Jaki smartfon dla dziecka? Podpowiadamy jaki telefon warto kupić dziecku Jaki smartfon dla dziecka? Podpowiadamy jaki telefon warto kupić dziecku/ fot. Adobe Stock

Jaki smartfon dla dziecka? Podpowiadamy jaki telefon warto kupić dziecku

W dzisiejszych czasach posiadanie telefonu komórkowego jest czymś naturalnym. Smartfon ułatwia rodzicom komunikację z dzieckiem i umożliwia lepszą kontrolę. Nie ukrywajmy, dzieci lubią korzystać z Internetu, komunikatorów czy grać w gry na telefonie. Kiedy kupić dziecku pierwszy smartfon, na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Spis treści:

Kiedy kupić pierwszy smartfon dla dziecka?

Widok kilkuletniego dziecka z telefonem rodzica w ręku nikogo nie dziwi. Dzieci doskonale radzą sobie z obsługą smartfonu, który przeważnie służy im do grania w gry czy do oglądania bajek. Koniec końców, rodzice starszych dzieci zastanawiają się, kiedy warto kupić im pierwszy telefon. 

Choć na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to zakup telefonu warto przemyśleć, gdy dziecko będzie chodziło samo do szkoły. Najlepszy czas by kupić dziecku smartfon to 10-11 rok życia. Rodzice powinni mieć przekonanie, że telefon w rękach dziecka nie będzie tylko zabawką, a będzie pełnił konkretną funkcję. 

Smartfon przyda się dziecku, które zaczyna samodzielnie wracać ze szkoły, ma napięty grafik pozalekcyjny lub wyjeżdża na wycieczkę szkolną czy obóz. Małym dzieciom, które z chęcią korzystają z telefonu rodziców warto kupić smartfon edukacyjny, który kryje w sobie wiele ciekawostek. Dzięki niemu maluch poznaje cyfry, uczy się nazw i odgłosów zwierząt, a także poznaje świat kolorów.

Jaki telefon dla dziecka?

Wielu rodziców, którzy stoją przed wyborem telefonu dla dziecka, rozważa wybór między klasycznym telefonem a smartfonem. Klasyczny telefon służy tylko do rozmów i wysyłania smsów, nie spełni raczej oczekiwań dziecka. Smartfon daje możliwość korzystania z Internetu, słuchania muzyki czy korzystania z poczty elektronicznej. Jaki powinien być pierwszy smartfon dla dziecka?

  • Duży wyświetlacz – im większy wyświetlacz w telefonie, tym mniej męczą się oczy podczas korzystania z niego.
  • Duża pamięć RAM – dzieci uwielbiają ściągać gry i aplikacje, które szybko zapełniają pamięć. Im większa pamięć RAM, tym lepiej.
  • Pojemna bateria – słaba bateria nie sprawdzi się w przypadku, gdy dzieci dużo korzystają ze smartfonu poza domem.

Co powinien mieć smartfon dla dziecka?

Główną motywacją dla rodziców do kupienia dziecku smartfonu jest możliwość stałego kontaktu. Możliwość zadzwonienia do dziecka w każdym momencie jest dla rodziców dużym ułatwieniem. Podobnie dziecko, w każdej chwili może skontaktować się z opiekunami. 

Dobrze, by smartfon posiadał lokalizator GPS, dzięki któremu dziecko będzie pod stałą kontrolą rodziców. Powinien posiadać możliwość połączenia z wi-fi, tak by w domu dziecko mogło połączyć się z Internetem domowym. Limity transferu danych szybko się kończą, co generuje kolejne koszty. Internet skrywa w sobie wiele niebezpieczeństw, dzieci stają w obliczu ogromnej ilości treści i informacji, z których część nie jest przeznaczona do ich wieku. 

Założenie blokady rodzicielskiej jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Uniemożliwi dziecku zainstalowanie niewłaściwych aplikacji i zablokuje strony internetowe o treściach nieprzeznaczonych dla najmłodszych.

Zabezpieczenie telefonu dziecka - co zrobić?

Polecamy

Zabezpieczenie telefonu dziecka - co zrobić?

Współcześni rodzice stają przed różnymi trudnymi wyzwaniami w wychowaniu swojej pociechy. Jednym z takich dylematów jest, czy sprawić dziecku smartfona, a następnie jak sprawować kontrolę nad treściami, z którymi ma styczność.

Czytaj

Ile wydać na smartfon dla dziecka?

Obecnie, prawie każdy ze smartfonów posiada te same funkcje, choć starsze modele mogą posiadać pewne ograniczenia. Ceny smartfonów mieszczą się w przedziale od trzystu do nawet kilku tysięcy złotych.

Pierwszy smartfon dla dzieci nie powinien być zbyt kosztowny. Im mniejsze dziecko, tym większe ryzyko zgubienia czy zniszczenia telefonu. Niektórzy rodzice decydują się też na inne rozwiązanie, zamiast kupować telefon, przekazują dzieciom swój stary sprzęt. Warto pamiętać, by używany telefon odpowiednio przygotować – wyczyścić zawartość, wymienić baterię.

Telefon na kartę czy na abonament?

By odpowiedzieć sobie na pytanie, który telefon – na kartę czy abonament będzie lepszy dla dziecka, warto wziąć po uwagę kilka aspektów. Telefon na kartę wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem, uniemożliwi dziecku wysyłanie nadmiernej ilości smsów, wykonywanie wielu połączeń i częste korzystanie z Internetu. Po wyczerpaniu środków wykonywanie połączeń i korzystanie z wielu funkcji telefonu będzie niemożliwe. Dzięki temu dziecko szybko nauczy się na błędach i zrozumie, czym dokładnie jest ponoszenie konsekwencji własnego wyboru. 

Jednak z drugiej strony, tylko z telefonu na abonament dziecko będzie mogło w każdej chwili zadzwonić do rodzica lub wysłać mu wiadomość. Abonament umożliwia tańsze rozmowy, smsy czy dostęp do Internetu. Poza tym, stałą miesięczną opłatę za telefon łatwiej uwzględnić w domowym budżecie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź