Suchy kaszel u dziecka – przyczyny i leczenie Suchy kaszel u dziecka – przyczyny i leczenie/ iStock

Suchy kaszel u dziecka – przyczyny i leczenie

Choć suchy kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu dziecka, ułatwiającym oczyszczanie dróg oddechowych, potrafi też skutecznie uprzykrzyć życie w ciągu dnia i w nocy. Jak złagodzić uciążliwą dolegliwość?

Spis treści:

Skąd się bierze suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel u dziecka nie zawsze jest symptomem choroby. Nawet zdrowy chłopiec czy dziewczynka może zakasłać kilkakrotnie w ciągu doby, a czasami nawet w nocy (ze statystyk wynika, że dotyczy to 5 proc. dzieci, u których nie stwierdzono żadnego schorzenia).

Zazwyczaj jednak suchy męczący kaszel u dziecka pojawia się w początkowej fazie rozwijającej się infekcji dróg oddechowych, wirusowej lub bakteryjnej. Zwykle towarzyszy mu wówczas uczucie suchości i drapania w gardle, niekiedy także katar czy wysypka skórna. Dziecko nie odkrztusza natomiast gęstej i lepkiej wydzieliny zwanej flegmą, co jest charakterystycznym objawem kaszlu mokrego.

Suchy kaszel może mieć charakter poinfekcyjny będący konsekwencją uszkodzenia nabłonka dróg oddechowych, co powoduje nadreaktywność oskrzeli. Niekiedy utrzymuje się nawet kilka tygodni po przejściu zapalenia oskrzeli czy grypy. Jego napady często wywołuje zmiana temperatury otoczenia (zwłaszcza nagłe ochłodzenie), wysiłek fizyczny czy emocje.

Najczęstsze przyczyny suchego kaszlu

Dolegliwość może mieć inne przyczyny. Suchy kaszel u dziecka bywa symptomem alergii. Sygnalizują ją inne współistniejące objawy – wodnisty katar, łzawienie oczu i wysypka na skórze.

Długotrwały i nawracający suchy kaszel zwiastuje także astmę oskrzelową. Dziecko często ma wówczas świszczący oddech, skarży się na duszność oraz uczucie ściskania w klatce piersiowej. Problemy nasilają się nad ranem, po jedzeniu lub wysiłku fizycznym oraz na skutek kontaktu z alergenami, np. kurzem czy pyłkami roślin.

Szczególnie uciążliwy jest suchy kaszel u dziecka w nocy, nasilający się w pozycji leżącej. Może być on oznaką refluksu żołądkowo-przełykowego. Problem dotyka nawet niemowlaków; oprócz kaszlu mogą pojawić się wymioty oraz częste ulewanie.

Co może oznaczać suchy kaszel u dziecka

Niekiedy dzieci same prowokują problemy – suchy kaszel bywa także sygnałem obecności ciała obcego. Często zdarza się bowiem, że młody człowiek połyka zbyt duże kawałki jedzenia albo nawet zabawki – maluchy lubią brać do buzi wszystko, co wpadnie im w ręce.

Suchy kaszel może być również konsekwencją zbyt niskiego poziomu wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. Czasem ma także podłoże psychiczne i jest reakcją na stresujące sytuacje, np. wyjście do przedszkola czy klasówkę w szkole.

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Polecamy

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel u dzieci bywa niepokojący. Rodzice często nie mają pewności, czy kaszel jest suchy czy mokry, dlatego nie wiedzą, jak pomóc dziecku. Kiedy kaszel jest powodem do niepokoju i powinniśmy odwiedzić lekarza? Czy domowe sposoby na kaszel wystarczą? Sprawdź, co robić, gdy dziecko ma kaszel i czy stosowanie inhalacji, słynnego syropu z cebuli i nawilżanie pomieszczeń mają sens.

Czytaj

Jak leczyć suchy kaszel u dziecka

Suchy kaszel u dziecka nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Do specjalisty należy się udać, gdy dolegliwość staje się męcząca, długo nie ustępuje albo się nasila, a także gdy towarzyszy jej na przykład wysoka gorączka. Nie należy bagatelizować kaszlu u noworodków i dzieci, które nie ukończyły trzeciego roku życia. Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy młody człowiek zmaga się z napadami męczącego kaszlu nad ranem lub po wysiłku, zwłaszcza jeśli w rodzinie są chorzy na astmę.

Co na suchy męczący kaszel u dziecka w ciągu dnia

Co na suchy, męczący kaszel u dziecka zalecają specjaliści? Istnieje dużo syropów i leków o działaniu powlekającym oraz łagodzącym, pozwalających ograniczyć drapanie w gardle i hamujących uciążliwy odruch. Należy je jednak stosować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Warto też zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Napady suchego kaszlu łagodzi nebulizacja solą fizjologiczną – nawilża głębsze partie dróg oddechowych.

Suchy kaszel u dziecka w nocy – jak pomóc

Suchy kaszel w nocy jest szczególnie uciążliwy, gdyż utrudnia dziecku zaśnięcie i powoduje wybudzenia. Jak złagodzić dolegliwość? Przed pójściem do łóżka warto przeprowadzić nebulizację nawilżającą i oczyszczającą drogi oddechowe.

Należy przewietrzyć sypialnię i zadbać, by panowała w niej optymalna wilgotność. Napady suchego kaszlu wyhamuje wypite przed snem ciepłe mleko z miodem i masłem. Taki napój nie tylko rozgrzewa, ale także działa antyseptycznie i skutecznie chroni błonę śluzową gardła.

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka

Na szczęście istnieją też domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka. Skuteczne okazują się inhalacje, czyli wdychanie oparów gorącej wody, do której dodaje się kilka kropli olejku eukaliptusowego, anyżowego, majerankowego, sosnowego lub miętowego.

Warto wykorzystać popularne produkty, choćby siemię lniane. Już starożytni medycy zalecali swoim pacjentom stosowanie nasion lnu w łagodzeniu suchego kaszlu. Łyżkę siemienia należy zalać szklanką wody i gotować około 10 minut. Następnie dodajemy łyżkę miodu. Tak przygotowaną miksturę podajemy dziecku dwa razy dziennie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź