chłopiec trący bolące oko Sprawdź, czym jest alergiczne zapalenie spojówek u dzieci / Grafika wygenerowana przez AI

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Swędzenie i łzawienie oczu i powiek, zaczerwienienie spojówek, pieczenie, a czasem obrzęk – oto typowe objawy alergicznego zapalenia spojówek u dzieci. Jest to stosunkowo częsta przypadłość, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej. Przeczytaj, aby świadomie podejść do tej dolegliwości, jeśli dotknie ona również Twoją pociechę.

Spis treści:

Co to jest alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek to reakcja organizmu na kontakt z alergenami, na które dana osoba jest nadwrażliwa. Najczęściej wywołują je pyłki roślin, a także sierść, kurz oraz pleśń – w zależności od tego, na co jest się uczulonym.

Ta dolegliwość dotyka nawet 20% dzieci, szczególnie w okresie od późnego dzieciństwa do czasu dojrzewania i jest najczęstszą chorobą oczną, z którą rodzice zgłaszają się do pediatrów.

Jakie są objawy zapalenia spojówek u dzieci?

Objawy zapalenia spojówek u dzieci mogą być zróżnicowane. Są zależne od tego co wywołało tę dolegliwość. Gdy w grę wchodzi alergiczne zapalenie spojówek, najczęściej pojawiają się:

  • swędzenie obojga oczu;
  • ich intensywne łzawienie;
  • obrzęk spojówek;
  • zaschnięta wydzielina na brzegach powiek, która pojawia się po nocy.

Charakterystyczne może być też zaczerwienienie oczu – jest ono najczęściej wynikiem ich pocierania w celu ukojenia świądu i ogólnego podrażnienia.

Co ważne, objawom alergicznego zapalenia spojówek u dzieci towarzyszą inne symptomy typowe dla uczulenia, a zatem np. katar sienny, kichanie czy uczucie zatkania nosa.

Czy wiesz, że… zapalenie spojówek u dzieci może mieć różne przyczyny. Poza kontaktem z alergenami mogą je wywołać bakterie (ok. 50% przypadków ostrego zapalenia ma właśnie takie podłoże), wirusy czy obecność ciała obcego. W takich sytuacjach objawy będą inne – mogą pojawić się np. wydzielina ropna, uczucie „piasku pod powiekami” czy nadwrażliwość na światło.

 

https://hellomama.pl/maluch-1-3-lata/alergia-u-dzieci/

Czy zapalenie spojówek u dzieci jest zaraźliwe?

Zapalenie spojówek u dzieci może być zaraźliwe, jeżeli zostało wywołane przez bakterie lub wirusy. Szczególnie zaraźliwe są infekcje, których „winowajcą” są adenowirusy. Okres, w którym choroba może się przenieść, wynosi nawet 10-14 dni od wystąpienia objawów!

W takich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby:

  • maluch często mył ręce – zwłaszcza po tym, jak dotykał zainfekowanego oka;
  • często dezynfekować przedmioty, z którymi ma kontakt dziecko, np. telefon, okulary, ręczniki, klamki drzwi itp.

Jeśli natomiast problemem jest alergiczne zapalenie spojówek – nie ma obaw o to, że choroba przeniesie się na inną osobę. Jest ona bowiem reakcją na kontakt konkretnej osoby z substancją, na którą wykazuje ona nadwrażliwość.

Ile trwa alergiczne zapalenie spojówek u dzieci?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak długo potrwa alergiczne zapalenie spojówek. Kluczową kwestią jest ekspozycja na czynnik, który je wywołuje. Tak długo, jak dziecko będzie narażone na kontakt z nim, mogą występować uporczywe i przykre objawy.

Jeżeli zatem przyczyną wystąpienia zapalenia spojówek jest np. pylenie określonych roślin, aby zniwelować jego objawy, należy wdrożyć leczenie objawowe i kontynuować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Może ono potrwać aż do zakończenia okresu pylenia.

https://hellomama.pl/maluch-1-3-lata/alergia-na-slonce-u-dzieci/

Jak leczy się alergiczne zapalenie spojówek u dzieci?

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek polega przede wszystkim na ograniczeniu ekspozycji na substancję uczulającą. To pierwszy krok do przywrócenia komfortu oczom. Dlatego też, jeśli wystąpi ta dolegliwość, warto przede wszystkim wykonać badania u alergologa – tak, aby określić, na jakie substancje dziecko ma nadwrażliwość.

Pamiętaj też, że przy alergiach często występują reakcje krzyżowe. Oznacza to, że np. nadwrażliwość na pyłki brzozy może się łączyć a uczuleniem na określone pokarmy – jabłka czy marchew.

Poza tym leczenie alergicznego zapalenia spojówek może obejmować:

  • zakrapianie oczu środkami nawilżającymi, np. sztucznymi łzami lub solą fizjologiczną, które pomagają „fizycznie” wypłukać alergeny z worka spojówkowego;
  • stosowanie kropli do oczu na alergiczne zapalenie spojówek, np. z ketotifenem czy kromoglikanem;
  • podawanie leków przeciwhistaminownych, zazwyczaj antagonistów receptora H1 drugiej generacji – są to preparaty zawierające m.in. cetyryzynę czy loratadynę i ich pochodne.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić miejscowe lub podanie glikokortykosteroidów. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami i tylko przez wskazany okres.

Domowe sposoby na alergiczne zapalenie spojówek u dzieci – jak sobie radzić?

Co zrobić, kiedy u dziecka wystąpiło alergiczne zapalenie spojówek? Podstawą jest unikanie kontaktu z alergenami, które wywołują podrażnienia. Najczęściej problemem są te, które unoszą się w powietrzu. Dlatego warto:

  • unikać długich spacerów w ciepłe, suche i gorące dni, jeśli dziecko ma alergie na pyłki; w okresie pylenia na przechadzki warto wychodzić np. tuż po deszczu, gdy stężenie substancji uczulających jest najmniejsze;
  • zainwestować w oczyszczacz powietrza z dobrej jakości filtrami HEPA – tak, aby zadbać o zdrowy klimat w domu;
  • unikać długiego wietrzenia pomieszczeń w okresie wysokiego stężenia alergenów w powietrza;
  • regularnie wymieniać pościel oraz inne tekstylia, aby uniknąć ekspozycji na kurz oraz roztocza.

W sytuacji, gdy domowe sposoby na alergiczne zapalenie spojówek nie przynoszą efekty, nie wahaj się – skonsultuj się z pediatrą, alergologiem lub okulistą. Specjalista zaleci odpowiednie leczenie, które przyniesie dziecku szybką ulgę.

Źródła:

  1. Bogacka E., Groblewska A. (2009). Zapalenia spojówek – alergia czy zespół suchego oka? Postępy Dermatologii i Alergologii, 26(5), 372-374.
  2. Mahoney M.J., Bekibele R., Notermann S.L., Reuter T.G., Borman-Shoap E.C. (2023). Zapalenie spojówek u dzieci: objawy kliniczne, diagnostyka i leczenie. Children, 10, 808. Tłumaczenie: Sieniawska P., komentarz: Hautz W.
  3. Wong I.B.Y., Nischal K.K. (2013). Postępowanie u dzieci z zapalnymi chorobami powierzchni oka i powiek. Okulistyka po Dyplomie, 3(1), 5-17.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź