Wanienka dla dziecka – jaką wybrać?
Spis treści:
Wanienka dla dziecka – czy jest potrzebna
Wanienka dla niemowlaka to jedno z akcesoriów, bez którego trudno wyobrazić sobie wieczorną pielęgnację dziecka. Potrzebna będzie już w pierwszych dniach życia malucha, dlatego warto wybrać ją kilka tygodni przed terminem porodu. Początkowe próby zanurzenia noworodka w wodzie bywają trudne, jednak odpowiednio dobrana wanienka pomoże w oswojeniu dziecka z kąpielą.
Jaka wanienka dla dziecka będzie najlepsza
Wybierając wanienkę dla dziecka, należy uwzględnić wygodę dziecka i rodzica, a także zastanowić się nad miejscem, w którym będzie przechowywana. Jakie rodzaje wanienek dla maluchów znajdziemy na rynku?
- Wanienka klasyczna – plastikowa,w rozmiarze od 86 do 102 cm. To najprostszy i najtańszy rodzaj wanienki, jaki został stworzony z myślą o maluchach.
- Wanienka profilowana – posiada wyprofilowane dno w kształcie leżaczka, co pozwala na kąpanie noworodków bez konieczności używania dodatkowej wkładki. Wanienka profilowana wpływa na większą stabilność dziecka i zapewnia większe bezpieczeństwo kąpieli.
- Wanienka z siedziskiem – rośnie wraz z dzieckiem. Siedzisko można ustawić w różnych pozycjach lub wyciągnąć z wanienki. Na siedzisku sadzamy dziecko, dzięki czemu kąpiel jest wygodniejsza i bezpieczniejsza.
- Wanienka składana – doskonale sprawdzi się w przypadku mieszkania o małej powierzchni. Po złożeniu bez problemu można schować ją do szafy lub wsunąć pod łóżko. Składana wanienka dla dziecka sprawdzi się również podczas podróży.
- Wanienka ze stojakiem – jest bardzo praktyczna i ułatwia rodzicom pielęgnację dziecka. Dzięki umieszczeniu wanienki na odpowiedniej wysokości można kąpać dziecko bez nadmiernego obciążania pleców i przybierania niewygodnej pozycji.
- Wanienka wiaderko – jest lekka, mała i wymusza przyjęcie przez niemowlaka odpowiedniej, bezpiecznej pozycji. Niestety dziecko szybko z niej wyrasta.
- Wanienka dmuchana – doskonale sprawdzi się podczas podróży.
- Wanienka z przewijakiem – połączenie dwóch akcesoriów pozwala zaoszczędzić miejsce, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku małych mieszkań.
Kąpiąc dziecko w wanience, przytrzymujemy je jedną ręką, a drugą myjemy wszystkie części ciała, do których mamy swobodny dostęp. W przypadku wiaderka, mycie pupy i okolic pod kolankami bywa kłopotliwe. W pozycji siedzącej trudniej spłukać dziecku włosy, tak by nie zamoczyć mu oczu.
Polecamy
Jak powinna wyglądać kąpiel niemowlaka?
Kąpiel niemowlęcia może być przyjemnością, ale i prawdziwym wyzwaniem, szczególnie kiedy są to pierwsze doświadczenia świeżo upieczonych rodziców. W czym kąpać niemowlę? Czym wycierać malucha? Jakie środki do pielęgnacji delikatnej skóry będą najlepsze? Podpowiemy, co zrobić, aby kąpiel malucha była przyjemna dla wszystkich.
Jak wybrać wanienkę dla dziecka
Wanienka dla dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Dobrze by posiadała funkcje wpływające na wygodę i komfort użytkowania. Jak wybrać wanienkę dla dziecka, na co zwrócić uwagę? Głównie na materiał wykonania – te z tworzywa sztucznego są odpowiednio wyprofilowane i lekkie, a ich przenoszenie nie sprawia trudności. Ceramiczne, choć trwalsze, nie są wygodne w transporcie. Ważną kwestią jest rozmiar – im większa, tym dłużej posłuży. Do dużej wanienki można dokupić wkład, który ułatwi pielęgnację noworodka.
Antypoślizgowa powierzchnia zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko upadku. Bardzo przydatnym akcesorium jest wskaźnik temperatury wody, np. w formie korka, co znacznie ułatwia dostosowanie temperatury wody do potrzeb dziecka. Decydując się na zakup stojaka do wanienki, należy wybrać stabilny, posiadający antypoślizgowe nóżki. Dobrze by był łatwy w złożeniu.
Gdzie postawić wanienkę dla dziecka
Kąpiel to część wieczornego rytuału, który początkowo jest dla rodziców dużym wyzwaniem. Gdzie najwygodniej kąpać dziecko? W łazience, a jeśli nie ma w niej odpowiednio dużo miejsca, w pokoju. Niezależnie od tego, gdzie będziemy kąpać dziecko, warto zadbać, by temperatura w pomieszczeniu wynosiła powyżej 22 st. C.
Wanienkę dla dziecka powinno się postawić na podłodze, dużym blacie lub stabilnym stelażu. Przed przystąpieniem do kąpieli dziecka należy się upewnić, czy wszystko, co potrzebne, mamy w zasięgu ręki – kosmetyki, myjkę, ręcznik, pieluchę i ubranko.