Jakie gry i zabawy przyrodnicze dla dzieci /fot. iStock Jakie gry i zabawy przyrodnicze dla dzieci /fot. iStock

Jakie gry i zabawy przyrodnicze dla dzieci

Nauka wcale nie musi być nudna! Istnieje mnóstwo sposobów, dzięki którym edukacja staje się doskonałą zabawą i przebiega w świetnej atmosferze. Jakie gry i zabawy przyrodnicze dla dzieci wybrać, tak by zaciekawiły każdego?

Spis treści:

Nauka przez zabawę – naprawdę warto!

Dzieci mają naturalną chęć i potrzebę poznawania świata, a nauka przez zabawę to jedna z lepszych form przyswajania wiedzy. Niestety nie każda zabawa jest edukacyjna, jednak te dobrze dobrane stymulują mózgu i korzystnie wpływają na zmysły. Dzięki grom i zabawom edukacyjnym – w tym także przyrodniczym – dzieci rozwijają swoje umiejętności, kreatywność, ćwiczą pamięć i koncentrację. Nauka przez zabawę to nie tylko utrwalanie wiedzy i przyswajanie nowej, ale i ćwiczenie cech osobowości. Gry i zabawy przyrodnicze uczą pracy zespołowej, zdrowej rywalizacji, rozwijają cierpliwość i opanowanie. Dają możliwość doświadczenia sukcesów, a niekiedy i porażki. To również doskonała forma wspólnego spędzania czasu.

Jakie gry przyrodnicze wybrać?

Gry przyrodnicze dla dzieci obecnie najczęściej można znaleźć w formie online, choć w sklepach dostępne są i tradycyjne wersje. Gry online dla dzieci są innowacyjne, proste w obsłudze, dlatego też cieszą się tak dużą popularnością pośród najmłodszych. Choć są idealnym sposobem na rozwijanie nowych umiejętności i koncentracji, to rodzice zawsze powinni sprawdzić, dla jakiego przedziału wiekowego przeznaczona jest dana gra. Te dla najmłodszych muszą być proste i atrakcyjne wizualnie, tak by przyciągnąć i skupić uwagę każdego malucha.

Na rynku dostępne są „tradycyjne” gry przyrodnicze memory, dzięki którym dzieci rozwijają pamięć, a dodatkowo zapoznają się z gatunkami zwierząt czy roślin. Znajdziemy także ślicznie ilustrowane gry, w których uczestniczy muszą przyporządkować zjawiska przyrody do danych pór roku.

Dostępne są również planszowe, przyrodnicze gry edukacyjne, które polegają na rzucaniu kostką, wykonywaniu poleceń i jak najszybszym dotarciu do mety. Starszym dzieciom można zaproponować gry online, które zaznajamiają z nowymi pojęciami, uczą przyrody i rozwijają wiedzę na temat ekologii. Niektóre gry przyrodnicze dodatkowo wprowadzają przedszkolaki w świat liczb i liter.

Jakie zabawy przyrodnicze wybrać?

Nawet krótki spacer po parku czy wyprawa do lasu są doskonałą okazją do zapoznania dziecka z otaczającą przyrodą i rozwijania w nim nowych zainteresowań. Wnikliwa obserwacja roślin i zwierząt, zbieranie szyszek, kasztanów i żołędzi zaciekawi każdego malucha. Zebrane dary przyrody warto wykorzystać do wspólnej zabawy. Z kasztanów i żołędzi można przygotować ludziki, z szyszek wyczarować zwierzątka, a z liści stworzyć przepiękny obraz.

Jakie jeszcze zabawy przyrodnicze dla dzieci wybrać? Można przygotować dwa rodzaje kart – ze zwierzętami i ich śladami. Zadaniem dziecka będzie ich prawidłowe dopasowanie. Dzieci uwielbiają bawić się w naśladowanie odgłosów zwierząt, co warto wykorzystać do wspólnej zabawy.

Zabawy przyrodnicze – w szczególności te związane z recyklingiem – uwrażliwiają dzieci na potrzeby ochrony środowiska. Z maluchami można pobawić się w segregację odpadów – dopasowywanie, do którego pojemnika wyrzucimy dany rodzaj śmieci.

Jak zachęcić dzieci do takiej formy spędzania czasu?

Dzieci o wiele lepiej przyswajają wiedzę przez gry i zabawy niż w formie suchej teorii. Jednak nie wszystkie maluchy chcą uczestniczyć w tego rodzaju aktywnościach. Jak zainteresować dzieci taką formą spędzania czasu? Na pewno nie na siłę. Dzieci nie lubią być do czegoś zmuszane, wówczas buntują się i sprzeciwiają. Najlepiej zaproponować im daną formę aktywności i „dać czas”. Pozwolić się z nią zapoznać. Zainteresowanie i chęć do zabawy wzrośnie, gdy nie będziemy zmuszać i na siłę naciskać.

Podobnie jest z kreatywnością – rozwija się, kiedy jej na to pozwolimy. Jeśli mimo wszystko dana gra czy zabawa nie wzbudzają w dziecku zainteresowania i nie sprawia mu przyjemności, być może przeznaczona jest dla innej kategorii wiekowej. W takim przypadku najlepiej zaproponować coś innego. Najgorszą rzeczą jaką wówczas mogą zrobić rodzice jest wyśmiewanie się z dziecka, że nie potrafi, nie chce spróbować, a to przecież takie proste i fajne. By zainteresować dzieci grami i zabawami edukacyjnymi, warto schować grające, świecące i kolorowe zabawki. Ich miejsce powinny zastąpić kredki, farby, planszówki  i dary przyrody zebrane wspólnie w lesie. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź