całkowicie wolny od alergenów, a przede wszystkim można się nim bawić w domu. To, że piasek kinetyczny dostępny jest w różnych kolorach, dodatkowo pozytywnie wpływa na wyobraźnię i kreatywność malca.
Jakie zabawy piaskiem kinetycznym się sprawdzają?
- Odciskanie dłoni i stóp. To przy okazji świetny masaż.
- Poszukiwanie skarbów – schowanych w piasku muszelek czy innych małych przedmiotów.
- „Pieczenie” minibabeczek – zarówno tradycyjnych, wykonanych przy pomocy foremek, jak i muffinek w papierowych papilotkach. Idealne do zabawy w sklep!
- Zabawa w budowniczego. Wykorzystując koparki i inne zabawkowe pojazdy, dziecko może transportować piasek na budowę.
- Rysowanie szlaczków po rozwałkowanym piasku kinetycznym. To także potencjalna „tablica” pomocna w nauce kształtów.
- Labirynt dla małych zabaweczek.
- Budowanie leśnych zwierzątek, np. jeża, można w tym celu wykorzystać słomki.
Zabawy w piaskownicy
Zabawy w piasku tradycyjnym mają tę przewagę, że najczęściej odbywają się w grupce dzieci. To lekcja nie tylko motoryki i sensoryki, ale także życia w społeczności.
Jakie zabawy w piaskownicy się sprawdzą? Dokładnie te same, które wskazano w kontekście zabaw piaskiem kinetycznym, tyle że… w powiększeniu. Labirynt dla minizabaweczek zastąpić może tor dla prawdziwych zabawkowych wyścigówek, a w ramach poszukiwań skarbu muszelkę zastąpić mogą choćby plastikowe grabki.
Jedną z najbardziej kreatywnych i uwielbianych zabaw w piasku jest budowanie zamku. W przypadku tej konstrukcji ogranicza was tylko wyobraźnia. Wieżyczki, fosa, tunel, garaż dla samochodów. W waszym królestwie jest miejsce na wszystko! Możecie wykorzystać zabawki do piasku, ale sprawdzą się także codzienne przedmioty, które można zabrać z domu, np:
- nakrętki,
- sitko,
- chochla,
- wałek do ciasta,
- lupa,
- łyżki i miarki kuchenne,
- kubki i różnego rodzaju pojemniki,
- woreczki strunowe,
- rolki po papierze toaletowym,
- piłki.
Polecamy
W co się bawić na plaży?
Co robić z dziećmi na plaży, gdy jest za zimno na kąpiel w morzu? Przeciąganie liny na piasku, puszczanie latawców – jest wiele rzeczy, które umilą czas twojemu dziecku podczas brzydkiej pogody nad morzem.
Sensoryczne zabawy piaskiem
Piasek jest wdzięcznym materiałem do zabaw. Dzieci poznają świat wielozmysłowo. Idealne więc będą te aktywności i zabawy manualne, które przy okazji pozwolą im zdobywać doświadczenia w różnych obszarach. Zabawy w piasku wspierają rozwój fizyczny, stymulują zmysł dotyku, zachęcają do rozwoju społecznego.
Sensoryka to przede wszystkim jednak wrażenia zmysłowe, zwłaszcza szeroko pojęty dotyk. Zabawy w piasku będą stymulować go w różnych obszarach. Dziecko kuca, wstaje, nabiera piasek łopatką – w ten sposób pracuje nad mięśniami. Robienie babek sprzyja ćwiczeniom koordynacji oko-ręka, wszelkie zabawy zaś będą kształtowały zdolności manipulowania przedmiotami. Można je wprowadzać już od najmłodszych lat.
Zabawy do piasku dla małej motoryki
Motoryka mała, a więc praca rączek i ćwiczenie ich sprawności, jest jak najbardziej możliwa w czasie zabawy w piaskownicy. To przesiewanie piasku, przesypywanie go z kubeczka do kubeczka i stawianie babek.
Wygładzony piasek (wygładzanie samo w sobie jest niezłym ćwiczeniem!) może służyć nam jako tablica – do rysowania kwiatków, serduszek i kształtów, a w późniejszym czasie literek i cyferek. Wreszcie – ze starszakiem w ten sposób da się ćwiczyć pisanie wyrazów i proste działania matematyczne. To podwaliny do przyszłego sukcesu szkolnego.