Ropny katar u dziecka – co musisz wiedzieć? Ropny katar u dziecka – co musisz wiedzieć?/ iStock

Ropny katar u dziecka – co musisz wiedzieć?

Ropny katar budzi uzasadniony niepokój u rodziców małych dzieci. To postrach wśród mam przedszkolaków i dzieci ze żłobka. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny kataru i kiedy ropny katar jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Spis treści:

Ropny katar u dziecka – przyczyny

Katar, inaczej zwany nieżytem nosa, to wydzielina śluzówki nosa. Katar może wyglądać różnie, w zależności od przyczyny, która go wywołała. Katar może przyczyniać się również do rozwoju stanów zapalnych w obrębie nosogardła czy dróg oddechowych. Nie należy w związku z tym bagatelizować kataru. Odnajdując przyczyny ropnego kataru u dziecka, można wdrożyć właściwe leczenie. 

Charakterystyczny żółty katar to efekt nadkażenia bakteryjnego w obrębie nozdrzy lub zatok. Przyczyną kataru mogą być nie tylko bakterie, ale także wirusy. Katar może być także objawem alergii, szczególnie w przypadku, kiedy obserwujemy jego cykliczność i związek np. z pyleniem jakichś roślin. 

W pierwszych latach życia układ odpornościowy u dziecka nie działa jeszcze w pełni poprawnie. Dlatego dzieci, szczególnie te uczęszczające do przedszkoli czy  żłobków, są wyjątkowo narażone na ataki drobnoustrojów atakujących śluzówkę nosa.

Ropny katar u dziecka – objawy

Jak rozpoznać ropny katar u niemowlaka? Charakterystyczne jest zgęstnienie wydzieliny i jej żółte, zielonkawe lub żółto-zielone zabarwienie. Można je odróżnić od nieropnej, rzadszej, wodnistej, lekko śluzowatej, przezroczystej wydzieliny. 

Katar ropny u dziecka, nawet jeśli przebiega bez gorączki, może być także przyczyną innych dolegliwości: bólu gardła, głowy, zatok, mięśni, stawów, kaszlu, uczucia ogólnego rozbicia i zmęczenia, senności, drażliwości, rozkojarzenia, niedrożności i zatkania nosa, kichania, zaczerwienienia spojówek, zaburzenia węchu, smaku. U niemowląt charakterystycznym objawem towarzyszącym katarowi jest niechęć do ssania, u dzieci rocznych i starszych – niechęć do jedzenia. 

U dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które jeszcze nie umieją opróżnić nosa w chusteczkę, często pojawia się kaszel, stany zapalne gardła, a nawet odruch wymiotny. To wszystko objawy ropnego kataru, który spływa na gardło.

Jak poradzić sobie z katarem u dziecka?

Katar może wydawać się błahą chorobą, ale może powodować powikłania, jak i złe samopoczucie. Dlatego warto podjąć kroki, które będą sprzyjać redukcji żółtego, ropnego kataru u dziecka. Skuteczne leczenie ropnego kataru może skrócić czas trwania dolegliwości i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu choroby. 

Jeśli ropny katar przebiega bez gorączki, zwykle nie jest konieczne wdrożenie antybiotyku. Ponieważ przeziębienia towarzyszące katarowi to efekt działania wirusów, domowe sposoby na ropny katar u dziecka to przede wszystkim działania mające na celu łagodzenie objawów.  

Co sprawdzi się na ropny katar u dziecka? 

 • Sól fizjologiczna do płukania nosa,
 • sól fizjologiczna do nebulizacji,
 • woda morska do nosa,
 • spraye donosowe obkurczające śluzówkę,
 • sterydy w sprayu do nosa,
 • leki przeciwhistaminowe, jeśli przyczyny ropnego kataru u dziecka to alergie,
 • odpowiednie nawilżanie powietrza,
 • właściwe oczyszczenie powietrza,
 • olejki eteryczne,
 • spożywanie dużych ilości płynów, które pomagają rozrzedzać wydzielinę.

Leczenie kataru u dziecka

Jeśli nie wiesz, co robić, gdy pojawi się żółty katar u dziecka, udaj się do pediatry. Nie ma dolegliwości zbyt błahych! Szczególnie u niemowlaka ropny katar może być uciążliwy, ponieważ maluchy nie umieją jeszcze wydmuchiwać nosa i pozbywać się wydzieliny. 

Właściwa higiena ma bardzo duże znaczenie dla leczenia ropnego kataru u dziecka. W przypadku ropnego kataru u rocznego dziecka lub u jeszcze młodszych maluchów niezbędne jest odciąganie wydzieliny za pomocą specjalnych urządzeń. Konieczne jest również przemywanie nozdrzy oraz smarowanie odpowiednimi maściami delikatnej i często podrażnionej skóry w okolicy nosa. Polecana jest m.in. maść majerankowa. 

To, jak leczyć ropny katar u dziecka, jest zależne od przyczyny problemu. Nawracający ropny katar u dziecka może być spowodowany m.in. trzecim migdałem lub refluksem, który może sprzyjać bakteryjnemu zakażeniu dróg oddechowych. – Bardzo istotną sprawą jest wykonanie posiewu bakterii. Jeśli okaże się to konieczne, można wtedy przepisać odpowiednio dobrane antybiotyki. Katar ropny może spowodować poważne powikłania, takie jak: zapalenie gardła, ucha, zatok, oskrzeli, krtani, a rzadziej zapalenie płuc. Oprócz leczenia bardzo ważne jest zapobieganie. Tu apel do rodziców, żeby dzieci z katarem zostawały w domu, a nie szły do żłobka czy przedszkola apeluje opiekunka medyczna, Anna Jankowska. 

Specjalistyczne leczenie ropnego kataru u dziecka może być konieczne, gdy pojawi się gorączka, katar trwa ponad tydzień, dziecko skarży się na ból ucha lub ma inne niepokojące objawy.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź