Oparzenie słoneczne u dziecka – co zrobić?
Spis treści:
Kiedy dziecko spali się na słońcu
– Poparzenie słoneczne u dziecka jest widoczne gołym okiem. Delikatna, wrażliwa i cienka skóra maluchów jest podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Zaczerwienienie, ból, bąble i pieczenie skóry należą do najczęstszych objawów. W cięższych przypadkach może wystąpić gorączka, osłabienie i dreszcze. Objawy oparzenia pojawiają się już od dwóch do czterech godzin po zejściu ze słońca. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by nie dopuścić do powstawania poparzeń. Jeden na trzy zdiagnozowane nowotwory to nowotwór skóry. 90 procentom z nich można by zapobiec, m.in. unikając poparzeń słonecznych. Oparzenie słoneczne to znak bezpowrotnego uszkodzenia skóry – mówi specjalistka dermatologii Agnieszka Kuświk-Bartczak.
Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym u dzieci
Skóra dziecka wytwarza mniejszą ilość melatoniny – pigmentu absorbującego światło i chroniącego przed promieniami UV. Jest bardziej wrażliwa na słońce i szybciej ulega oparzeniom. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym? Małe dzieci, a w szczególności niemowlęta, nie powinny przebywać na słońcu pomiędzy godziną 11.00 a 15.00 – wtedy promienie słoneczne są najintensywniejsze i ryzyko poparzenia słonecznego jest największe. Dziecku, które spędza czas na świeżym powietrzu, trzeba zapewnić kompleksową ochronę przed słońcem:
- nakrycie głowy,
- okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400,
- odzież z filtrem UV – najlepiej w jasnych kolorach,
- krem z filtrem UV – dla dzieci poniżej drugiego roku życia polecane są preparaty zawierające filtr mineralny chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.
Należy kontrolować znamiona i pieprzyki na skórze dziecka – w razie wątpliwości warto skonsultować się z dermatologiem.
Polecamy
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
Oczy najsilniej chłoną promieniowanie ultrafioletowe, gdy mamy kilka, kilkanaście, dwadzieścia lat… Czy to oznacza, że powinniśmy okulary zakładać już przedszkolakom?
Jak leczyć oparzenia słoneczne u dzieci?
– Poparzoną skórę schładzamy. Łagodzimy powstały stan zapalny. Ulgę przyniosą okłady chłodzące np. w postaci zmoczonego ręcznika. Sprawdzą się również chłodne okłady z czarnej herbaty, która zawiera m.in. należące do polifenoli garbniki. Kiedy dziecko spali się na słońcu, podajmy mu witaminę C w dawce odpowiedniej do masy jego ciała. Nadmiar witaminy C u zdrowych osób wydalany jest z moczem, dlatego nie obawiamy się przedawkowania. Dużo witaminy C zawiera nać pietruszki, papryka, czarna porzeczka i truskawki – podpowiada Agnieszka Kuświk-Bartczak. Wszystkie zabiegi wykonujemy delikatnie, tak by nie pocierać oparzonej skóry dziecka.
Krem na oparzenia słoneczne u dzieci
Kuracja zimnymi okładami ochładza i przynosi chwilową ulgę poparzonej skórze. By złagodzić ból i pieczenie, warto zastosować krem na oparzenia słoneczne u dzieci.
– Ulgę przyniosą dostępne w aptece kremy i aerozole zawierające w składzie hydrokortyzol. Oparzoną skórę dziecka warto smarować preparatami w formie kremów, balsamów i aerozoli, które mają działanie kojąco-regenerujące – w ich składzie należy szukać pantenolu, alantoiny, aloesu oraz antyoksydantów. Na uszkodzoną skórę nie nakładamy witaminy A, która może powodować podrażnienia – mówi Agnieszka Kuświk-Bartczak.
Oparzenia słoneczne na szczęście szybko mijają. Już po dwóch dniach skóra może wrócić do normy. Gdy oparzenie słoneczne utrudnia funkcjonowanie, dziecko marudzi, płacze i narzeka, można podać mu środek przeciwbólowy. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Jak unikać poparzeń słonecznych u dziecka?
By uchronić delikatną skórę maluszka przed poparzeniem słonecznym, musimy podjąć działania profilaktyczne. Jak zostało wspomniane, przed każdym wyjściem na świeże powietrze należy zastosować preparat z filtrem przeciwsłonecznym. Dla niemowląt i małych dzieci wartość kremów ochrony przeciwsłonecznej SPF powinna wynosić 50+. Dla starszych dzieci rekomendowane są preparaty o SPF minimum 30+. Produkty przeciwsłoneczne nie powinny zawierać drażliwych substancji zapachowych ani konserwantów. Dla dzieci, które wchodzą do wody, najlepiej sprawdzi się krem wodoodporny. Pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i w miarę możliwości ograniczajmy przebywanie z dzieckiem na słońcu pomiędzy godziną 11.00 a 15.00.