5 rzeczy, które warto zrobić z dziećmi wiosną Zdjęcie: shutterstock

Co warto zrobić z dziećmi wiosną? Pomysły na rodzinną majówkę

Jeszcze zdążycie! Wiosna dopiero się rozkręca i przed nami wszystkie przyjemności, na które czekaliśmy przez kilka zimnych szaroburych miesięcy. Zbliżająca majówka jest idealnym momentem, by część pomysłów na atrakcje dla dzieci wypróbować.

Spis treści:

Twórcze zabawy plenerowe dla dzieci: pomysły na aktywność na świeżym powietrzu

Słoneczna pogoda sprzyja dłuższemu przebywaniu poza domem. Aktywność dzieci na świeżym powietrzu jest jedną z najlepszych form zabawy i rozwoju młodych organizmów.  I świetną okazją, by poprawić odporność maluchów. Jak kreatywnie spędzić czas na świeżym powietrzu? Oto kilka pomysłów, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzach najmłodszych.  

Zakładamy ogródek ziołowy 

Bazylia, oregano, mięta, rozmaryn… – co tam komu w duszy gra. Zioła koniecznie siejemy (oczywiście z pomocą dzieci), nie sadzimy, bo co to za frajda obserwować porządnie rozrośniętą sadzonkę. A tak droga od ziarenka do kilkucentymetrowej pachnącej roślinki to kilka tygodni podlewania, czekania na słońce i entuzjastycznego witania każdego osiągniętego milimetra. 

Sadzimy poziomki  

Kto chce zjeść miseczkę pysznych owoców ze śmietaną i cukrem albo bezkarnie oskubać cały krzaczek i pakować poziomki prosto do buzi? Domowa uprawa to nic trudnego, bo poziomki do szczęścia nie potrzebują wiele. A rano, zamiast do sklepu po bułki, latorośl można wysłać do ogródka po garść poziomek, którymi ozdobimy owsiankę. 

Obserwowanie owadów pod lupą 

Dzieci uwielbiają ten gadżet i mają niezłą frajdę w bieganiu i wyszukiwaniu coraz to nowych materiałów do obserwacji. Fascynującą zabawą, ale też cenną lekcją przyrody może być dla nich podglądanie z bliska owadów.  

Gry z piłką  

Wszelkie gry z piłką to uniwersalne zabawy ruchowe z dziećmi na świeżym powietrzu. Możemy bawić się z maluchami w króla, w dwa ognie, w zbijaka, kolanko. 

    Rodzinne wycieczki i spacerowe trasy do odkrywania wiosennych ciekawostek przyrody

    Rodzinne spacery albo wycieczki to kolejne pomysły na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i podziwianie uroków wiosny. Dotlenianie, słońce, światło i ruch mają pozytywny wpływ na ogólny rozwój dzieci. By nieco uatrakcyjnić taki rodzinny wypad, warto wybrać trasy i miejsca, które oferują wyjątkowe wiosenne atrakcje, takie jak kwitnące drzewa, łąki pełne kwiatów czy doskonałe bazy obserwacji ptaków. Oto kilka pomysłów na wspólne odkrywanie przyrody z dziećmi. 

    Próbujemy uchwycić na zdjęciu tęczę 

    A zanim sfotografujemy, najpierw trzeba ją na niebie wypatrzyć – zadanie w sam raz dla bystrego dziecięcego oka. Słońce, ciepłe deszcze i przelotne wiosenne burze to idealne warunki do powstania tęczy. Szczęściarze upolują nawet tęczę podwójną. Ktoś da więcej? 

    Jedziemy rowerem na piknik 

    Dzieciaki to uwielbiają! Bo czy istnieje coś fajniejszego niż majówka? Pakujemy koszyk z prowiantem i koc, wsiadamy na rowery i jedziemy. Niekoniecznie daleko. Skwerek czy park w zupełności wystarczą, byle znalazł się kawałek trawy i odrobina cienia. W plenerze wszystko smakuje lepiej. 

    Karmimy wiewiórki w parku 

    Jak park to wiewiórki, jak wiewiórki to nieodparta ochota na sprawienie im przyjemności łakociami. Karmienie wiewiórek to dla dzieci zawsze największa frajda podczas spokojnych spacerów. Weźcie ze sobą kilka orzechów laskowych.  

    Wiosenne warsztaty i kursy dla dzieci: rozwijanie pasji i talentów

    Wiosna to również czas, kiedy jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe warsztaty, kursy czy zajęcia dla dzieci w różnych dziedzinach. Sprawdźcie ofertę okolicznych domów kultury czy sal zabaw i wybierzcie te, które pomogą waszym pociechom rozwijać zainteresowania, umiejętności i wspólnie spędzić z wami czas. Warsztaty sadzenia nowalijek, malowanie po kamieniach, wyklejanie plasteliną łąki kwietnej, lepienie z gliny, a może wiosenne rozgrywki na świeżym powietrzu – każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.  

    Wspólną warsztatową zabawę możecie zaplanować również w domu, np. przygotowując wraz z dziećmi sałatkę z nowalijek. Już, natychmiast, bo sezon na nowalijki jest wyjątkowo krótki. Kto własnymi rękami wybierze produkty na straganie, umyje je, pokroi i wrzuci do miski, ten potem z apetytem schrupie i poprosi o dokładkę. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź