Jak przygotować noworodkowi miejsce do spania? Jak przygotować noworodkowi miejsce do spania? / GettyImages

Jak przygotować noworodkowi miejsce do spania?

Spis treści:

Dla rozwoju każdego maleństwa sen jest niezwykle istotny. Zaraz obok karmienia to czynność, która zazwyczaj zajmuje malcowi najwięcej czasu. Niemniej jednak czasem zdarza się tak, że niektóre maluszki śpią bardzo długo, a inne — wręcz przeciwnie. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, ile śpi noworodek. Czy powinniśmy się martwić, gdy nasz malec ma problem z odpoczynkiem? A może nie powinniśmy się tym zamartwiać?

Ile śpi noworodek?

Chociaż każde dziecko jest inne, a co za tym idzie — posiada zupełnie różne preferencje, istnieją uogólnione informacje, które mówią o tym, ile malec powinien odpoczywać. W przypadku noworodka, który nie skończył jeszcze miesiąca, sen może zajmować nawet 16 godzin na dobę. Noworodki śpią zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Gdy maluch osiąga około 3 miesiące, wtedy jego sen wynosi średnio około 10 godzin. Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 9 miesięcy śpią około 14 godzin, a te, które skończyły już rok, zazwyczaj odpoczywają przez około 12 godzin.

Noworodek nie odróżnia pory dnia, dlatego może zdarzyć się tak, że chętnie śpi w ciągu dnia, a w nocy staje się aktywniejszy. Drzemki takich maluszków zazwyczaj nie trwają zbyt długo, ponieważ maluchy muszą znaleźć również czas na jedzenie. Drzemka trwa średnio jakieś 2 godziny, ale jeśli jej czas się przedłuży — nie należy budzić maluszka. Młoda mama może nakarmić swoją pociechę później, w momencie, gdy dziecko samodzielnie się obudzi. Jeżeli jednak mija kolejna godzina, a nasz malec nadal się nie obudził, a jego sen jest bardzo głęboki — należy przerwać drzemkę. Zbyt długi i głęboki sen noworodka może powodować spadek cukru we krwi, który może doprowadzić do jeszcze większego osłabienia naszego maluszka.

Sen noworodka – jak przygotować miejsce?

Dobry sen noworodka jest uzależniony od warunków, które dla niego przygotujemy. Naszego malca najlepiej ułożyć w kołysce albo wygodnym łóżeczku bujanym, które jest dodatkowo wypełnione specjalnym ochraniaczem z materiału. Taki ochraniacz nie tylko wytworzy sporą ilość ciepła, ale i odpowiednio opatuli nasze dziecko. Można również zdecydować się na specjalny rożek. Warto zadbać również o tym, aby miejsce, w którym ma spać nasz maluch, było odpowiednio przewietrzone i nagrzane. Maluchy nie mogą przebywać ani w zbyt wysokich, ani w zbyt niskich temperaturach. Kategorycznie zabrania się również palenia papierosów w pomieszczeniach, w których śpią dzieci. Warto również wspomnieć o tym, że w momencie, gdy nasz maluszek odpoczywa — nie musimy chodzić na palcach, ani rezygnować z wszelkich czynności. Standardowe odgłosy zazwyczaj nie wybudzają naszych pociech.

Sen noworodka – jak mu pomóc?

Jeżeli nasze dziecko jest nakarmione, a nadal nie może zasnąć — możemy łatwo mu pomóc. W takiej sytuacji warto przytulić i bardzo delikatnie kołysać naszego małego noworodka, możemy również delikatnie go pobujać w ramionach. Przytulone dzieciątko o wiele łatwiej się wyciszy, a co za tym idzie — spokojnie zaśnie. Młodzi rodzice mogą również śpiewać różnego rodzaju kołysanki czy inne delikatne melodie, które wpłyną kojąco na dziecko.

Sen noworodka jest sprawą indywidualną i zazwyczaj nie powinien powodować u rodziców żadnego niepokoju. Każdy noworodek ma inne potrzeby i potrzebuje innej ilości snu niż chociażby jego rówieśnik. Jeżeli jednak nasze dziecko nie śpi wcale albo wręcz przeciwnie — nigdy nie da się go obudzić — należy to skonsultować z lekarzem.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź