Dziecko z rodzicami na plaży Dziecko z rodzicami na plaży/ Zdjęcie: iStock

W co się bawić na plaży?

Spis treści:

Co robić z dziećmi na plaży, gdy jest za zimno na kąpiel w morzu? Przeciąganie liny na piasku, puszczanie latawców – jest wiele rzeczy, które umilą czas twojemu dziecku podczas brzydkiej pogody nad morzem.

Zabawy na plaży w każdą pogodę

W upalne dni nie ma nic przyjemniejszego niż kąpiel w morzu i skakanie przez fale. Czasem jednak wchodzenie do wody głębiej niż po kostki odpada, a i stopy udaje się zamoczyć tylko najbardziej wytrzymałym. Z wakacyjnego plażowania szkoda rezygnować, ale czym zająć dzieci, żeby nie spisać chłodniejszych dni na straty?

Na plażę idziemy bez względu na pogodę. I jeśli nie jest NAPRAWDĘ zimno, obowiązkowo ściągamy buty. Na bosaka można spacerować nawet przy kilkunastu stopniach, a chłodny piasek zamiast parzyć, przyjemnie masuje stopy. Chodzenie boso (zwłaszcza po drobnym nadbałtyckim piasku) to fantastyczne ćwiczenie sensoryczne dla małych nóżek, które przez cały rok męczą się w skarpetkach i ciężkim obuwiu. Ale dzieci nie lubią spacerować bez celu i jeśli nie wciągną ich jakieś atrakcje, szybko usłyszymy, że się nudzi, nogi bolą i trzeba natychmiast wracać. Proszę bardzo, oto cel – wyruszamy na poszukiwanie skarbów. Wystarczy przygotować listę rzeczy do znalezienia i mali poszukiwacze nawet nie zorientują się, że przeszli dobrych kilka kilometrów. Zadanie brzmi: odnaleźć jak najwięcej rzeczy z listy. A na liście mamy na przykład muszelki (dla urozmaicenia można sprecyzować, że szukamy pięciu muszelek większych od łupinki kasztana i dziesięciu mniejszych, ale za to w różnych kształtach), kamyki – każdy w innym kolorze, ptasie pióro, coś okrągłego, coś niebieskiego i coś z drewna. Tak nudny spacer zamienia się w ekscytującą wyprawę, a „na wyprawę” idzie się o wiele fajniej!

Zabawy na plaży – spacer czy zabawa w jednym miejscu?

Spacer brzegiem morza można spędzić też na rysowaniu. Kreślenie patykiem po mokrym piasku jest łatwe i nie wymaga specjalnej siły. Wymaga za to refleksu, bo fale szybko zmywają rysunki. Kto marzył o znikopisie, teraz ma – wielkoformatowy i w 100 proc. naturalny. Jeśli obrazki mają przetrwać dłużej, lepiej tworzyć je nieco dalej, poza zasięgiem fal. Wtedy rysunki – najlepiej na zadany temat, to ucina problem „nie wiem, co narysować” – dzieci mogą dodatkowo ozdobić muszelkami, patykami czy liśćmi.

Maluchy wolą bawić się stacjonarnie?  Brak mocnego słońca ułatwia sprawę, bo nie trzeba ciągle chować się w cieniu. Najlepsza stacjonarna plażowa zabawa to dla wielu kopanie dołków. Oczywiście z zamiarem przekopania się na drugą półkulę.  Do Australii może się nie uda, ale zawody „kto wykopie głębszą dziurę” zawsze budzą emocje. Głębokość mierzymy długim kijem albo własną nogą. Komu uda się wykopać dołek, w którym noga taty zniknie aż po kolano? Gdy kopanie się znudzi, czas na ćwiczenie precyzji i rzuty do celu. Na piasku rysujemy mniejsze i większe koła (im mniejsze, tym bardziej „wartościowe”), znajdujemy kilka kamyków. Zadanie: dorzucić jak najbliżej i zebrać jak najwięcej punktów.

Plaża to idealne miejsce na przeciąganie liny. Piasek zamortyzuje każdy upadek, a do zabawy potrzeba jedynie skakanki i dwóch drużyn – ważne, żeby dysponowały podobną siłą, więc rywalizacja dzieci kontra rodzice w tym wypadku odpada.  Ale jeszcze lepsze niż przeciąganie liny, zwłaszcza na pustej plaży, jest puszczanie latawców. Nieograniczona przestrzeń do biegania i wiatr, który uniesie każdy latawiec, nawet ten zrobiony naprędce z kijków, sznurka i papieru. Czego chcieć więcej?

    Sprawdź powiązane tematy