Ile rośnie niemowlę? Ile rośnie niemowlę? / iStock

Ile rośnie niemowlę?

Prawidłowe przybieranie na wadze oraz wzrost dziecka w pierwszych latach życia stanowi cenną informację o rozwoju fizycznym dziecka. Właśnie dlatego na kolejnych wizytach u pediatry sprawdzane jest, ile rośnie niemowlę. Oczywiście - wzrost noworodków już w momencie narodzenia może być bardzo zróżnicowany i różnice te utrzymują się w kolejnych miesiącach życia. Na to, jak rośnie niemowlę, wpływa jego stan zdrowia, sposób odżywiania, a także przebieg ciąży. 

Spis treści:

Tempo wzrostu niemowlaka

Długość ciała noworodka waha się pomiędzy 47 a 55 centymetrów. Na wyjściową długość ciała noworodka wpływ ma przebieg ciąży, który rzutuje na wewnątrzmaciczny rozwój płodu, a także predyspozycje genetyczne. Nie bez znaczenia jest także płeć – chłopcy są nieco więksi od dziewczynek. Proporcje ciała noworodka różnią się od dorosłych. Nieproporcjonalnie duża głowa zajmuje ¼ długości ciała, na tułów przypada około ½ długości ciała, a na kończyny dolne – pozostała ¼.  

O harmonijnym rozwoju dziecka świadczy prawidłowy przyrost zarówno długości ciała, jak i masy. Właśnie dlatego podczas wizyt pediatrycznych kontrolowany jest wzrost i waga dziecka. Jak rosną niemowlaki? Na tempo wzrostu wpływa przede wszystkim sposób karmienia malucha, a także ilość snu. W ciągu pierwszego roku niemowlę powinno urosnąć o około 23-28 cm. W celu kontrolowania przyrostu długości ciała dziecka konieczne jest regularne wykonywanie pomiarów. W okresie, gdy dziecko podkurcza nóżki, nie wolno ich na siłę prostować. Wówczas konieczne jest mierzenie długości poszczególnych części ciała dziecka i sumowanie pomiarów. Zazwyczaj pomiar długości ciała powinien być wykonywany w następujący sposób: najpierw mierzona jest długość ciała od środka główki do pupy, a następnie od pupy do nóżek. Gdy dziecko prostuje już nóżki, można wykonywać pomiar w tradycyjny sposób.  

Jak szybko rośnie niemowlę?

To, jak rośnie dziecko w pierwszym roku życia, jest kwestią indywidualną. Nie ma sensu porównywanie wzrostu swojego dziecka z innymi maluchami. Najlepiej jest sugerować się danymi zawartymi w siatkach centylowych. Siatki te uwzględniają wiek dziecka i wzrost, wyznaczając krzywą wzrostu. Średni wzrost niemowlaka w danym miesiącu życia wyrażany jest przez 50. centyl – połowa dzieci na danym etapie życia ma wzrost przypisany 50. centylowi. 80. centyl oznacza, że 80 proc. dzieci nie osiągnęło takiego wzrostu, a 20. centyl, że tylko 20 proc. dzieci ma niższy wzrost. 

Jak już wspomniano, średni przyrost długości ciała w pierwszym roku życia to 23-28 centymetrów. A konkretnie – ile rośnie niemowlę miesięcznie? W pierwszych miesiącach życia długość malucha zwiększa się średnio o dwa, bądź trzy centymetry. Dokładne dane dotyczące tego, ile niemowlę rośnie na miesiąc w pierwszym roku życia przedstawiają się następująco: 

 

  DZIEWCZYNKA  CHŁOPIEC 
1 MIESIĄC  53 cm  54 cm 
2 MIESIĄC  56 cm  57 cm 
3 MIESIĄC  59 cm  60 cm 
4 MIESIĄC  62 cm  63 cm 
5 MIESIĄC  64 cm  66 cm 
6 MIESIĄC  66 cm  68 cm 
7 MIESIĄC  68 cm  70 cm 
8 MIESIĄC  70 cm  72 cm 
9 MIESIĄC  72 cm  73 cm 
10 MIESIĄC  73 cm  74 cm 
11 MIESIĄC  74 cm  75 cm 
12 MIESIĄC  75 cm  76 cm 

 

Przebieg ciąży a wzrost dziecka

Na wzrost i masę urodzeniową noworodka wpływa tempo rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Prawidłowa masa ciała noworodka to około 2,5-4 kg, a długość ciała to 47-55 cm, co oznacza, że rozpiętości wartości prawidłowych są spore. Ponadto pewien odsetek dzieci rodzi się ze zbyt dużą lub zbyt niską masą ciała czy długością.  

 Na wzrost dziecka zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie wpływać mogą takie czynniki jak: 

 • intensywne wymioty u kobiety ciężarnej, 
 • dieta stosowana przez przyszłą mamę, 
 • palenie papierosów i picie alkoholu, 
 • anemia, 
 • choroby przewlekłe,
 • cukrzyca, 
 • ciąża bliźniacza lub mnoga. 

Wzrost płodu w przebiegu ciąży oceniany jest dzięki badaniu USG. Zbyt mała wielkość płodu określana jest jako hipotrofia, a zbyt duża – jako makrosomia.  

Co wpływa na szybkość wzrostu maluszka?

To, ile centymetrów rośnie niemowlę na miesiąc, zależy przede wszystkim od sposobu odżywiania malucha. Dziecko karmione w taki sposób, by w pełni pokryte zostało zapotrzebowanie na kalorie i związki odżywcze, będzie rosło i przybierało na wadze w prawidłowy sposób. W pierwszych sześciu miesiącach życia, gdy dziecko karmione jest piersią, należy karmić je na żądanie. Potem należy stopniowo rozszerzać dietę dziecka zgodnie z rekomendacjami żywieniowymi. Ponadto należy pamiętać o stałej suplementacji witaminy D. Na to, jak rosną niemowlaki, wpływa także optymalna ilość snu, a także uwarunkowania genetyczne – każde dziecko ma swoje indywidualne tempo wzrostu. 

Zaburzenia zdrowotne, które mogą sprzyjać zbyt wolnemu przyrostowi długości ciała to niedobór hormonu wzrostu, a także brak wrażliwości tkanek na działanie hormonu wzrostu. Inne możliwe przyczyny to niedoczynność tarczycy, infekcje przewlekłe, alergie i nietolerancje pokarmowe czy wady serca. W razie jakichkolwiek zaburzeń wzrostu pediatra oceni przyczynę nieprawidłowości i w razie potrzeby zaproponuje odpowiednie postępowanie. 

Źródła:

National Center for Health Statistic, Data table for boys and girls lenght

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź