Istock.com

Wanienka dla dziecka. Jak przygotować dziecku bezpieczną i komfortową kąpiel? 

Młodzi rodzice stoją przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór odpowiedniej wanienki dla dziecka. Kąpiel dla dziecka powinna być przyjemna i zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, ale nie można zapominać o bezpieczeństwie. Jaką wanienkę dla dziecka najlepiej wybrać? Jak powinna przebiegać kąpiel noworodka? 

Spis treści:

Wanienka dla dziecka – jaką wybrać? 

Choć zdaniem fizjoterapeutów najlepsza wanienka dla dziecka to ta najbardziej tradycyjna, z powodów lokalowych w wielu domach nie jest wykonalny. Oprocz braku miejsca w mieszkaniu, przeszkodą mogą być kłopoty z kręgosłupem lub brak pewności, że damy radę zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie kąpieli. Dobrym rozwiązaniem może być kąpieli razem z dzieckiem w dużej wannie, która moim zdaniem daje najwięcej możliwości zmian pozycji i budowania więzi z rodzicem.

Kąpiel malucha można także ułatwić poprzez korzystanie z dodatkowych akcesoriów. Na rynku jest ich masa:

 • Maty antypoślizgowe i leżaczki – pomagają utrzymać dziecko w jednym miejscu, zapobiegają ryzyku poślizgnięcia się i przewrócenia;
 • Termometry do wody – pozwalają utrzymać stałą temperaturę wody i uniknąć sytuacji, kiedy jest ona zbyt zimna/gorąca dla dziecka;
 • Myjki i frotowe rękawice – wygodniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż standardowe gąbki do kąpieli;
 • Rondo na głowę do mycia włosów – zapobiega dostawaniu się wody do uszu i oczu, czyniąc mycie włosów dużo bardziej komfortowym;
 • Osłonka na kran i mata na wannę – zapobiegają bolesnym uderzeniom o krawędzie wanny i armaturę łazienkową.

Pierwsza kąpiel noworodka – jak się przygotować? 

Mając już odpowiednią wanienkę i wszystkie potrzebne akcesoria, można rozpocząć planowanie pierwszej kąpieli niemowlaka. Nie należy tutaj zapominać o obecnych wytycznych. Nie zaleca się zbyt częstego mycia małych dzieci – najlepiej ograniczać się do 2–3 pełnych kąpieli tygodniowo, w pozostałe dni jedynie przemywając twarz, okolice pieluszkowe i zgięciowe dziecka. Z pierwszą kąpielą także nie należy się spieszyć, pokrywająca noworodka maź stanowi ochronę przed patogenami i warto odczekać do jej samoistnego wchłonięcia. Odczekanie 1–2 dni od wyjścia ze szpitala może być także dobre dla psychiki dziecka, które będzie miało czas na oswojenie się z nowym miejscem i sytuacją.

Jak powinna przebiegać pierwsza kąpiel noworodka? 

Przed rozpoczęciem kąpieli należy upewnić się, że woda ma odpowiednią temperaturę – niemowlęta powinny być kąpane w wodzie o temperaturze 37°C i odpowiednich warunkach w pomieszczeniu (brak otwartych okien, włączonych wentylatorów). Do mycia można stosować specjalne środki pielęgnacyjne „od 1. dnia życia”, jak również używać samej wody.

Dziecko należy trzymać w taki sposób, aby główka znajdowała się na nadgarstku rodzica.

W trakcie kąpieli jedną ręką trzymajcie dziecko za ramię, a drugą podtrzymujcie pupę (wkładając maluszka do wanienki) i potem obmywajcie ciałko.

Noworodka zanurzajcie w wodzie powoli i bardzo delikatnie. Jeżeli zamoczycie wodą kikut pępowinowy, trzeba go potem dobrze osuszyć.

Dokładnie umyjcie wszystkie fałdki maluszka i miejsca za uszami oraz pod brodą, główkę, narządy rodne i pupę.

Po kąpieli jak najszybciej okryjcie noworodka ręcznikiem i wytrzyjcie do sucha.

Zajmijcie się pielęgnacją bardziej wrażliwych części ciała: Wacikiem z solą fizjologiczną wypielęgnujcie oczka, zaczynając od strony zewnętrznej i kończąc na kąciku przy nosku dziecka; za pomocą ciepłej wody i wacika delikatnie przemyjcie kikut pępowinowy oraz okolice intymne – pamiętajcie o dokładnym osuszeniu kikuta.

Na pupę nałóżcie krem lub maść, aby zabezpieczyć pośladki przed odparzeniami i załóżcie pieluszkę, oliwką roztartą w dłoniach nasmarujcie ciałko dziecka.

Na koniec miękką szczoteczką wymasujcie skórę głowy, aby uniknąć ciemieniuchy.

Po kąpieli załóżcie czapeczkę, aby nie wyziębić dziecka i owińcie je w kocyk.

Jak zachęcić dziecko do kąpieli? 

Kąpiele i utrzymywanie prawidłowej higieny stanowią istotny element w dbaniu o zdrowie dziecka i będą mu towarzyszyć przez resztę życia. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby kąpiel nie stanowiła dla dziecka kary ani powodu do obaw. Kluczem jest zapewnienie dziecku odpowiedniego komfortu i wsparcia podczas kąpieli – utrzymywanie stałej temperatury, unikanie gwałtownych ruchów czy przypadkowego ochlapywania dziecka, zachowanie wewnętrznego spokoju (stres rodzica przekłada się także na stres dziecka) i przestrzeganie dziennej rutyny (już od pierwszych tygodni życia można przyzwyczajać dziecko do mycia wieczorami przed snem). Dodatkowo pomóc może wprowadzenie do codziennej pielęgnacji elementów zabawy i wyjaśnienie dziecku znaczenia czystości. Popularne metody to:

 • puszczanie wyciszającej muzyki lub ulubionych piosenek dziecka;
 • przyzwolenie i zachęcanie do zabawy w trakcie kąpieli;
 • radosne akcesoria – zamiast klasycznych modeli, wybierz dodatki takie jak myjki, maty antypoślizgowe, termometry w żywych kolorach i o ciekawych kształtach.

Przydatne może być wprowadzanie elementów zabawy – nudną kąpiel można zastąpić tematyczną przygodą: dziecko może być piratem szukającym skarbów, ogrodnikiem podlewającym kwiatki, zbierać podwodne muszelki czy myć swoje ulubione zabawki.

Oprac. Katarzyna Kimel

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź