Jak uniknąć mdłości w ciąży? Sposoby na nudności w ciąży
Spis treści:
Mdłości w ciąży – przyczyny
To, dlaczego w ciąży pojawiają się mdłości, nie jest jeszcze do końca zbadane naukowo. Dlatego nie znamy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak prawdopodobnie jedną z głównych przyczyn występowania nudności są zmiany hormonalne, które zachodzą w tym czasie w organizmie.
– Na początku ciąży wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG) i progesteronu. To prawdopodobnie wpływa na pogorszenie perystaltyki jelit, zmniejszenie mobilności oraz pasażu pokarmów. Może się również pogorszyć motoryka wchłaniania pożywienia – tłumaczy ginekolog dr. n. med. Krzysztof Kucharski.
Nudności w ciąży mogą wynikać też ze stresu spowodowanego ciążą, który pojawia się szczególnie na początku jej trwania. Towarzyszące często nudnościom wymioty mogą być reakcją organizmu na zjedzenie produktów, które zawierają metale ciężkie, pestycydy i inne toksyny. Organizm w ten sposób szybko się ich pozbywa i dzięki temu chroni dziecko.
Kiedy mogą pojawić się nudności w ciąży i jak długo trwają?
Jak mówi dr Krzysztof Kucharski, poranne mdłości i wymioty mogą występować u nawet 90 proc. kobiet. Szczególnie dotyczą tych z nich, które są w pierwszej ciąży. Pojawiają się zwykle ok. 5.-6. tygodnia ciąży i utrzymują się zazwyczaj do 16. tygodnia. Dolegliwości są najbardziej nasilone około 9. tygodnia ciąży, ale z czasem stają się coraz mniej dokuczliwe. Jednak są też pacjentki, u których mdłości występują do samego porodu – to ok. 5 proc. ciężarnych.
Zazwyczaj używamy sformułowania: „poranne mdłości”. Ale nudności w czasie ciąży wcale niekoniecznie muszą występować zaraz po przebudzeniu.
– Bywa tak, że mdłości w ciąży cały dzień nie pozwalają kobietom jeść, a nawet pić. Ciężko im przyjąć jakiekolwiek pokarmy, często mogą jeść tylko te bardzo szczególne i to w małych ilościach – tłumaczy lekarz.
Dopytujemy więc: szczególne, czyli jakie? Nie chodzi o żadne specjalne dania, które zapobiegają występowaniu nudności u kobiet w ciąży, a o tzw. zachcianki. Wychodzi więc na to, że sławne już lody z ogórkami i śledziami, które u kobiet niebędących w ciąży mogłyby spowodować odruch wymiotny, dla tych spodziewających się dziecka mogą być wręcz zbawienne.
– Zachcianki pozwalają metodą prób i błędów, bo to jest bardzo indywidualna sprawa, zmniejszyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wyjaśnia ginekolog.
Co jeszcze może pomóc kobiecie w ciąży uporać się z niechcianymi mdłościami?
Poranne mdłości w ciąży - jak im zapobiegać?
Jeżeli objawy nie są nasilone, nie zaleca się przyjmowania żadnych leków. W takim wypadku wystarczą domowe sposoby na mdłości w ciąży, unikanie stresu i przyjmowanie preparatów wielowitaminowych. Jednak są pewne symptomy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza. Występują one u ok. 2-5 proc. kobiet w ciąży. Dr Krzysztof Kucharski zalicza do nich:
- spadek masy ciała powyżej 5 kg;
- tzw. niepowściągliwe wymioty;
- zaburzenia elektrolitowe;
W takim wypadku podaje się leki przeciwwymiotne. Jednak jak tłumaczy dr Kucharski, jest to ostateczność, ponieważ leki te nie są wskazane w czasie ciąży – szczególnie w pierwszym trymestrze.
Przy bardzo nasilonych dolegliwościach może być konieczna hospitalizacja i ambulatoryjne podawanie elektrolitów w celu zapobiegania odwodnieniu i pobudzenia perystaltyki jelit. Jednak ginekolog uspokaja: leczenie w szpitalu dotyczy jedynie ok. 1-2 proc. pacjentek.
Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Sposoby na mdłości w ciąży? Jest ich wiele. Dr Krzysztof Kucharski podkreśla, że zdecydowanie numerem jeden jest imbir. Możemy na przykład pić herbatę z imbirem albo stosować różne naturalne preparaty, w których się on znajduje. Być może warto też spróbować imbirowych ciasteczek, polecanych przez samą księżną Kate, która miała duże problemy z mdłościami w czasie ciąży. Jakie jeszcze domowe sposoby na nudności w ciąży warto wypróbować?
- jedzenie powoli małych ilości pokarmu, bez pośpiechu;
- przyjmowanie dużej ilości płynów, szczególnie wody lub w przypadku wymiotów, elektrolitów;
- unikanie w kuchni ostrych przypraw (nawet ich zapachu!);
- niedopuszczanie do silnego uczucia głodu – niski poziom cukru wzmaga mdłości;
- ograniczanie smażonych potraw;
- jedzenie rano świeżego ananasa albo picie soku z tego owocu;
- stosowanie olejków eterycznych, sprawdzają się te o zapachu lawendy, sosny, mięty i eukaliptusa;
- przykładanie do brzucha termoforu z ciepłą wodą;
- przegryzanie migdałów – szczególnie, gdy czujesz, że zbliżają się nudności.
Czy brak nudności w ciąży może być powodem do niepokoju?
Co ciekawe, badania pokazują, że kobiety, które mają mdłości w ciąży i wymiotują w tym okresie, są mniej narażone na poronienie i obumarcie płodu. Dr Krzysztof Kucharski tłumaczy to tym, że nudności w tym czasie są oznaką prawidłowej gospodarki hormonalnej. Zdarza się nawet, że ciężarne słyszą od lekarzy gratulacje, gdy skarżą się na tego typu dolegliwości.
Czy taka zależność może oznaczać, że kobiety, które nie mają porannych nudności, powinny się niepokoić? Dr Krzysztof Kucharski uważa, że nie należy wyciągać aż tak daleko idących wniosków.