Od jakiego wieku można korzystać z sauny? / iStock

Dzieci w saunie – od jakiego wieku można korzystać z sauny?

Już po raz piąty World Happiness Report wskazał Finlandię jako kraj, gdzie żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. W tym samym rankingu Polska uplasowała się dopiero na 43. pozycji. W czym upatrywać źródła szczęścia Finów? Wśród wielu składowych nie sposób nie wspomnieć o saunie, która dla mieszkańców Finlandii jest nieodzownym elementem narodowej tożsamości, kultury i tradycji. Finowie to pionierzy sauny, wytrawni jej koneserzy, którzy korzystają z niej nawet w towarzystwie niemowląt. Tymczasem w Polsce wizyta w saunie z dzieckiem wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Czy sauna dla dzieci to rzeczywiście dobry pomysł?

Spis treści:

Sauna dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Czy wspólne korzystanie z sauny z dzieckiem to dobry pomysł? Patrząc na wspomnianych już Finów, jak najbardziej. Przede wszystkim sauna jest doskonałym sposobem na rozluźnienie i głęboki relaks. W przypadku dzieci ważne są też inne aspekty. Regularne korzystanie z sauny podnosi odporność, co w przypadku dzieci, często łapiących infekcje w przedszkolach i szkołach, jest nie do przecenienia. To w przypadku, kiedy dziecko jest zdrowe. 

Okazuje się jednak, że i z lekkimi objawami przeziębienia warto skorzystać z sauny, szczególnie jeśli chodziliśmy do niej już wcześniej. W saunie temperatura ciała człowieka może wzrosnąć nawet o jeden st. C., co w praktyce przekłada się na efekt „gorączki”, która mobilizuje organizm do walki z drobnoustrojami.

Sauna ma również dobroczynny wpływ na skórę oraz układ mięśniowo-stawowy – odżywia je i uelastycznia. Wysoka temperatura oczyszcza cały układ nerwowy, co może złagodzić nerwowe i agresywne zachowania dziecka.

Jest też wymiar społeczny i obyczajowy – dzieci, które razem z rodzicami korzystają z sauny, zyskują ogólną ogładę obyczajową związaną z oswajaniem z nagością i nauką dobrych manier i higieny.

Sauna – od ilu lat można korzystać?

W Finlandii nikogo nie dziwi widok rodziców z kilkumiesięcznym malcem korzystających wspólnie z sauny. Tymczasem w Polsce taki widok należy do rzadkości, a rodzice mogą spotkać się nawet z niepochlebnymi opiniami na swój temat. Czy można zatem ustalić, od ilu lat dziecko może bezpiecznie korzystać z sauny?

Jeśli dziecko jest zdrowe, nie powinno być ku temu przeciwwskazań i w młodszym wieku, jednak specjaliści proponują poczekać do 3. roku życia. Związane jest to przede wszystkim z komunikacyjnymi umiejętnościami dziecka. Rezolutny trzylatek, czując się gorzej, po prostu nas o tym poinformuje. Tymczasem kilkumiesięczny maluch wymaga ogromnej uważności i wyczulenia opiekunów.

Warto do sauny zabrać dziecko odpieluszkowane, które umie zasygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne. W saunie najlepiej przecież przebywać nago.

Dlaczego dziecko się wstydzi?

Polecamy

Dlaczego dziecko się wstydzi?

Nieśmiałość, wstyd i skrępowanie pojawiają się już u małych dzieci. Za nieśmiałością często stoją dorośli, ich pretensje i wygórowane wymagania, a niekiedy także, świadome lub nie, wyśmiewanie i zawstydzanie dziecka. Wstyd, który nie ma zewnętrznego ujścia, może pozostać w dziecku przez całe życie. Co zrobić, gdy dziecko się wstydzi? Jak mu pomóc?

Czytaj

Dzieci w saunie – o czym warto wiedzieć?

Jeżeli nasza wizyta w saunie będzie przebiegać w towarzystwie kilkulatka, zawsze powinniśmy wcześniej z nim porozmawiać i opowiedzieć mu, czego może się spodziewać.  Przed wizytą w saunie warto pamiętać o kilku rzeczach:

 • bezpośrednio przed skorzystaniem z sauny trzeba umyć się pod prysznicem, a potem wytrzeć do sucha;
 • koniecznie trzeba zdjąć wszystkie metalowe ozdoby – kolczyki, pierścionki, naszyjniki. Rozgrzany metal może dotkliwie poparzyć skórę dziecka, która jest dużo cieńsza niż u dorosłego człowieka;
 • warto upewnić się, czy dziecko rozumie, co będzie działo się w saunie, zapewnić o swojej bliskości, która zawsze obniża lęk i poczucie niepewności;
 • do sauny wchodzimy nago (tak jest najzdrowiej);
 • dziecko siada na swoim ręczniku na najniższej półce;
 • jeśli dziecko zasygnalizuje złe samopoczucie (zrobi mu się słabo, poczuje lęk i niepokój, uczucie gorąca nie będzie przyjemne), należy bezzwłocznie opuścić saunę;
 • w saunie dobrze jest zachować ciszę, co może być trudne do zrealizowania z podekscytowanym kilkulatkiem;
 • jedzenie i picie najlepiej zostawić sobie na później.

Czy sauna jest bezpieczna dla dzieci?

Przy zachowaniu odpowiedniej czujności z całą pewnością sauna jest bezpieczna dla dziecka. Jeśli bardzo chcemy z niej wspólnie korzystać, a jednocześnie chcielibyśmy upewnić się, czy nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania, dobrze jest zapytać o to swojego pediatrę przy okazji najbliższej wizyty. 

Wspominani Finowie, dla których sauna jest chlebem powszednim, w dużo większym stopniu potrafią rozpoznać i ocenić, czy ich pociechy są tam bezpieczne. W naszej kulturze z sauny korzysta się dużo rzadziej, dlatego warto poczekać, aż dziecko będzie potrafiło zakomunikować swój ewentualny dyskomfort.

Ile dziecko może być w saunie?

Przyzwyczajając dziecko do korzystania z sauny, dobrze jest zacząć od krótkich, minutowych pobytów. Bezpieczna temperatura w saunie powinna oscylować w granicach 60-70 st. C. Po krótkim pobycie należy schłodzić ciało dziecka wodą o temperaturze około 30 st. C. Specjaliści radzą na początku ograniczyć się do dwóch wejść tygodniowo. Z czasem, przy zachowaniu ostrożności i bacznej obserwacji dziecka, długość pojedynczego seansu w saunie możemy wydłużyć nawet do 6 minut.

Po 10. roku życia dzieci mogą korzystać z dłuższych pobytów w saunie i stosować wyższe temperatury. Pamiętajmy jednak, by nic nie robić na siłę i jeśli dziecko stanowczo odmawia korzystania z sauny, należy to uszanować i spróbować w innym czasie.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź