Jesień, dziecko bawi się liśćmi Jesienne zabawy liśćmi / AdobeStock

Jesienny spacer – ozdoby z liści

Pogoda nas rozpieszcza, więc korzystajmy ze spacerów, ile się da. Każda wyprawa do parku czy lasu to kieszenie pełne znalezisk, z którymi trzeba coś zrobić. Korale z jarzębiny już były, miniczapeczki z żołędzi też, a kasztanowe ludki jak zrobić – wie już każdy. Dziś proponujemy ozdoby z liści!

Spis treści:

Dekoracje z liści

Chcesz przystroić dom na jesień? Nic prostszego! Wystarczą suche liście, kilka gadżetów i garść pomysłów. Musisz tylko pamiętać o jednej ważnej rzeczy: liście muszą być umyte i wysuszone. Tylko w ten sposób ochronić się przed insektami lub pleśnią.  

Możesz również spryskać liście lakierem lub impregnować je, aby przedłużyć ich trwałość.  

Z łatwością możesz wykonać wianek z liści: wystarczy większe liście przywiązać do drutu albo wiklinowej ramy, a następnie dodać mniejsze liście, tworząc warstwy. Niektórzy dodają jeszcze kwiaty. Ważne, żeby liście były od podobnym kształcie lub kolorze.  

A może chcesz zaskoczyć gości jesienną ramką z liści? Wysmarowane klejem liście przyklej na zewnętrzną krawędź ramki. W ten sposób samodzielnie stworzysz oryginalne obramowanie.  

A może girlanda z liści? Wystarczy różnokolorowe liście umieścić na cienkim sznurku lub wstążce. Oryginalną girlandą możesz ozdobić ścianę lub przestrzeń nad kominkiem.  

Żeby wykonać klimatyczne lampiony z liści, wystarczą zwykłe, przezroczyste słoiki. Najpierw wysmaruj je klejem, potem przyklej do nich liście. Kiedy klej wyschnie, włóż do słoika świeczkę. W ten sposób uzyskasz piękny, jesienny lampion.  

Z liści możesz zrobić też obraz. Wystarczy przykleić je na kawałek tektury. Tutaj liczy się tylko twoja kreatywność.

Ozdoby z liści

Źródło: www.handmadecharlotte.com

Jesienne origami

Origami, czyli japońską sztukę składania papieru można także stosować na jesiennych liściach. 

 • wachlarz – złóż liście harmonijkowo, przekładając jedną krawędź na drugą. Zepnij je w środku spinaczem 
 • pół na pół- złóż je wzdłuż środkowej żyłki, tworząc symetryczny kształt 
 • trójkąt: złóż liść na pół, łącząc górną krawędź z dolną. Następnie złożony liść złóż jeszcze raz na pół, tym razem łącząc boczne krawędzie. Otwórz liść: możesz cieszyć się trójkątnym kształtem! 
 • zwierzątka- zginaj, składaj i modeluj liściem jak chcesz. Będziesz zaskoczona, że uzyskasz rybkę, psa czy kota 
 • serce- złóż liść na pół, łącząc górną krawędź z dolną. Następnie z jednej strony zrób nacięcie do połowy liścia, tworząc kształt serca. 

Jedyna taka biżuteria

Czy wiesz, że z liści możesz wykonać nie tylko dekoracje, ale także nietuzinkową biżuterię? Ważne, żeby zebrać różnorodne liście: bogactwo kolorów i kształtów sprawi, że twoja biżuteria będzie wyjątkowa. Najpierw musisz jednak skorzystać z dowolnej techniki, która przygotuje twoje liście. Najpopularniejszą z nich jest presowanie: włóż liście między kartki ciężkiej książki. W ten sposób będą płaskie. Można też liście potraktować lakierem bądź farbami akrylowymi. Reszta zależy od twojej wyobraźni i chęci. Możesz dodać do liści łańcuszki, koraliki czy haczyki lub rzemyki. Twórz biżuterię z liści według swojego styl i preferencji. Nie bój się eksperymentować.  

A może stempel?

Wiesz, że za pomocą jesiennego liścia możesz tworzyć niezwykłe stemple? Ty decydujesz, czy zrobisz je na papierze, drewnie, czy dowolnej tkaninie.  

Kiedy pokryjesz równomiernie cały liść farbą, przyłóż go do dowolnej powierzchni. Delikatnie dociśnij. Pozostaw do wyschnięcia.  

Twórcze zabawki i gry z liści

 • memory z liści: ta popularna polega na zapamiętywaniu pozycji kart rozłożonych na przykład na stole. Zamiast kart, użyj liści! Wcześniej je przygotuj, tzn. stwórz pary. Możesz np. nakleić obrazki lub zrobić wzory na liściach. 
 • puzzle z liści: podziel największy liść na kawałki. Niech dzieci ułożą je w całość  
 • marionetki z liści: czy wiesz, że z liści możesz zrobić kukiełki? Połącz liście tak, żeby wyszedł z nich ludzik. Na koniec narysuj oczy, nos i inne elementy. Twoje liściaste marionetki będą miały niepowtarzalny charakter.

A może tak malowanie na liściach?

Zapewne wielokrotnie w swoim życiu malowałeś farbami na różnych powierzchniach. Ale czy wiesz, że jesienne liście mogą posłużyć ci jako płótno?  

Możesz stworzyć akwarelę pełną subtelnych wzorów, abstrakcyjny obraz za pomocą farb plakatowych albo malowniczy pejzaż z pasteli.  

Najbardziej do malowania nadają się farby plakatowe, bo mają intensywne kolory i dobrze radzą sobie z niejednolitą fakturą liścia. Ale on ciebie zależy, co wybierzesz. Możesz używać tradycyjnych pędzli lub innych akcesoriów malarskich. Daj się ponieść wyobraźni!

Prace plastyczne z liści, czyli baw się razem z dzieckiem!

Kiedy podczas jesiennego spaceru z dzieckiem zbierzecie dużo liści, możecie mieć wieczór pełen zabaw. Z liści stworzycie zwierzątka, oryginalną koronę na głowę czy też collage. Liście mogą także posłużyć jako szablony do malowania. Wszystko zależy od waszej wyobraźni. Dzieci mogą urozmaicać kompozycje z liści za pomocą różnych elementów. Warto także spróbować zrobić wspólnie z liści obraz 3D.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź