Rozmrożone mleko matki – właściwości, przechowywanie, podgrzewanie/fot. iStock Rozmrożone mleko matki – właściwości, przechowywanie, podgrzewanie/fot. iStock

Rozmrożone mleko matki – właściwości, przechowywanie, podgrzewanie

Złotym standardem w żywieniu niemowląt jest karmienie piersią, ale czasami z różnych powodów trzeba podać dziecku mleko inaczej. Nawet jeśli karmisz piersią, może pojawić się potrzeba ściągnięcia mleka. Jak zamrozić i rozmrozić pokarm matki? Jak długo można przechowywać rozmrożone mleko?

Spis treści:

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

W pierwszych miesiącach życia dziecka karmiąca mama ma niewielkie możliwości pozostawienia dziecka na dłużej. W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje, które wymagają nakarmienia dziecka przez kogoś innego. Mama zwyczajnie potrzebuje też odskoczni od codzienności. 

W takiej sytuacji nie ma powodu przestawiać dziecko na mleko modyfikowane. Pokarm naturalny można spokojnie i bezpiecznie przechowywać, zamrażać, rozmrażać i trzymać w lodówce. Pod tym względem jest nawet wygodniejsze, niż mieszanka modyfikowana, którą trzeba wymieszać bezpośrednio przed podaniem, a kiedy dziecko nie wypije, wylać i zrobić następną porcję. 

Odciągnięte mleko mamy można przechowywać w temperaturze do 29 st. C. około 4 godzin. Jeśli nie jest zbyt upalnie, a mleko nie stoi w nasłonecznionym miejscu, w sterylnym, zamkniętym pojemniku można je przechowywać nie dłużej niż 6 godzin. Kiedy  jednak wiemy, że karmienie zaplanowane jest później, lepiej włożyć go do lodówki. 

Pojemnik powinien stać w głębi półki a nie na drzwiach lodówki, by mleko nie podlegało zbyt częstym zmianom temperatury. W lodówce mleko można  przechowywać do 96 godzin. Po wyjęciu trzeba je tylko ogrzać do temperatury pokojowej, czy kilka stopni wyższej i podać dziecku. Nie ma potrzeby gotowania go.

Czy mleko można mrozić?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście! Mleko matki po rozmrożeniu ma takie same właściwości, jak podane z piersi podczas karmienia. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. 

Maleńkie dzieci jednorazowo wypijają około 60-120 ml mleka, dlatego dobrym pomysłem będzie mrożenie niewielkich porcji. To zminimalizuje ryzyko marnowania mleka matki po odmrożeniu. 

W procesie mrożenia mleka ważne jest z czego wykonano pojemnik.  Jaki wybrać?

  • Szklany. W sprzedaży są pojemniki, a nawet specjalne małe buteleczki z podziałką, które można zamrażać. W szklanych pojemnikach mleko przechowuje się lepiej, niż w tych wykonanych z tworzywa. Prostsze jest także rozmrażanie mleka matki. 
  • Z tworzywa sztucznego. Ważne, aby pojemniki takie nie zawierały bisfenolu A i DEHP, czyli szkodliwych składników chemicznych. Najlepiej postawić na jednorazowe opakowania z tworzywa sztucznego. W przypadku wielorazowych ważne jest, by dało się je dokładnie umyć ciepłą wodą i płynem. 
  • Pojemniki medyczne. Można korzystać z pojemników, które są przeznaczone do przechowywania mleka. Zdarza się, że ktoś zamraża mleko w kupowanych w aptece sterylnych pojemnikach na mocz. Nie jest to wskazane. 
  • Woreczki na mleko. Takie pojemniki są bardzo wygodne, bo porcje mleka możemy układać jedno na drugim i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Trzeba jednak zwracać uwagę, by torebka taka miała szczelne zamknięcie.

Kiedy przygotowujemy porcję mleka do mrożenia, powinno się opisać ją datą mrożenia.  Rozmrożone mleko matki – uwaga! – pachnieć inaczej niż świeże. Zanim podasz takie mleko dziecku, najpierw je powąchaj i posmakuj, aby upewnić się, że nie skwaśniało. Nigdy nie dodawaj ciepłego pokarmu do butelki z zamrożonym mlekiem, ponieważ to przyspiesza jego psucie – czytamy w popularnym poradniku dla rodziców „Dziecko” Benjamina Spocka.

Wpływ mrożenia na mleko

Odciągnięty pokarm można przechowywać w zamrażarce od 3 do 6 miesięcy. Jeśli pozostanie tam dłużej, w jego składzie będzie mniej tłuszczów, białek, witaminy C, laktoferyny i kalorii. 

Sam proces mrożenia nie szkodzi mleku mamy. Kluczowe jest jednak rozmrażanie mleka kobiecego. 

Rozmrożone mleko matki nie może być ponownie zamrożone ze względu na ryzyko całkowitej zmiany struktury zawartych w nim trójglicerydów, a także ryzyko namnażania się bakterii. 

Wiele osób ma wątpliwości, czy rozmrożone mleko mamy jest dobrej jakości, kiedy widzi, że jest ono “rozwarstwione”. To naturalny proces. Powstająca na powierzchni rozmrożonego mleka żółta warstwa to tłuszcz, który oddzielił się w trakcie mrożenia. Nie wpływa to na jakość mleka,  wystarczy potrząsnąć pojemnikiem, żeby warstwy się zmieszały.

Jak podgrzewać mleko?

Rozmrożone mleko matki jest dla dziecka wartościowym pokarmem, pod warunkiem, że  proces rozmrażania mleka kobiecego przebiegnie prawidłowo. Jak to zrobić?

  • W lodówce. Powolne, naturalne rozmrażanie mleka kobiecego jest najbardziej korzystne pod kątem tłuszczów mleka. Dlatego, jeśli to możliwe, przenieś mleko z zamrażarki do lodówki i pozwól mu się samodzielnie rozmrozić. 
  • Pod ciepłą, bieżącą wodą. Strumień nie powinien być zbyt intensywny. W trakcie ogrzewania warto obracać pojemnikiem z mlekiem.
  • W kąpieli wodnej. W trosce o skład mleka temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni. Wyższa może zmienić profil białka i obniżyć zawartość tłuszczów w mleku. 
  • Używając suchych podgrzewaczy.

Nie wolno rozmrażać pokarmu matki w kuchence mikrofalowej! Fale magnetyczne mogą uszkodzić strukturę białek i zmniejszyć stężenie witaminy C.

Ważne jest również, aby rozmrożone mleko matki przechowywać w lodówce i podać dziecku w ciągu maksymalnie 24 godzin. Jeśli nie mamy takiej możliwości, jego przydatność jest bardzo krótka, już po dwóch godzinach trzeba go wylać.

Źródła:

  1. Hills, P. Stone, Od piersi do talerza, czyli jak karmić małe dziecko, wyd.  Rebis, 2013 r.
  2. B. Spock, Dziecko, wyd. Rebis, 2020 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź