Jakie kremy na zimę dla dzieci stosować?
Spis treści:
Czy kupić dziecku krem na zimę?
W pierwszych dwóch latach życia skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Podatna jest na działanie drażniących składników kosmetyków, na środki chemiczne i czynniki atmosferyczne. Funkcje ochronne skóry kształtują się do drugiego roku życia, dlatego odpowiednia i regularna pielęgnacja skóry twarzy odgrywa ważną rolę. Oprócz produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji i higieny należy stosować kosmetyki dedykowane konkretnej porze roku. Wiosną i latem wybieramy krem z filtrem, a w chłodne i mroźne dni – kremy na zimę dla dzieci.
– Zimą wrażliwa skóra dziecka narażona jest na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak: śnieg, mróz, wiatr, smog, a także promieniowanie UV. W związku z powyższym kosmetyki, a w szczególności kremy, powinny być tak dobrane, by chroniły skórę dziecka przed ich wpływem. Dobrze dobrany krem ochronny to jednak nie wszystko. Należy także pamiętać, by nałożyć go 10-15 minut przed wyjściem z domu. Krem powinien posiadać adnotację, że przeznaczony jest dla dzieci – niektóre z nich są rekomendowane już od pierwszego dnia życia – mówi prof. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP/CSK MSWiA w Warszawie.
Jaki krem do twarzy na zimę dla niemowląt?
By krem ochronny do twarzy dla niemowląt był skuteczny zimą, powinien spełniać kilka warunków. Przed zakupem należy dokładnie przeanalizować jego skład.
Dobry krem dla dziecka to ten o jak najkrótszym i jak najprostszym składzie. Ważne jest, by nie był to krem nawilżający, a natłuszczający. Tłusty krem tworzy na twarzy ochronną i trwałą powłokę, która chroni delikatną skórę przed mrozem i wiatrem. Krem ochronny na zimę można stosować już u noworodków, nie trzeba czekać, aż dziecko skończy pół roku, tak jak w przypadku kosmetyków z filtrem.
Jak wybrać krem na wiatr i mróz dla dzieci?
Podstawowym składnikiem kremów do twarzy jest woda, dzięki której krem ma lżejszą konsystencję i jest łatwiejszy w aplikacji. Jednak kiedy na zewnątrz jest ujemna temperatura, z kremu z dużą zawartością wody lepiej zrezygnować. Najlepiej wybierać te, które nie zawierają jej wcale. Woda, która będzie znajdowała się na pierwszym miejscu w składzie, nie da rady odparować, co może przyczynić się do powstania zaczerwienień i odmrożeń na delikatnej skórze twarzy dziecka.
Dobrze, by krem dla niemowląt na zimę zawierał filtr SPF, który jednocześnie chroni przed zimnem i promieniami słonecznymi. Najlepiej wybierać te z filtrem mineralnym, bo filtry chemiczne nie są odpowiednie dla niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia.
Jakich składników w kremie na zimę dla dzieci powinniśmy unikać?
- wody,
- parabenów,
- silikonów,
- parafiny,
- konserwantów,
- glikolu propylenowego.
Konserwanty mogą powodować alergie i podrażnienia, a niektóre z nich zaburzają prawidłową pracę gruczołów łojowych. Glikol propylenowy mocno wysusza skórę i posiada silne działanie alergizujące.
– Kremy dla dzieci nie powinny zawierać substancji drażniących – parabenów czy alkoholi, alergizujących substancji zapachowych. W ich składzie nie powinno być wody, dzięki czemu mają tłustą konsystencję i stanowią mocną barierę ochronną. Często wzbogacone są alantoiną, witaminą E, masłem shea, olejem ze słodkich migdałów, wyciągami z kokosa, nagietka, słonecznika czy awokado. Bardzo istotne jest, zwłaszcza w przypadku wyjazdu w góry, by krem zawierał filtr UV – dodaje ekspertka.
Polecamy
Zimowe aktywności z dzieckiem: bezpieczne zabawy, atrakcje i wzmocnienie odporności
Zima jest po to, żeby było zimno. Czasem jednak naprawdę przesadza i funduje nam temperatury grubo poniżej akceptowalnych. Jak chronić dzieci przed silnym mrozem? Jak ubrać dziecko na zimowy spacer? Oto krótki poradnik przetrwania.
Najlepsze kremy ochronne dla dzieci
Najlepszy krem na mróz dla niemowląt to ten, który zawiera w składzie proste, naturalne i cenne składniki. Do tych w pełni bezpiecznych należą np. naturalne oleje i witaminy A i E, które nawilżają, odżywiają i natłuszczają skórę. Krem na mróz dla dzieci można zastąpić tańszą maścią dostępną w każdej aptece, np. maścią z alantoiną, maścią rumiankową, nagietkową lub wazeliną. Ważny jest nie tylko skład kremu, ale i jego prawidłowa aplikacja.
- Przed nałożeniem kremu dokładnie myjemy ręce.
- Krem nakładamy minimum 15 minut przed spacerem, tak by zdążył się wchłonąć. Aplikujemy go przed każdym wyjściem, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury.
- Krem nakładamy na twarz, usta, szyję i dłonie.
- Krem wklepujemy opuszkami palców, nie wcieramy mocno.
- Po powrocie ze spaceru pozostałości kremu zmywamy. Tłusty krem szybko chłonie zanieczyszczenia z zewnątrz.
Jeśli po spacerze na skórze twarzy dziecka pojawią się czerwone i zimne plamy, nie trzemy skóry, by nie doprowadzić do popękania naczynek krwionośnych. Wystarczy ogrzać policzki ciepłymi dłońmi.