Zrosty po cesarce - jak je rozpoznać i leczyć? Zrosty po cesarce - jak je rozpoznać i leczyć?/ Zdjęcie: iStock

Zrosty po cesarce – jak je rozpoznać i leczyć?

Zrosty po cesarce to problem, który w przyszłości może mieć poważne skutki dla kobiety. Z tego też powodu warto przeciwdziałać ich powstawaniu. Czy zrosty po cesarce są niebezpieczne i jak je usunąć?

Spis treści:

Jak sprawdzić, czy są zrosty po cesarskim cięciu

Zrosty po cesarskim cięciu to powikłanie stosunkowo poważne, jednak ustalenie ich występowania nie jest takie proste. W większości przypadków osoba chora dowiaduje się o posiadaniu zrostów dopiero w momencie, kiedy wystąpią powikłania z nimi związane. Obecność zrostów można również podejrzewać, jeżeli w przeszłości miałaś operacje w obrębie jamy brzusznej lub miednicy. Nie ma jednak jednoznacznego i swoistego badania, które umożliwiałoby postawienie rozpoznania, jakim jest obecność zrostów w jamie brzusznej. 

Objawy zrostów po cesarskim cięciu

Objawy zrostów w jamie brzusznej są niespecyficzne. Jednak to one w głównej mierze odpowiedzialne są za niewyjaśnione bóle brzucha oraz podbrzusza. W niektórych sytuacjach mogą prowadzić do wystąpienia objawów określanych jako zespół bólowy miednicy mniejszej. Objawy zrostów po cesarskim cięciu to także bóle kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Istnieją jednak znacznie poważniejsze powikłania zrostów, które mogą prowadzić nawet do stanów ostrych, wymagających pilnej interwencji chirurgicznej.

Blizna po cesarce - jak o nią zadbać?

Polecamy

Blizna po cesarce - jak o nią zadbać?

Blizna po cesarce to „pamiątka” po cesarskim cięciu, które niekoniecznie jest mile wspominana. Bliznę taką należy odpowiednio pielęgnować – obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby zminimalizować jej wpływ na estetykę brzucha lub całkowicie się jej pozbyć. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące blizny po cesarskim cięciu przedstawimy poniżej.

Czytaj

Czy zrosty po cesarce są niebezpieczne

Wiele ciężarnych po pierwszym porodzie operacyjnym zastanawia się, czy zrosty po cesarce są niebezpieczne. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, gdyż mogą one nie tylko odpowiadać za wystąpienie uciążliwych dolegliwości bólowych jamy brzusznej, ale także komplikacji w przypadku przeprowadzenia innych operacji brzusznych czy wystąpienia powikłań wymagających pilnej interwencji chirurgicznej. 

Zrosty to nic innego jak włóknik, czyli specyficzna tkanka, która powstaje w miejscu cięcia. Powstanie zrostów może mieć korzystny wpływ w postaci ograniczenia zapalenia po operacji brzusznej. Z drugiej jednak strony nadmierna produkcja włóknika powoduje zrosty, które ograniczają ruchomość sąsiadujących narządów. 

To właśnie ograniczenie ruchomości stanowi najbardziej namacalny problem, gdyż może prowadzić do niedrożności mechanicznej jelit. Niedrożność to stan, w którym pasaż jelitowy zostaje zakłócony, a przez to treść znajdująca się w świetle jelit nie może zostać wydalona. Doprowadza to do miejscowego stanu zapalnego, a ostatecznie do kałowego zapalenia otrzewnej cechującego się bardzo wysoką śmiertelnością. 

Z tego względu stwierdzenie niedrożności jelit wymaga pilnej interwencji. Z niedrożnością mechaniczną, której najczęstszą przyczyną są właśnie zrosty, związane są trzy charakterystyczne objawy, nazywane triadą. Zaliczamy do nich:

  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • zatrzymanie gazów oraz stolca.

Choć powikłanie to nie jest częste, to przy wystąpieniu tego typu objawów koniecznie udaj się do szpitala na oddział ratunkowy i zgłoś, że w przeszłości przebyłaś już operacje w obrębie jamy brzusznej. 

Obecność zrostów po cesarskim cięciu to nie tylko ryzyko niedrożności mechanicznej jelit, ale także duże utrudnienie przy przeprowadzaniu operacji. Z tego powodu niektóre techniki, np. metoda laparoskopowa, bardzo często nie mogą być wykorzystane.

Jak usunąć zrosty po cesarce

Wiele kobiet po porodzie zastanawia się, jak usunąć zrosty po cesarce. Usunięcie ich może odbyć się tylko i wyłącznie podczas zabiegu operacyjnego. Istnieją jednak preparaty, które zapobiegają w pewnym stopniu ich powstawaniu. Są to specjalne żele, które lekarz aplikuje, na przykład podczas cesarskiego cięcia, na bliznę oraz okoliczne tkanki. W większości przypadków zawierają one kwas hialuronowy, który wspomaga gojenie i zapobiega odkładaniu się dużych ilości włóknika. Żele te są jednak bardzo rzadko stosowane w przypadku kobiet, u których cesarka będzie pierwszym zabiegiem z otwarciem powłok brzusznych. Lekarz prowadzący ciążę może zalecić ich zastosowanie przy kolejnych cesarkach.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź