Krem na jesień dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Codzienna pielęgnacja skóry dziecka obejmuje stosowanie kremu ochronnego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb dziecka i aktualnych warunków pogodowych. Oznacza to, że innego kosmetyku należy używać w sezonie wiosenno-letnim, a innego w jesienno-zimowym. Wybierając krem na jesień dla dziecka, warto pamiętać, że jego skóra jest cienka, delikatna i wrażliwa, a co za tym idzie – podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Na co zwrócić uwagę, kupując krem dla swojej pociechy na niepogodę?

Spis treści:

Jesienna pielęgnacja skóry dziecka

Skóra dziecka jest cienka i delikatna, a przez to również wrażliwa i podatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych. To, co na nas nie ma wpływu, może podrażnić skórę naszej pociechy, która jest aż pięć razy cieńsza od naszej! Dodatkowo nie ma ona zbyt dużych zdolności do termoregulacji, co wpływa na sposób ubierania malucha w chłodne dni. 

Najważniejszym elementem w pielęgnacji skóry dziecka w sezonie jesiennym jest nawilżanie. Niestety po falach upałów rodzice już nie przykładają tak dużej uwagi do tej kwestii, myśląc, że jeśli dziecko nie jest narażone na duże temperatury, to częste nawilżanie nie jest konieczne. Nic bardziej mylnego – jesień to czas dużych wahań temperatur i początek sezonu grzewczego, który skutecznie przesusza i odwadnia skórę malucha. Dlatego też niezbędne jest jej regularne nawilżanie od zewnątrz (najlepiej codzienne, a absolutne minimum to po każdej kąpieli) i od wewnątrz. 

Podczas jesiennych spacerów z dzieckiem nie powinniśmy zapominać o kremie z SPF, który należy stosować przez cały rok. Warto zwrócić uwagę na to, by chronił on nie tylko przed UVB, ale również UVA, które szkodzi nawet w pochmurne zimowe dni i negatywnie wpływa na skórę. Przy wyborze takiego kremu dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, by zawierał on filtry naturalne, a nie chemiczne, które mogą być szkodliwe dla skóry naszej pociechy.

Jaki krem na jesień dla dziecka wybrać?

Przy wyborze kremu na jesień dla dziecka warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na skład, który powinien być dostosowany do skóry naszej pociechy oraz aktualnych warunków atmosferycznych. Czytanie składów kosmetyków dla dzieci to nie lada wyzwanie. Niemniej jednak z roku na rok zmienia się nasza wiedza w tym zakresie i coraz świadomiej podejmujemy decyzje zakupowe. Skład kremu dla dziecka powinien być naturalny, a sam kosmetyk powinien być hipoalergiczny i  przebadany dermatologicznie. Chociaż może wydawać się to nieco zaskakujące, to jednak w składzie kremu na jesień dla dziecka nie ma miejsca na… wodę. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem niskich temperatur mogłaby ona najzwyczajniej w świecie zmarznąć na twarzy dziecka, co jest równoznaczne z podrażnieniem jego skóry. Co natomiast powinno się w nim znaleźć? 

Najważniejszym składnikiem w kremie na jesień dla dziecka są oczywiście lipidy, czyli tłuszcze, które zapewniają odpowiednią ochronę skóry naszej pociechy. Świetnie sprawdzą się tu masła, np. shea czy kakaowe, a także oleje, np. winogronowy czy kokosowy. W niektórych kremach dla dzieci jako tłuszczów używa się parafiny i wazeliny, które budzą skrajne emocje i mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Oprócz tego w tego typu kosmetyku powinny znaleźć się filtry przeciwsłoneczne (mineralne, a nie chemicznie) oraz składniki pielęgnacyjne, takie jak witamina A i E, wyciąg z awokado czy ekstrakt z nagietka. 

Krem na wiatr dla dziecka

Jesień bywa kapryśna, dlatego warto przygotować skórę dziecka na najbardziej nieprzewidywalne warunki pogodowe na czele z wiatrem i mrozem. W tym celu należy stosować odpowiedni krem ochrony, który na pierwszym miejscu w swoim składzie powinien mieć fazę tłuszczową. Dodatkowo kosmetyk ten powinien zostawiać na skórze malucha warstwę okluzyjno-ochronną. Najlepiej kupić kosmetyk stworzony specjalnie z myślą dziecku – stosowanie kremu dla dorosłych u pociechy jest niezbyt dobrym pomysłem, ponieważ jej skóra jest znacznie cieńsza i delikatniejsza od naszej.

Kosmetyki dla noworodka – jakie wybrać i stosować?

Polecamy

Kosmetyki dla noworodka – jakie wybrać i stosować?

Delikatna skóra noworodka potrzebuje troski i właściwej pielęgnacji. Kosmetyki dla dzieci od pierwszego dnia życia powinny być wolne od zbędnych substancji, które mogłyby działać uczulająco i podrażniająco. Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka wybrać?

Czytaj

Czym smarować skórę dziecka jesienią?

W jesiennej pielęgnacji skóry dziecka nie może zabraknąć odpowiedniego kremu, który będzie ją intensywnie nawilżać i ochraniać – zarówno przed niskimi temperaturami, jak i przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. 

Warto pamiętać, że należy dbać nie tylko o skórę odsłoniętych partii ciała dziecka, czyli rąk i twarzy, ale również o całe ciało. Codziennie należy je nawilżać odpowiednim kosmetykiem, najlepiej dermokosmetykiem przeznaczonym dla dzieci. Jeśli jednak nie chcemy z jakichś powodów codziennie smarować skóry dziecka, to powinniśmy robić to obowiązkowo po każdej kąpieli. Sprawdzi się do tego balsam do ciała dla dziecka, który w swoim składzie nie może zawierać sztucznych substancji zapachowych. Powinien on za to skutecznie chronić, nawilżać, a także łagodzić podrażnienia.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź