Pościel dla niemowlaka – jaką wybrać?
Spis treści:
Dziecięcy azyl, czyli łóżko niemowlaka
Łóżko to podstawowy sprzęt dla nowonarodzonego człowieka, który, jak wiadomo, przesypia większość doby. Może być płytkie, żeby wygodniej było wyjmować dziecko do karmienia. Ale gdy niemowlę rośnie, staje się bardziej ruchliwe, zaczyna się przekręcać z boku na bok, a jeszcze później próbuje wstawać, więc łóżeczko musi być głębsze, ze szczebelkami lub siatką zapewniającą maluszkowi bezpieczeństwo.
Dlatego najrozsądniej jest kupić sprzęt, w którym można zmieniać wysokość materaca. Niezbędna jest też oczywiście pościel dla dziecka. Które jej elementy są konieczne, a z których można zrezygnować lub zamienić je na inne rozwiązania?
Jaka pościel dla niemowlaka będzie najlepsza?
Elementem pościeli, który musi znaleźć się w łóżeczku niemowlaka, jest prześcieradło, a pod nim powinno się umieścić wodoodporny podkład. Najlepiej sprawdzi się prześcieradło z bawełny lub włókna bambusowego, z gumką, które będzie stabilnie przylegać do materaca, by niemowlak (szczególnie śpiący na brzuszku) nie dawał rady go ściągnąć. Kołderka i poduszka, choć wyglądają elegancko, w pierwszym okresie życia dziecka nie są konieczne. Tę pierwszą można zastąpić rożkiem czy śpiworkiem do spania, a z drugiej w ogóle zrezygnować.
Bardzo ważne przy wyborze pościeli dla niemowlaka są surowce, z których zostały wykonane wypełnienie, poszewki i powłoczki. Wszystkie te surowce muszą być hipoalergiczne.
Najlepsza bielizna pościelowa to ta uszyta z naturalnego włókna, czyli ze 100-procentowej bawełny, najlepiej organicznej. Idealnie, jeśli pościel posiada certyfikat Oeko-Tex Standard 100. Bawełna ma wiele zalet: nie uczula, jest miękka i przyjazna dla skóry, dobrze pochłania wilgoć. Oprócz tradycyjnej tkaniny pościelowej mamy do wyboru także:
- flanelę – grubą, miękką, trwałą, chętnie wybieraną na pościel zimową,
- satynę – cienką, miłą w dotyku, idealną na pościel letnią,
- dżersej i frotté – z nich najczęściej szyje się prześcieradła,
- korę – lubianą przez jednych, bo nie wymaga prasowania, odrzucaną przez innych ze względu na jej szorstkość.
Mniej popularna, ale również godna polecenia jest pościel z bambusa lub z mieszanki bawełny z bambusem. Zdecydowanie odradzamy pościel z tkanin poliestrowych, które nie są tak przewiewne jak naturalne włókna.
Kupując pościel dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na sposób jej wykończenia, a także na rodzaj zapięcia poszewek. Wybierajmy takie, które nie mają guzików czy zatrzasków – maluch może je połknąć. Najlepszy jest model z tzw. zakładką lub z krytym plastikowym suwakiem.
Rozmiary pościeli dla dzieci
Dla niemowlaka wystarczy najmniejszy rozmiar kołderki, czyli 120 x 60 cm. Rozmiary pościeli dla dzieci mogą też być większe, np. 120 x 90 cm lub 135 x 100 cm. Czasem rodzice decydują się od razu na zakup pościeli na wyrost.
Niewielka, płaska poduszka dla dziecka mierzy zazwyczaj 40 x 50 cm. Często sprzedawana jest w komplecie z kołderką, więc rodzice kupują ją na zapas, nawet jeśli w pierwszym okresie życia dziecka nie zamierzają jej używać.
Kołderka dla niemowlaka
Zarówno jej wkład, jak i poszewka powinny mieć właściwości antyalergiczne. Kołdra wypełniona pierzem lub puchem to zdecydowanie zły pomysł. Powodów jest wiele: wypełnienie takie często wywołuje alergie, maluch się poci, trudno taką pościel uprać w domu.
Kołderka dla niemowlaka może w początkowym okresie życia dziecka, czyli średnio przez 2 miesiące, być zastąpiona rożkiem, który szczelnie otuli maleństwo, dając mu poczucie bezpieczeństwa. Rożek jest wygodny, nie wymaga poszewki, później może służyć dziecku jako mata do leżenia na brzuszku.
Wielu rodziców za najwygodniejsze okrycie malucha uważa śpiworek niemowlęcy. Mimo że jest on stosunkowo obszerny i nie ogranicza ruchów dziecka, niemowlę nie może go zrzucić – mamy pewność, że nasza pociecha nie zmarznie.
Zamiast typowej kołderki możemy do przykrycia dziecka użyć koca, który wkładamy do poszewki na kołderkę. Kocyk, podobnie jak kołdra, też powinien być antyalergiczny, np. dziergany z bawełny lub włókna bambusowego.
Poduszka dla niemowlaka
Czy poduszka dla niemowlaka to konieczny element pościeli? Wielu pediatrów i ortopedów odradza jej stosowanie. Uważają, że dziecko powinno układać główkę na samym prześcieradle, ewentualnie na wypadek ulewania pokarmu przykrytym pieluszką. Poduszka wręcz przeszkadza swobodnie przekręcać główkę, uważana jest nawet za czynnik ryzyka w przypadku tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej.
Podwyższenie głowy zalecanie jest jedynie, gdy dziecko z powodu kataru ma problemy z oddychaniem, jednak pediatrzy polecają wtedy ułożyć materac pod kątem, tak by główka leżała wyżej, a z poduszki zrezygnować.
Czy zatem nie należy jej kupować? Jeśli jest płaska i znajduje się w komplecie z kołdrą, na pewno warto, bo przyda się starszemu dziecku. Może też używać jej mama, układając dziecko do karmienia piersią. Pamiętajmy jednak, aby poduszka, podobnie jak kołdra, miała antyalergiczne wypełnienie.
Polecamy
Sen niemowlaka - co robić, gdy noworodek nie chce spać?
W teorii maleńkie dziecko powinno przesypiać prawie całą dobę. W rzeczywistości sen noworodka bywa bardzo różny i zakłóca go wiele czynników. Zdarza się, że niemowlę nie śpi cały dzień, nie chce spać w nocy, a często zwyczajnie nie może zasnąć. Co może być przyczyną?
Komplet pościeli dla dziecka – co wybrać?
Kupowanie całego kompletu pościeli dla dziecka, czyli prześcieradła na gumkę, kołdry i poduszki wraz z poszewkami jest najbardziej opłacalne pod względem finansowym. Dla rodziców liczą się także względy estetyczne – mają pewność, że wszystko do siebie pasuje. Zamiast kupować osobno wkłady i poszewki, można zdecydować się na pościel z wszytym wypełnieniem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie musimy wyciągać wkładu, lecz wszystko pierzemy w całości.
Ile kompletów pościeli powinniśmy kupić dla niemowlaka? Przynajmniej dwa, to samo dotyczy śpiworków i rożków, bo każde okrycie wymaga prania –i to częstego z powodu rozmaitych „katastrof”. Nawet jeśli nic się nie przydarzy, pościel niemowlęcą należy zmienić raz w tygodniu i oczywiście uprać przed pierwszym użyciem. Do prania powinniśmy używać proszków i płynów specjalnie przeznaczonych dla dzieci, a więc antyalergicznych. Informacje o tym, jaka temperatura prania jest dopuszczalna, znajdziemy na metce czy ulotce od producenta. Wybierajmy możliwie najwyższą temperaturę, czyli taką, w której mają szansę zginąć drobnoustroje. Pościel używaną w okresie noworodkowym należy zawsze wyprasować – w ten sposób nie tylko niszczymy drobnoustroje, ale też wygładzamy materiał, aby był przyjazny dla delikatnej skóry maleństwa.
Źródła:
- Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Warszawa 2020.
- Spock B., Needleman R., Dziecko. Pielęgnacja i wychowanie. Od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, Rebis, 2020.
- Zawitkowski P. Szulc J., Mamo, tato, co ty na to, część 3, zawitkowski.pl, 2017.