Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem – wspomagaj rozwój swojej pociechy Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem – wspomagaj rozwój swojej pociechy/ Zdjęcie: iStock

Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem – wspomagaj rozwój swojej pociechy

Dzięki zabawom z 3-miesięcznym dzieckiem pomagasz maluchowi zdobywać nowe umiejętności w wielu różnych obszarach. Przyczyniasz się do jego rozwoju motorycznego, kształtowania zdolności komunikacji oraz pomagasz mu w poznawaniu otaczającego go świata. Wzmacniasz również więź ze swoją pociechą. Nie masz pomysłów na aktywności, które możesz wykonywać z dzieckiem? W tym artykule prezentujemy pomysły na to, jak się bawić z 3-miesięcznym niemowlakiem, żeby wspomagać jego rozwój.

Spis treści:

Rozwój niemowlęcia w drugim kwartale życia

U dziecka po ukończeniu trzeciego miesiąca życia wyraźnie można zauważyć zmiany związane z komunikacją oraz wyrażaniem emocji. W drugim kwartale życia niemowlęcia na pewno dostrzeżesz też spore zmiany w zdolnościach motorycznych swojego malucha.

Jakie umiejętności nabywają zazwyczaj maluchy w wieku od trzech do czterech miesięcy? Są to cechy:

  • społeczne i emocjonalne – niemowlę uśmiecha się do ludzi, naśladuje niektóre ruchy lub wyrazy twarzy opiekuna; 3-miesięczne dziecko uwielbia zabawy i może płakać, gdy je przerywasz;
  • związane z komunikacją – maluch potrafi gaworzyć, płacze na różne sposoby w zależności od rodzaju swojej potrzeby (dzięki temu rodzice potrafią często rozpoznać np. czy dziecko jest głodne czy śpiące);
  • poznawcze – u 3-miesięcznego niemowlaka poprawia się koordynacja oko-ręka i maluch powoli nabywa umiejętność sięgania po widziane przedmioty, umie także śledzić wzrokiem poruszające się obiekty oraz posiada zdolność rozpoznawania znajomych twarzy i przedmiotów z większej odległości;
  • związane z rozwojem fizycznym i motorycznym – dziecko potrafi trzymać główkę bez podparcia, może też mieć już umiejętność przekręcania się z pozycji na brzuszku do ułożenia na plecach; część niemowląt w tym wieku podczas leżenia na brzuchu zaczyna podpierać się na przedramionach; maluchy próbują również swoich sił w chwytaniu przedmiotów przy pomocy całych dłoni.

Jak stymulować rozwój 3-miesięcznego dziecka?

Najlepszym sposobem na stymulowanie rozwoju malucha jest nauka przez zabawę. Od urodzenia niemowlęta wykorzystują tego rodzaju aktywności do poznawania otaczającego ich świata i nabywania nowych, charakterystycznych dla danego okresu życia umiejętności.

Ćwiczenia z 3-miesięcznym dzieckiem pomagają w nawiązywaniu więzi z rodzicami oraz nabywaniu zdolności związanych z życiem w społeczeństwie. Przyczyniają się także do kształtowania umiejętności mowy u malucha oraz wspierają jego rozwój motoryczny.

Top zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem

Do rozpoczęcia rozwijającej zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem nie potrzeba wiele – wystarczy twoja obecność, zaangażowanie i przedmioty, które masz już w domu.

Nauka celowania

Na początku przygotuj domowej roboty zabawkę: niewielkie, lekkie przedmioty (np. kolorowe piłeczki, lekko napompowane baloniki, malutkie pluszaki, papierowe kółeczka) zawieś na sznureczkach albo wstążkach. Sznurki przyczep do patyczka lub wieszaka w taki sposób, żeby wybrane przedmioty z niego zwisały. Umieść zabawkę nad niemowlakiem, żeby mogło uderzać w obiekty rączkami lub w nie kopać. Z czasem zauważysz, że maluch zacznie sięgać po przedmioty i zdobędzie umiejętność ich chwytania.

Masaż niemowlaka

Delikatne masowanie ciała 3-miesięcznego niemowlaka stymuluje u niego zmysł dotyku. Podobne działanie mają inne zabawy, takie jak łaskotanie malucha palcami i za pomocą wybranych przedmiotów o różnych teksturach.

Zabawa w pozycji na brzuszku

Dziecko w wieku trzech miesięcy warto przyzwyczajać do leżenia na brzuszku. Najlepiej kłaść je w tej pozycji kilka razy dziennie na krótki (stopniowo wydłużany) czas. Warto też, żeby niemowlę w tej pozycji ćwiczyło przytrzymywanie uniesionej główki. W tym celu możemy pokazywać dziecku interesujące je zabawki, umieszczając je nieco ponad jego linią wzroku.

Zabawy edukacyjne dla dzieci od 3 do 6 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem w drugim kwartale życia powinny stymulować rozwój jego zmysłów, zdolności do komunikacji oraz umiejętności związane z motoryką ciała.

Zabawa z dźwiękami

Dajmy 3-miesięcznemu maluchowi okazję do poznawania nowych dźwięków. Możemy wykorzystać do tego ponadczasową zabawkę – grzechotkę. Stwórzmy za pomocą tego instrumentu różnorodną muzykę. Z dzieckiem warto słuchać także nieco bardziej profesjonalnych utworów. Szczególnie polecana jest muzyka klasyczna, która działa na niemowlęta wyciszająco i uspokajająco.

Nauka chwytania

Zabawy z dźwiękami możemy połączyć z dziecięcym „aerobikiem”. Połóż malucha na plecach. Trzymając rączki niemowlaka, poruszaj nimi na różne strony w rytm muzyki. Ćwiczenie powtórz z nóżkami dziecka.

„Rozmowa” z niemowlakiem

Mówienie do dziecka jest jedną z czynności, które najlepiej wspomagają naukę komunikacji u 3-miesięcznego niemowlęcia. W ciągu dnia opowiadajmy maluchowi o tym, co robimy, nazywajmy znajdujące się dookoła nas przedmioty, czytajmy mu książeczki. Gdy dziecko zaczyna głużyć, odpowiadajmy na wydawane przez niego dźwięki (w jego „języku”). W ten sposób zachęcamy niemowlę do dalszej komunikacji i ćwiczenia aparatu mowy.

Źródła:

  1. National Institutes of Health (2019) Infant – newborn development, MedlinePlus.
  2. Queensland Government (2018) 7 ways play is beneficial for kids’ health, Queensland Health.
  3. Ellis D. Hendricks C. i wsp. (2014) Module Two Training Guide: Promoting Physical Activity for Infants and Toddlers in Early Childhood Settings, Alabama Department of Public Health.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź