roczne dziecko je obiad Jadłospis rocznego dziecka karmionego piersią/ iStock

Jadłospis rocznego dziecka karmionego piersią

Jadłospis rocznego dziecka karmionego piersią powinien być urozmaicony i dobrze zbilansowany. Po ukończeniu przez niemowlę szóstego miesiąca życia, do diety stopniowo wprowadza się różne pokarmy uzupełniające, w tym warzywa i owoce, mięso, ryby oraz produkty zbożowe. Na temat rozszerzania diety powstało wiele mitów, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo powinien wyglądać ten proces.

Spis treści:

Jak często karmić roczne dziecko?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmienie piersią kontynuować do drugiego roku życia dziecka lub dłużej, w zależności od tego, ile chce tego mama i/lub dziecko. Nie istnieją ściśle określone reguły, jak często karmić piersią roczne dziecko, ponieważ potrafi już ono samodzielnie jeść posiłki o różnej konsystencji. W praktyce wiele mam kończy karmienie piersią po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, a czasem nawet wcześniej.

Roczny maluch powinien jeść od czterech do pięciu posiłków dziennie. Jeśli dziecko nadal karmi się mlekiem, można je przystawiać do piersi w ustalonych godzinach podawania posiłków bądź na żądanie. To, czy podczas każdego posiłku niemowlę będzie jadło z piersi, jest sprawą bardzo indywidualną. Pominięte karmienie mlekiem kobiecym należy zastąpić wartościowym posiłkiem.

Zmiana sposobu żywienia, która polega na stopniowym przechodzeniu z karmienia mlekiem na podawanie produktów do samodzielnego jedzenia powinna być płynna. Dziecko w tym czasie nabywa umiejętności trzymania łyżki, widelca i kubka. Dwunastomiesięczne niemowlę potrafi już pobierać pokarm z łyżki, gryźć, żuć oraz ruszać językiem na boki. Składniki pochodzące z pokarmów uzupełniających konieczne są niemowlęciu do prawidłowego rozwoju umysłowego, emocjonalnego i motorycznego.

 

Co powinien jeść maluszek?

Dieta rocznego niemowlęcia powinna być dobrze zbilansowana i zdrowa. Aby dziecko chętnie jadło, warto jest przygotować atrakcyjne wizualnie posiłki i zachęcać malucha do próbowania nowych smaków. Zdrowy maluszek może jeść praktycznie wszystko, oczywiście jeśli przy wyborze produktów mama kieruje się zasadami zdrowego żywienia. Co powinno jeść roczne dziecko karmione piersią? W jadłospisie malucha powinny więc znaleźć się trzy posiłki mleczne dziennie oraz produkty nabiałowe: kefir, jogurt lub twarożek. Ponadto niemowlęciu podaje się mięso – na początku mięso kurczaka, indyka lub królika, później cielęcinę i wołowinę.

Menu rocznego dziecka zawiera też produkty zbożowe – kaszki i kleiki pszenne, pieczywo, ryż, makaron oraz płatki owsiane. W żywieniu niemowlęcia nie może zabraknąć żółtka jaja kurzego (od siódmego miesiąca życia) oraz przecierów owocowych i warzywnych, które są źródłem witamin i składników mineralnych. Roczne dziecko karmione piersią powinno jeść przetwory z jabłek, marchwi czy malin oraz zupki, w tym zupę z marchewką, ziemniakiem, pietruszką i selerem.  Dobre źródła tłuszczów dla niemowlęcia to oliwa z oliwek, masło oraz mielone pestki i orzechy.

 

Jadłospis rocznego dziecka

Przykładowy jadłospis rocznego dziecka karmionego piersią wygląda następująco:

Dzień pierwszy:

  • Śniadanie: płatki owsiane
  • Drugie śniadanie: kanapka z masłem, szynką z indyka i pomidorem
  • Obiad: Łosoś z fasolką szparagową
  • Podwieczorek: Zupka jarzynowa
  • Kolacja: kaszka zbożowa z owocami

Dzień drugi:

  • Śniadanie: kanapka z jajkiem i szczypiorkiem
  • Drugie śniadanie: jogurt naturalny z owocami
  • Obiad: zupa krupnik z warzywami
  • Podwieczorek: kisiel z biszkoptem
  • Kolacja: ryż z jabłkiem i cynamonem

Jeśli część energii będzie pochodzić z mleka mamy, liczba i wielkość zjedzonych posiłków przez dziecko może być odpowiednio mniejsza.

 

Rozszerzanie diety – prawdy i mity

Na temat rozszerzania diety niemowlęcia powstało wiele mitów

  • Mit pierwszy – wprowadzanie nowych pokarmów do jadłospisu niemowlęcia oznacza zakończenie karmienia piersią. Nie jest to prawda. Mleko kobiece podawane po ukończeniu szóstego miesiąca życia nadal jest podstawowym pokarmem dla dziecka. W siódmym i ósmym miesiącu życia powinno pokrywać 70 proc. zapotrzebowania energetycznego, 9-11 miesiącu – 55 proc., a w 12-23 miesiącu – 40 proc. Podawanie dziecku dodatkowych pokarmów ma na celu uzupełnienie składników odżywczych.
  • Mit drugi – dziecku nie powinno się podawać glutenu oraz pokarmów potencjalnie alergizujących do pierwszego roku życia. Jajka, orzeszki czy ryby można wprowadzać do diety niemowlęcia, ponieważ ich unikanie nie zmniejsza ryzyka alergii. Gluten należy zacząć podawać dziecku między piątym a dwunastym miesiącem życia dziecka.
  • Mit trzeci – dziecku, które nie chce jeść danego produktu, nie powinno się go więcej podawać. Niemowlę zachęcane do próbowania nowych pokarmów poznaje nowe smaki. W przypadku niektórych dzieci potrzeba od kilku do kilkunastu prób, by dany produkt został zaakceptowany i zjedzony. Ograniczenie diety niemowlęcia w pierwszych latach życia może wiązać się z mniejszą otwartością na nowe smaki w późniejszych latach. Jeśli dziecko odrzuca jakiś pokarm, warto spróbować podać go w innej formie.

Prawdą natomiast jest, że:

  • mleko krowie, soki oraz miód można podawać dziecku po ukończeniu pierwszego roku życia,
  • jako pierwsze należy wprowadzać warzywa, a dopiero potem owoce,
  • nowe pokarmy należy wprowadzać do diety dziecka pojedynczo,
  • posiłków dla dziecka nie należy solić,
  • należy unikać podawania dzieciom słodyczy.

Źródła:

  1. Szajewska, H. i wsp., “Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci”, Pediatria, 11, 3, 321-338, 2014.
  2. Krogulska A. i wsp.,“Wprowadzanie pokarmów uzupełniających a ryzyko rozwoju alergii” Pediatria Polska, 92, 3, 309-315, 2017.
  3. Weker H., Barańska M., “Żywienie niemowląt i małych dzieci”, Instytut Matki i Dziecka, 2014.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź