Przekarmienie noworodka – co z tym zrobić?/fot. iStock Przekarmienie noworodka – co z tym zrobić?/fot. iStock

Przekarmienie noworodka – co z tym zrobić?

Według Światowej Organizacji Zdrowia karmienie piersią powinno być wyłącznym sposobem żywienia dziecka po jego urodzeniu. Mleko mamy nie tylko optymalnie odżywia mały organizm, ale również go nawadnia i – co ważne – karmiąc na żądanie, nie da się przekarmić dziecka. Nieco inaczej jest, kiedy podajemy dziecku mleko modyfikowane. Po czym poznać przekarmienie noworodka?

Spis treści:

Noworodek – ile powinien jeść?

Dobowe zapotrzebowanie kaloryczne noworodka wynosi 95 kcal na 1 kg wagi, a zatem optymalna ilość mleka wypijanego podczas karmienia w pierwszych dniach życia, to około 20 ml. Po upływie tygodnia życia dziecko może potrzebować jednorazowo do 70 ml pokarmu, a po dwóch ilość ta może wzrosnąć nawet do 100 ml, by pod koniec pierwszego miesiąca życia osiągnąć około 700 ml dobowego zapotrzebowania na mleko.  

W przypadku dzieci karmionych piersią oszacowanie ilości wypitego pokarmu może być dość problematyczne, zatem wyznacznikiem sytości noworodka będzie:

  • brak zainteresowania jedzeniem (odwracanie główki od piersi),  
  • zasypianie podczas czy tuż po karmieniu, 
  • opróżniona, miękka pierś mamy,
  • przybieranie na wadze.

Pamiętajmy, że dziecko zwykle okazuje głód, będąc: 

  • niespokojne, 
  • płaczliwe, 
  • poszukujące piersi,
  • ssące zaciśnięte rączki.

Dziecko przystawiamy do piersi na żądanie, może więc domagać się jedzenia nawet 810 razy na dobę. Z czasem przerwy między karmieniami zaczną się wydłużać. Początkowo noworodkowi nie robi różnicy, kiedy je i w dzień, i w nocy budzi się na karmienie. U niemowlęcia przerwa nocna wydłuża się. 

Rodzice mają zazwyczaj problem z oszacowaniem, czy dziecko wypiło odpowiednią ilość mleka. Ponieważ pokarm naturalny jest dobrze zbilansowany, nie ma co analizować, ile zjadło dziecko. O tym, czy się najada, będzie świadczyć jego rosnąca waga. Podobnie nie ma powodu, by niepokoić się o możliwość przekarmienia noworodka. Przy karmieniu piersią tego problemu raczej nie będzie. 

W przypadku podawania dziecku mieszanki, odpowiednią wskazówką co do ilości podawanego mleka są ilości rekomendowane przez producenta na opakowaniu. Ważne jest, by przygotowywać mieszankę według zalecanych proporcji. Mieszanka o większym nasyceniu może doprowadzić do problemów gastrycznych u dziecka, a przede wszystkim spowodować przekarmienie noworodka. 

Dzieci karmione piersią mają wyższy poziom hormonu regulującego apetyt – leptyny, natomiast karmione mlekiem modyfikowanym wyższe poziomy i przedłużone wydzielanie insuliny, przez co mogą mieć predyspozycje do nadmiernego przyrostu wagi. Mleko modyfikowane nie zawiera leptyny, dlatego maluchy karmione sztucznie, mogą cierpieć na zaburzenia mechanizmu regulującego uczucie sytości i głodu. 

Objawy przekarmienia dziecka możemy obserwować także wtedy, kiedy karmiąc dziecko piersią, karmimy go dodatkowo mieszanką bez uzgodnienia tego z lekarzem.

Jak często karmić noworodka?

Noworodek powinien być karmiony co najmniej 8 razy na dobę (zwykle 812 i więcej razy), a więc przerwy pomiędzy karmieniami nie powinny być dłuższe niż trzy godziny. Pomiędzy głównymi karmieniami możliwe są krótsze, kiedy dziecko chce po prostu zaspokoić pragnienie. Maluszek powinien być karmiony na żądanie. W przypadku karmienia piersią mówi się też o karmieniu „wedle potrzeb matki i dziecka”, czyli o takim modelu karmienia, kiedy mama karmi wtedy, gdy potrzebuje tego dziecko, ale też wtedy, kiedy sama odczuwa przepełnienie piersi, co ma miejsce głównie na początku nieustabilizowanej laktacji tłumaczy pediatra Natalia Szwarc. 

Jeśli dziecko przesypia pory karmienia, wskazana jest wizyta u pediatry, celem zdiagnozowania tej sytuacji.

Jak rozpoznać, że noworodek jest przekarmiony?

Przekarmione dziecko cierpi na problemy gastryczne, które wpływają na jego ogólne samopoczucie. Zwykle przekarmienie skutkuje widocznym powiększeniem obwodu brzuszka, rozdrażnieniem i płaczem. Innymi objawami są:

  • odwracanie główki od piersi czy butelki, 
  • odbijanie się dziecku, 
  • ulewanie,
  • wymiotowanie,
  • pojękiwanie i płacz z powodu dyskomfortu czy bólu brzucha.

Przejedzony noworodek – co zrobić?

Karmienie należy zakończyć, kiedy dziecko wyraźnie zwalnia tempo przyjmowania pokarmu i traci nim zainteresowanie. Gdyby jednak, incydentalnie, doszło do przekarmienia noworodka, możemy:

  • nosić go w pozycji pionowej, aż do momentu odbicia czy ulania nadmiaru pokarmu,
  • wykonać ciepły okład na brzuszek, 
  • masować delikatnie brzuszek.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź