6 propozycji na rozrywkę dla dzieci we Wrocławiu
Spis treści:
Weekend z dzieckiem Wrocław – dlaczego warto?
Stolica Dolnego Śląska jest miejscem nastawionym na rodzinne spędzanie czasu. Wrocław, który w 2016 roku otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, to miasto, w którym łatwo o interaktywne muzea, parki rozrywki i ciekawe, tematyczne wędrówki.
Jedną z największych atrakcji są krasnale. Wejście do ich krainy znajduje się nieopodal słynnych kamieniczek Jaś i Małgosia. Ale ponieważ miasto przypadło skrzatom do gustu – rozproszyły się na całym jego terenie. Pierwsze krasnale w przestrzeni publicznej pojawiły się już w latach 80., ale miejska legenda głosi, że zamieszkiwały teren Dolnego Śląska jeszcze przed przybyciem ludzi.
Spacerując ulicami Wrocławia, można spotkać ponad 250 krasnali. Każdy ma swoje imię i funkcję. Niejednokrotnie skrzaty upamiętniają jakieś ważne wydarzenie albo informują o historycznym przeznaczeniu miejsca. Większość z ich kryjówek naniesiona jest na mapę miasta, którą można odebrać w punkcie informacji turystycznej. Podpowiedzią podczas wędrówek w poszukiwaniu skrzatów może być także specjalna aplikacja.
Polecamy
Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicę?
Planując rodzinne wakacje, warto wybrać najlepszą ofertę, tak by w pełni móc rozkoszować się urlopem. Gdzie najlepiej jechać z dzieckiem na wakacje za granicę i kiedy po raz pierwszy wybrać się na taką wyprawę?
Ciekawe miejsca dla dzieci – Wrocław i okolice
Spacery śladami wrocławskich krasnali to zdecydowanie pomysł dla dzieci. Jednak na liście wrocławskich must-see ciekawych miejsc i obiektów jest o wiele więcej. Podpowiadamy!
ZOO we Wrocławiu
To jedna z największych atrakcji dla dzieci (i nie tylko) we Wrocławiu. Obchodziła ona ostatnio swoje 150. urodziny. Ogród zoologiczny znany jest z prowadzonego przez jego byłych dyrektorów, państwa Gucwińskich, programu „Z kamerą wśród zwierząt”. Obiekt jest jednak wciąż poddawany modernizacjom i rozbudowywany. Obecnie mieszka w nim 10 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków. Jeśli chodzi o bioróżnorodność, to trzeci wynik na świecie!
W 2014 roku na terenie ZOO otwarto Afrykarium, gdzie prezentowanych jest 5 różnych ekosystemów (Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów oraz dżungla nad rzeką Kongo). Spotkać tam można między innymi pingwiny, żółwie, hipopotamy, krokodyle, nosorożce, płaszczki i orkę. Nowoczesna infrastruktura zapewnia zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych.
Planując weekend z dzieckiem we Wrocławiu, warto wziąć zoo pod uwagę, jednak mając świadomość, że na pobyt na terenie ogrodu zoologicznego spokojnie można przeznaczyć cały dzień.
Hala Stulecia i Fontanna Multimedialna
Wybudowany specjalnie na potrzeby Wystawy Stulecia budynek na stałe wpisany jest w panoramę miasta. W 2006 roku trafił na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Cały kompleks położony jest w pobliżu Parku Szczytnickiego (Hala Stulecia z charakterystyczną kopułą, Pergola oraz Pawilon Czterech Kultur).
Hala Stulecia i atrakcje jej kompleksu to bardzo ciekawe miejsca dla dzieci. Jedną z największych atrakcji w Hali jest Centrum Poznawcze, kompleksowo i ciekawie prezentujące historię jej powstania. Można tam zobaczyć wiele wystaw. Do niedawna działało tam także kino Gigant, swego czasu dysponujące największym ekranem kinowym na świecie. Warto dodać, że Hala Stulecia słynie z niezwykłej akustyki, dlatego odbywają się w niej koncerty, spektakle i ceremonie.
Na placu przed Halą Stulecia znajduje się słynna Fontanna Multimedialna. Oprócz gry świateł, wodne widowiska urozmaicane są pokazami pirotechnicznymi i laserowymi, a nierzadko także hologramami.
Rejs statkiem
Niebanalnym sposobem na Wrocław i zwiedzanie z dziećmi jest podziwianie panoramy miasta i poznawanie jego historii z perspektywy wody. Punkty, z których odpływają statki wycieczkowe, rozlokowane są blisko najważniejszych turystycznych punktów we Wrocławiu. Klimatyczne rejsy po Odrze to okazja nie tylko do oglądania architektury miasta, ale i podziwiania mostów. Wrocław ma ich aż 101. W sezonie na amatorów nocnych przygód czekają także wieczorne wycieczki. Jakie fajne miejsca dla dzieci we Wrocławiu można zobaczyć, płynąc statkiem? Na pewno Halę Targową i mosty Starego Miasta. Oprócz tego między innymi Uniwersytet Wrocławski, wrocławską ASP i znane mosty: Grunwaldzki oraz Tumski, na którym jeszcze nie tak dawno wisiały kłódki zakochanych.
Ogród japoński
Zwiedzanie z dziećmi warto rozpocząć lub zakończyć klimatycznym spacerem. Idealnym do tego miejscem jest Ogród japoński. Powstał w 1913 roku w Parku Szczytnickim i był elementem części wielkiej Wystawy Stulecia. Pomysłodawcą ogrodu był urodzony na Zamku Książ w Wałbrzychu hrabia Friedrich von Hochberg. Przygotowany pod czujnym okiem japońskiego ogrodnika Mankichiego Araiego ogród stanowił jeden z najpiękniejszych elementów całej wystawy.
Wchodząc na jego teren, można poczuć się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zobaczymy tu ozdobne bramy, charakterystyczne dla tego rejonu świata zabudowania i egzotyczną roślinność. Bilety wstępu są stosunkowo tanie, dlatego warto umieścić Ogród japoński na swojej liście, planując atrakcje dla dzieci we Wrocławiu.
GoJump – Park Trampolin
Chcąc znaleźć fajne miejsca dla dzieci, warto poszukać także czegoś „pod dachem”. Jedną z takich krytych atrakcji jest niewątpliwie GoJump – największy park trampolin w Polsce. Liczący 3500 m² obiekt oprócz areny głównej (750 m² trampolin) posiada strefę wrzutów do kosza, basen z gąbkami i poduchę pneumatyczną. Działa także strefa akrobatyczno-cyrkowa i skocznia dla miłośników rolek, rowerów i hulajnóg. Z atrakcji mogą korzystać maluchy już od 4. roku życia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić GoJump, planując weekend z dzieckiem poniżej 4. roku życia. Dla maluszków bowiem dostępna jest również specjalna strefa.
Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek mieści się przy pl. Teatralnym. Budynek powstał w miejscu XVIII-wiecznej resursy kupieckiej, znanej też jako wrocławski Zwinger, czyli Międzymurze. Położony był bowiem w przestrzeni między dwoma pierścieniami miejskich murów obronnych. Od 2012 roku Wrocławski Teatr Lalek kierowany jest przez polsko-czeski zespół dyrektorski. W repertuarze teatru dominują współczesne teksty, poruszające tematy trudne, lecz bliskie głównemu odbiorcy – młodemu widzowi. To choćby „Czarodziejski flet” Mozarta czy szekspirowski „Sen nocy letniej”. Nie brakuje jednak także klasycznych historii opartych na znanych baśniach. Na afiszu jest więc między innymi „Calineczka”.