Szczepienie a upały
Spis treści:
Czy można szczepić dziecko w upały?
Szczepienia uznawane są za jedno z największych odkryć medycyny. Dzięki nim choroby takie, jak: polio, odra, ospa prawdziwa czy świnka coraz więcej osób zna jedynie z książek i opowiadań rodziców bądź dziadków. Ze względu na szereg regulacji i testów, którym poddawana jest szczepionka przed dopuszczeniem jej do użycia, liczba poważnych powikłań i niepożądanych odczynów poszczepiennych (w skrócie NOP) jest bardzo mała. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci były szczepione zgodnie z opracowanym przez Państwowy Zakład Higieny aktualnym kalendarzem szczepień.
Przed szczepieniem każde dziecko musi zostać zbadane przez lekarza. Badanie to ma na celu wychwycenie potencjalnych objawów, które wymusiłyby odroczenie wykonania szczepienia. Zabieg nie może zostać wykonany w przypadku:
- ostrej infekcji dziecka przebiegającej z gorączką powyżej 38,5 st. C,
- zaostrzenia choroby przewlekłej u dziecka,
- wystąpienie ciężkiej reakcji anafilaktycznej po podaniu poprzedniej dawki szczepionki.
Pamiętaj również, że tylko ostatnie z wymienionych przeciwwskazań całkowicie uniemożliwia podanie dawki szczepionki. Pozostałe dwa przeciwwskazania są jedynie czasowe. Istnieją również sytuacje, kiedy wskazane jest dodatkowe monitorowanie dziecka po podaniu szczepionki. Przykładem może być tutaj szczepienie przeciwko grypie wykonane u osoby, u której w przeszłości zauważono wysypkę z powodu alergii na białka mleka krowiego. Szczególnej uwagi wymagają również dzieci pozostające pod opieką neurologa.
Jak więc widać, wysoka temperatura powietrza nie stanowi przeciwwskazania do wykonania szczepienia. Procedura ta przeprowadzana jest całorocznie, bez względu na aurę za oknem.
Czy pogoda ma wpływ na szczepionkę?
Szczepionki w swoim składzie zawierają przede wszystkim różnego rodzaju białka. Wydawać by się mogło, że wysoka temperatura ma realny wpływ na szczepionkę i być może dobrym pomyłem jest odroczenie wykonania szczepienia do czasu bardziej „korzystnych” warunków atmosferycznych. Pamiętaj jednak, że szczepionki przechowywane są w przychodni w specjalnych warunkach, dzięki czemu panujące na zewnątrz temperatury nie mają żadnego wpływu na ich właściwości. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku szczepień przeprowadzanych zimą przy temperaturach znacznie poniżej zera. Jeżeli wszystko odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta, warunki, w których przechowywane są szczepionki, pozostają stałe przez cały rok, a panująca pogoda nie wpływa w żaden sposób na ich właściwości.
Polecamy
Obowiązkowe szczepienia w Polsce
Dzięki powszechnym szczepieniom ochronnym dzieci udało się wyeliminować wiele groźnych chorób, a występowanie innych znacznie ograniczyć. Lista chorób, przeciwko którym musimy dziecko zaszczepić, jest co pewien czas modyfikowana. Jakie obowiązkowe szczepienia dla dzieci obowiązują w 2021 roku i dlaczego są tak ważne?
Szczepić latem czy zimą?
Wielu rodziców w okresie letnim staje przed następującym dylematem – czy można szczepić dziecko w upały? Szczepić latem, czy może zimą, kiedy temperatury są znacznie niższe? W przypadku szczepionek istnieją szczególne wymogi ich transportu oraz przechowywania, które, jak zostało to już wcześniej wspomniane, powodują, że warunki atmosferyczne nie mają wpływu na ich trwałość, skuteczność i działanie. Z tego względu nie ma różnicy, czy dane szczepienie wykonywane jest w okresie letnim, czy też zimą.
Ważne jest natomiast, aby zostało ono wykonane zgodnie z zaleceniami obowiązującego kalendarza szczepień. Opóźnianie podania dawki szczepionki stanowi narażenie dziecka na potencjalne zakażenie chorobą, na którą ma być uodpornione. Konsekwencje zachorowania na daną chorobę ze względu na odroczenie szczepienia niewynikające z pojawienia się przeciwwskazań do jego przeprowadzenia są realne i bardzo poważne, w przeciwieństwie do „powikłań” podania preparatu przy wysokiej lub niskiej temperaturze otoczenia.