Wyprawka dla noworodka – niezbędnik dla mamy i taty
Spis treści:
Wyprawka dla noworodka do szpitala - o czym powinnaś pamiętać?
By dobrze spakować wyprawkę dla noworodka przydatna będzie lista wszystkich koniecznych rzeczy. Warto sporządzić ją odpowiednio wcześniej, by było dość czasu na uzupełnienie ewentualnych braków, przepranie ubranek i uprasowanie ich. Zawartość torby do szpitala powinna znać nie tylko przyszła mama, ale także jej partner czy inna osoba, która będzie ją wspierać przy porodzie, by współpracować z położną, kiedy przyjdzie do ubierania maluszka i jego mamy.
Lista rzeczy dla noworodka powinna rozpoczynać się od dokumentów dotyczących porodu. Są one nawet ważniejsze od ubranek i innych dziecięcych akcesoriów, bo te każdy szpital ma w zapasie. Bez wszechstronnej wiedzy o przebiegu ciąży i zdrowiu mamy poród będzie obarczony ryzykiem powikłań. W osobnej teczce powinny być spakowane:
- Karta ciąży,
- Wyniki USG, szczególnie wynik ostatniego badania,
- Dokumenty potwierdzające grupę krwi i czynnik Rh wraz z przeciwciałami odpornościowymi,
- Wyniki badań w kierunku WR, HBS Ag, HCV, HIV wykonane w ostatnim trymestrze,
- Aktualna morfologia krwi i analiza moczu, a także wyniki posiewu wykonane po 35. tygodniu ciąży,
- Wyniki badań specjalistycznych, jeśli ciężarna ma jakieś choroby przewlekłe.
W czasie obowiązywania obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa szpitale mają dodatkowe wytyczne dotyczące obowiązkowych badań. Warto być z nimi na bieżąco.
Ubranka dla niemowlaka – ile tak naprawdę potrzebujesz?
By wyprawka dla noworodka była kompletna i dostosowana do naszych potrzeb, przygotowania warto rozpocząć od wizyty na stronie internetowej szpitala, w którym zamierzamy rodzić. Większość placówek zamieszcza wykazy niezbędnych rzeczy, które powinna mieć ze sobą rodząca. Warto też dowiedzieć się od położnej, jakie procedury obowiązują na oddziale i jak długo zostaje się w szpitalu. Pomoże to w ustaleniu ilości koniecznych ubranek. Jeśli poród i połóg przebiegną prawidłowo, mogą to być dwa – trzy dni. Jeśli odbędzie się przy pomocy cesarskiego cięcia, pobyt w szpitalu może wynieść pięć – sześć dni, jeszcze inaczej będzie, kiedy maluszek będzie miał poporodową żółtaczkę.
Wyprawka dla noworodka - lista niezbędnych rzeczy do szpitala
Bez względu na to czy będzie to wyprawka dla chłopca, czy wyprawka dla dziewczynki, do szpitalnej torby spakujmy ubranka w jak najmniejszym rozmiarze. Bywa, że podczas ostatniego badania USG lekarz zasugeruje jakiej wielkości jest dziecko, ale to tylko szacunki. Kiedy nie wiemy, jakiego malucha się spodziewać, można zaplanować ubranka w rozmiarach od 56 do 62 cm. Nawet jeśli będą odrobinę za obszerne, malcowi nie zrobi to różnicy. Najlepiej zabrać:
- 3-4 body z długim albo krótkim rękawem, w zależności od pory roku,
- 3-4 śpioszki lub pajacyki,
- Kilka kaftaników,
- 2 pary bezuciskowych skarpetek,
- Rękawiczki niedrapki,
- 2 cienkie czapeczki bez wiązania i jedna nieco cieplejsza,
- Kocyk,
- Śpiworek lub rożek,
- Ręcznik z kapturkiem,
- Kilka tetrowych lub flanelowych pieluch na podkłady i do otulania,
- Pieluszki jednorazowe szacując ich dobowe zużycie na 10-12 sztuk.
Szpitalny zestaw dla noworodka powinien zawierać niezbędne minimum ubrań. W domu powinniśmy jednak zostawić w ustalonym miejscu zapas ubranek, pieluszek i ręczników na wypadek, gdyby pobyt w szpitalu przedłużył się, albo maluszek potrzebował częstszego przebierania. Wiele położnych zwraca także uwagę na to, by wyprawka dla noworodka do szpitala nie zawierała rzeczy, w które maleństwo zostanie ubrane do wypisu. Chodzi o to, by eliminować rozprzestrzenianie się szpitalnych bakterii. Ubranka i nosidełko powinny być dostarczone w dniu wypisu w osobnej torbie.
Kosmetyki dla noworodka – lista
Na wielu oddziałach położniczych do dyspozycji maleńkich pacjentów są niektóre preparaty kosmetyczne, takie jak środki odkażające do pielęgnacji pępka czy maści do smarowania pupy. Dodatkowo do torby z wyprawką dla noworodka powinna być spakowana:
- Paczka nawilżanych chusteczek,
- Delikatny krem chroniący przed odparzeniami,
- Oliwka,
- Szczoteczka do włosów,
- Gaziki do przemywania oczu.
Akcesoria kosmetyczne dla noworodka powinny być przechowywane w osobnej kosmetyczce.
Jak praktycznie spakować wyprawkę dla dziecka?
Wyprawka do szpitala powinna zawierać nie tylko rzeczy dla dziecka, ale i dla mamy. Najlepiej zmieścić wszystko w jednej sporej torbie, którą łatwo będzie transportować z sali do sali. Zarówno dla personelu szpitala, jak i samej mamy wygodna będzie torba na kółkach.
Na dnie powinniśmy umieścić to, co będzie potrzebne później, a więc wszystkie rzeczy niezbędne na oddziale położniczym. Na górze ubrania i rzeczy potrzebne podczas przyjęcia do szpitala, samego porodu i obowiązkowo teczkę z kompletem dokumentów.
Wyprawka dla noworodka zimą - co będzie potrzebne dla maluszka?
Lista rzeczy, które powinny znaleźć się w szpitalnej torbie różni się w zależności od tego, czy rodzimy latem czy zimą. W ciepłe dni nie będą nam potrzebne grube śpiworki, ale zimą trzeba uwzględnić je w zestawie rzeczy niezbędnych do wypisu. Także do codziennego ubierania wykorzystamy latem body z krótszym rękawem, a nie mocno zabudowany z grubej bawełny. Inną grubość powinien mieć kocyk albo rożek, w który owiniemy maleństwo. Noworodek urodzony w zimie może dłużej potrzebować okrywania główki i zakładania dodatkowych skarpetek. Na pewno konieczne będzie ubranie go w śpiworek na czas transportu do domu. Najlepiej, aby ubrania do wyjścia ze szpitala oraz nosidełko były dostarczone przez bliskich w dniu wypisu z oddziału. Zestaw dla noworodka zimą powinien zawierać:
- body z długim rękawem,
- pajacyk,
- skarpetki,
- ciepłą czapkę,
- ciepły kombinezon,
- rękawiczki,
- kocyk.
W zimowych miesiącach może być konieczne nasmarowanie twarzyczki noworodka kremem na mróz. Delikatny naskórek jest nieodporny na skoki temperatury. Także latem konieczne jest zabezpieczenie odkrytych miejsc na ciele dziecka przy pomocy kremu przeciwsłonecznemu, by zapobiec oparzeniom.
Już po porodzie? Wyprawka dla noworodka do domu
Powiększenie rodziny jest zwykle pretekstem do gruntownego przemeblowania domu. Już kilka miesięcy wcześniej rodzice przygotowują miejsce na łóżeczko, przewijak i wszystkie akcesoria. A tych jest zaskakująco dużo. Dla malucha potrzebujemy:
- Zabudowany wózek z daszkiem uzupełniony w zimie o śpiworek,
- Fotelik samochodowy dopasowany do wagi,
- Przewijak,
- Wanienkę,
- Łóżeczko z materacem o odpowiedniej twardości,
- Pościel, nieprzemakalne pokrowce i podkłady jednorazowe,
- Kocyki, rożki i śpiworki do spania,
- Akcesoria do karmienia – butelki, podgrzewacze, laktator,
- Pieluszki jednorazowe i tetrowe (10 szt.), w zimie pieluchy flanelowe,
- Kosmetyki do pielęgnacji ciała i twarzy,
- Nożyczki z zaokrąglonymi końcami do obcinania paznokci,
- Delikatna szczoteczka do włosów,
- Termometr,
- Aspirator do nosa.
Ważne miejsce w domowej wyprawce noworodka zajmuje jego garderoba. Choć młodym rodzicom wydaje się to abstrakcyjne, ich maleństwo będzie błyskawicznie rosnąć. Lepiej więc nie robić ogromnych zapasów ubranek w rozmiarze 52 czy 56 cm, bo będą używane tylko przez kilka tygodni. Bierzmy też pod uwagę bardzo wdzięczny obyczaj dzielenia się maleńkimi ubrankami między rodzicami małych dzieci. Z pewnością i my dostaniemy sporo prawie nowych rzeczy. W podstawowym zestawie powinno się znaleźć:
- 6-8 sztuk body z długim rękawem,
- 6-8 sztuk body z krótkim rękawem,
- 4-5 par śpiochów,
- 4-5 lekkich pajacyków,
- 4-5 kaftaników,
- 2 sweterki albo bluzy,
- Bezuciskowe skarpetki,
- 2 pary rękawiczek niedrapków,
- Cienkie czapeczki.
Zimowe dziecko powinno mieć dodatkowo 3-4 pary ciepłych pajacyków, kombinezon, ciepłą czapkę i rękawiczki. Trzeba je okryć ciepłym kocem.
Wielu rodziców decyduje się też na zakupienie niani elektronicznej i urządzenia do monitorowania oddechu.