Przeziębienie u niemowlaka/fot. iStock Przeziębienie u niemowlaka/fot. iStock

Co na przeziębienie u niemowlaka?

Katar, podwyższona temperatura, kaszel, czasem wymioty - u niemowlaka te objawy mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji. Jak rozpoznać przeziębienie u noworodka, a jak u większego dziecka? Co podać niemowlakowi na przeziębienie i jakie domowe sposoby na przeziębienie możemy u niego stosować?

Spis treści:

Przeziębienie u niemowlaka – objawy

Objawy przeziębienia u niemowlaka pojawiają się zazwyczaj bardzo szybko. Najpierw zobaczymy u niego katar, potem lekkie pokasływanie, niedługo potem pojawi się podwyższona temperatura ciała, a nawet wymioty. Zazwyczaj zmianom fizycznym towarzyszą też zmiany w zachowaniu się dziecka, które staje się: 

  • osłabione, 
  • osowiałe, 
  • marudne, płaczliwe, 
  • może mieć problemy z zasypianiem, 
  • problemy ze skupieniem uwagi. 

Przeziębienie u niemowlaka, a szczególnie obecność kataru, może wpłynąć na brak apetytu. W tej kwestii szczególnej obserwacji wymagają noworodki, u których z pozoru zwykły katar może w krótkim czasie przerodzić się w zapalenie płuc. 

– Gorączkujący niemowlak z katarem to nie zawsze jedynie przeziębiony niemowlak, gdyż takie objawy może dawać szereg innych, poważniejszych chorób. W przypadku małych dzieci nigdy nie należy bagatelizować objawów i zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem – mówi pediatra Natalia Szwarc.

Przeziębienie u niemowlaka – co zrobić?

Za przeziębienie u niemowląt zazwyczaj odpowiedzialne są wirusy. Z tego względu nie należy wkraczać z terapią antybiotykową, która działa raczej w przypadku infekcji bakteryjnych. 

Przeziębiony niemowlak powinien przebywać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu o wilgotności między 45 a 50 proc. Jeśli nie mamy nawilżacza, sprawdzi się wilgotny ręcznik powieszony na kaloryferze lub na boku łóżeczka. Ubranko dziecka powinno być dostosowane do temperatury, by maluszek nie marzł, ale też nie był przegrzany. 

W czasie przeziębienia należy zwiększyć podaż witamin C i D oraz – w razie potrzeby – podać preparat działający przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Warto również kilkakrotnie w ciągu dnia nawilżać i płukać nos dziecka preparatami w ampułkach, by pozbyć się zalegającej wydzieliny, a tym samym ułatwić maluchowi oddychanie.  

Kalkulator dawkowania preparatu przeciwgorączkowego 

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

Lecząc przeziębienie u 3-miesięcznego lub większego dziecka możemy już podawać mu syropy i stosować niektóre maści rozgrzewające.

– Preparaty te ułatwiają oddychanie, pomagają w zmniejszeniu kataru, a samo nacieranie i odpowiednie oklepywanie plecków ułatwia separację śluzu ze ścian oskrzeli. Możemy wykonywać również inhalacje z soli fizjologicznej, jednak sól hipertoniczna powinna być stosowana jedynie za zaleceniem lekarskim – mówi pediatra Natalia Szwarc. Jak dodaje, warto stosować też maść majerankową przeznaczoną na okolice noska, trzeba mieć jednak na uwadze, że część dzieci ma na nią uczulenie.  

Co na przeziębienie u niemowlaka?

Choroby u małych dzieci, nawet wydawałoby się tak banalne jak przeziębienie u noworodka, czy katar i kaszel u 2-miesięcznego dziecka, nie powinny być bagatelizowane. Lekarze zalecają również, by ostrożnie stosować także powszechnie znane domowe sposoby na przeziębienie. Choć wszystkim znany jest korzystny wpływ na zdrowie naparów lipy, malin, czarnego bzu, syropu z cebuli czy czosnku, jednak podawanie takich naparów niemowlętom jest eksperymentowaniem, jako że dane, którymi dysponujemy, są niewystarczające, by dokładnie wiedzieć, jaka ilość tych ziół jest odpowiednia dla niemowlęcia. 

Dlatego każdą zmianę samopoczucia czy też stanu zdrowia dziecka powinno się konsultować z lekarzem, tym bardziej, że niewielki katar, stan podgorączkowy i marudzenie nie muszą być objawem przeziębienia u niemowlaka, ale na przykład ząbkowania

Naturalne leczenie wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych przy wykorzystaniu pelargonii afrykańskiej

Polecamy

Naturalne leczenie wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych przy wykorzystaniu pelargonii afrykańskiej

Pogoda jesienna, mglista, deszczowa i chłodna sprzyja nasilonemu występowaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Często są to banalne zachorowania, objawiające się katarem, kaszlem, ze złym samopoczuciem, ale bez gorączki.

Czytaj

Kiedy udać się do lekarza?

W przypadku, gdy stan dziecka nie ulega poprawie albo pogarsza się, a na dodatek maluch nie ma apetytu, źle sypia, jest apatyczny, albo kiedy do już obecnych objawów dołączają kolejne, konieczna jest wizyta u pediatry, który zdecyduje, co podać niemowlakowi na przeziębienie.

Diagnostyki lekarskiej wymaga nawet z pozoru niegroźny katar utrzymujący się zbyt długo, gdyż może doprowadzić na przykład do zapalenia ucha środkowego i wymagać antybiotykoterapii, może mieć podłoże alergiczne i wymagać specjalistycznego leczenia, może świadczyć również o przeroście trzeciego migdałka czy skrzywionej przegrodzie nosowej i wymagać konsultacji laryngologa, czy być następstwem obecności w nozdrzu ciała obcegowyjaśnia pediatra Natalia Szwarc. – Ogólnie jestem zdania, że dzieci poniżej roku to bardzo specyficzna grupa – trzeba być bardzo uważnym i nie powinno stosować się leczenia na własną rękę u takich maluchów – dodaje lekarka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź