Jakie kolczyki są najwygodniejsze dla dziecka? / istock Jakie kolczyki są najwygodniejsze dla dziecka? / istock

Jakie kolczyki są najwygodniejsze dla dziecka?

Sprawa przekłuwania uszu dziecku zawsze wzbudza emocje. Jedni pozostawiają decyzję dziecku i czekają, aż podrośnie, inni zakładają kolczyki już paroletnim dziewczynkom. Z pewnością przekłucie uszu i wybór pierwszych kolczyków to wielkie wydarzenie. Jak się do niego przygotować, gdzie przekłuć dziecku uszy i jakie kolczyki dla dziecka będą najlepsze?

Spis treści:

Kiedy i gdzie przekłuć dziecku uszy

Nie istnieją żadne przepisy regulujące kwestię przekłuwania uszu dzieciom. Rodzice mogą zdecydować o tym w każdym momencie życia dziecka, kontrowersyjne pozostaje jednak przekłuwanie uszu niemowlętom. 

Choć przekłucie uszu to zabieg prosty, wykonywany od dawna, nie powinno się podchodzić do niego z lekceważeniem. Podczas przekłuwania uszu zostaje naruszana tkanka ciała, może dojść do komplikacji, choćby takich jak:

  • reakcja alergiczna,
  • ból,
  • krwawienie,
  • infekcja,
  • ropień,
  • rozdarcie skóry.

Na szczęście nie są to częste powikłania. By je jednak zminimalizować, warto dobrze przemyśleć, gdzie przekłuć dziecku uszy. Zabieg powinno się wykonać w sprawdzonym, profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. To gwarancja higieny i bezpieczeństwa. 

Kolczyki włożone dziecku bezpośrednio po przekłuciu uszu nie powinny być zdejmowane przez okres gojenia się ucha, a więc przez cztery-sześć tygodni, dlatego od razu warto się zdecydować na model wygodny i bezpieczny. Jakie kolczyki dla dziecka wybrać na ten czas?

  • wykonane z nieuczulającego materiału, może to być stal chirurgiczna, tytan czy srebro,
  • delikatne, lekkie i w „obłym” kształcie, takie, by nie zahaczały o ubrania –warto postawić na koła, a nie na gwiazdki,
  • z wygodnym, niewyczuwalnym zapięciem.

Kolczyki dla dziecka

Wybierając kolczyki dla dziecka, zadbajmy o to, by maluch w tym wyborze uczestniczył. Dla dziewczynek wygląd ozdób, które będą nosiły w uszach, ma ogromne znaczenie. Zakupowi kolczyków będzie zapewne towarzyszyć duża ekscytacja. Pozwólmy więc dziecku dokonać ostatecznego wyboru, ale to my musimy ocenić, czy dany model ma odpowiednie zapięcie, ciężar i cenę. 

Jakie kolczyki – złote, srebrne czy inne

Każdy z kruszców czy też tworzyw ma swoje plusy i minusy. Jakie kolczyki dla dziecka będą najlepsze?

  1. Złoto – jest metalem dość miękkim, podatnym na odkształcenia. Kolczyk może się więc wygiąć w czasie intensywnych zabaw. Pamiętajmy, że dzieci łatwo gubią kolczyki, a złoto jest materiałem droższym niż choćby srebro.
  2. Srebro – to kruszec twardszy, delikatniejszy i tańszy. Szybko się utlenia, może więc wymagać częstszego czyszczenia, jednak wydaje się być optymalnym wyborem w przypadku małych dziewczynek.
  3. Tworzywa sztuczne. Elementy plastikowe mogą się szybko ułamać, z kolei domieszki niklu często uczulają. Mimo ich atrakcyjnego często wyglądu, zaleca się, by nie zakładać ich dzieciom.

Długie czy krótkie kolczyki dla dziecka

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie postawienie na modele krótkie i małe. Najlepiej sprawdzą się kolczyki z delikatnymi wzorami, na wkrętach, niewielkie kółka lub modele z niewielkimi zawieszkami. Nie tylko będą się dobrze prezentować, ale także nie narażą dziecka na ból związany choćby z zaczepieniem ich o ubranie czy płacz w przypadku uszkodzenia. 

Jakie zapięcie kolczyków dla dziecka będzie najlepsze

Wybierając kolczyki dla dziecka, należy zwróć uwagę na ich zapięcie. Ma to wpływ nie tylko na wygląd biżuterii, ale również na bezpieczeństwo i komfort noszenia, co w przypadku dziewczynek rozpoczynających swoją przygodę z kolczykami będzie kluczowe. 

Zapięcie kolczyków dostosowane jest między innymi do rodzaju materiału, z którego są wykonane, a także ich masy i formy. W przypadku kolczyków dla dziecka najlepiej sprawdzą się:

  • zapięcie na sztyft – kolczyk wyposażony jest w trzpień, który przechodzi przez dziurkę, przykrywając wzorem cały płatek ucha. Z tyłu zakładany jest specjalny motylek lub – co sprawdzi się u maluchów – silikonowa nakładka;
  • zapięcie na szarnir – dotyczy kolczyków kółek. Polega na tym, że po przeciągnięciu kolczyka przez dziurkę, cienki pręcik (ruchomy lub nie) wsuwa się w rurkową formę kolczyka po drugiej stronie.

Zapięcie kolczyków dla dziecka musi być bezpieczne, ale jednocześnie trwałe. Tak, by dziewczynka nie martwiła się, że kolczyk odepnie się czy zginie podczas zabawy.

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Polecamy

Dojrzewanie – co to takiego? Jak traktować nastolatka?

Dojrzewanie to okres, w którym nastolatki przechodzą gwałtowne zmiany w ich ciele i równocześnie szukają swojego miejsca w świecie, którego jeszcze nie rozumieją. Do dorosłych za to dociera, że dotychczasowa instrukcja obsługi ich dziecka właśnie przestała działać, a nowej nie otrzymali.

Czytaj

Kolczyki na co dzień dla dziecka

Dostępne w salonach jubilerskich wzory i kolory przyprawiają o zawrót głowy. Na co dzień jednak warto postawić na klasykę i minimalizm. Proste wzory z bezpiecznym zapięciem to gwarancja wygody i dopasowania do każdej sytuacji. Warto też pamiętać, że dziecko korzysta ze słuchawek, rozbiera się na lekcjach wychowania fizycznego, poprawia fryzurę – każda z tych sytuacji może być potencjalnym zagrożeniem dla kolczyków. Dlatego te zakładane na co dzień powinny być jak najmniejsze i dopasowane do ucha. 

Oczywiście szykując się na rodzinną imprezę lub jakieś ważne w życiu młodej damy wydarzenie, można postawić na coś bardziej strojnego, np. kolczyk z małym diamencikiem lub wiszące zawieszki – motylki, kwiatuszki itp. Do szkoły lepiej ich dziecku nie zakładać. 

Najlepsze kolczyki do szkoły

W szkole najbezpieczniej funkcjonuje się… bez kolczyków. Zajęcia wychowania fizycznego, dodatkowe tańce czy zwykłe szaleństwo na przerwie nie sprzyjają noszeniu biżuterii. Może więc się okazać, że przynajmniej w niektóre dni lepiej zrezygnować z ozdoby uszu. 

Postarajmy się zatem, wybierając kolczyki do szkoły, zatroszczyć się o bezpieczeństwo i wygodę dziecka. Jeśli nasza córka wiąże włosy w kitkę i nie nosi okularów, większość modeli nie sprawi jej kłopotu i zapewne zapomni o tym, że ma kolczyki w uszach. Zwróćmy jednak uwagę, czy szkoła, do której chodzi nasze dziecko, nie ma nic przeciwko noszeniu przez dzieci biżuterii.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź